Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осигурена ли е пожарната безопасност в домовете за възрастни във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Пожарът в дома за стари хора в село Рояк, Варненско, при който загинаха 9 души, постави въпроса осигурена ли е пожарната безопасност на останалите подобни обекти в страната. Пострадалият дом се е помещавал в преустроено училище. В бивше училище се намира и Центърът за хора с деменция в белоградчишкото село Дъбравка. Там всичко е направено съобразно предписанията на пожарната, коментира кметът на община Белоградчик Борис Николов:

"Взети са всички мерки, постоянно се прави проверка от пожарната, предписанията, които има - всичко се изпълнява, съвсем спокойни сме. Не сме имали, както се казва, да чукна на дърво, досега подобен такъв проблем. Не знаем какви са причините там, във Варненско, трудно е да се прецени. Искам да кажа, че няма информация как се е случил този пожар, от такава гледна точка - може да бъдат много причини. Може да има вина ръководството, невзети мерки противопожарни, може и други да са причините, просто нямам представа, но искам да кажа, че всички ние това, то не е само при нас практика - навсякъде постоянно проверяват и сигурно пак ще тръгнат по тази причина пак да проверяват, предполагам. Нямаме някакви предписания, които да не са изпълнени, това мога да кажа. Спокойни са нещата. Пак казвам те са необятни възможностите да станат неприятни неща, не може всичко да бъде предвидено, но аз пак за кой ли път казвам - важни са предписанията на органите и те като се изпълняват от тук нататък нищо повече не може да се направи".


В дома за стари хора в село Дреновец стриктно спазват противопожарните правила, персоналът е обучен за реакция в случая на пожар, обясни директорът Петьо Петров:

"Ежегодно ни правят проверки, противопожарни мерки си имаме. Всяка година за безопасни условия на труд имаме заповед - издаваме, гледаме да ги спазваме тези неща. Проверяват се пожарогасителите, всяка година ги презаверяваме. Домът ни е построен доста отдавна и за съжаление нямаме такава сигнализация, единствено разполагаме с пожарогасители и разчитаме на бързото, да не дава Господ, включване на персонал, ако нещо се случи. Но не сме имали проблеми досега, надявам се и да нямаме. На персонала всяка година се прави обучение, опресняване, имаме аварийни изходи, домуващите са уведомени, знаят всички. Да не се стига до там, но сме до голяма степен подготвени".



Поредна проверка започнаха в домовете за възрастни хора служителите на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. Тя е традиционна за този период от годината, каза началникът на сектор "Превантивна и контролна дейност" гл. инспектор Георги Георгиев:

"В разгара сме на отоплителния сезон, той за съжаление крие своите рискове. Както знаете ние всяка година, традиционно в този период на годината, започваме своята кампания "Есенно-зимен отоплителен сезон". При тази кампания стартираме с проверки на домове за възрастни хора, домове за хора с физически увреждания, домове за хора с умствена изостаналост, домове за временно пребиваване на хора, домове за медико-социални грижи и така нататък. Целта е да проверим съответствието и дали най-вече се спазват правилата и нормите за пожарна безопасност в тези обекти, свързани с употребата на различните видове отоплителни уреди. В момента и при нас тече такава проверка и тя не е продиктувана от възникналия пожар, а тя е традиционна и се извършва всяка година през месец октомври. По време на тези проверки ние проверяваме създадената организация за пожарна безопасност в обекта, осигурени ли са условия за успешна евакуация, състояние на електрически инсталации и отоплителни уреди, изправност и поддържане, ако има активни мерки за защита - става въпрос за автоматични пожароизвестителни инсталации, които са предназначени за ранно откриване на пожарите, и разбира се, не на последно място, следим и за изправността и обслужването на уредите за първоначално пожарогасене, тоест на пожарогасителите... Бих искал да обърна внимание на нещо малко по-различно, нещо което, може би, остава на заден план, но за мен е не по-малко важно, изхождайки и от конкретния случай - това са плановете за евакуация на служителите и пребиваващите в обекта. Целта на този план за евакуация е да се даде една предварителна организация, тоест хората да знаят при възникване на пожар как най-бързо и безопасно могат да напуснат сградата. Тези планове се състоят от две части, те имат текстова част и графична част - текстовата част регламентира основните задължения на служителите и на пребиваващите в сградата. Графичната част, знаете всички сме ги виждали, това са едни схеми за евакуация, които ги има сложени на определени места в коридорите на сградите, които дават възможност на хората бързо да се ориентират къде се намират и от къде могат най-бързо и безопасно да напуснат сградата. Тези графични части съдържат задължително два независими евакуационни пътя, основен евакуационен път, резервен евакуационен път и местата, където се намират съответно уредите за първоначално пожарогасене. Защо е важно това нещо да се прави - важно е защото, ако хората знаят предварително, познават добре сградата, познават добре пътищата за евакуация, при възникване на пожар те ще могат максимално бързо да запазят на първо място самообладание, знаейки какво правят, да напуснат максимално бързо сградата, без да има това опасни последици за тях".


До момента не са установени несъответствия с правилата за пожарна безопасност в проверените институции. Окончателните резултати ще са ясни до седмица.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планират подмяна на старите светофари във Видин

Днес отбелязваме Международния ден на светофара. Устройствата за светлинна сигнализация служат повече от век и половина, за да регулират движението по натоварените кръстовища в целия свят. И макар на много места те да са замествани от кръгови кръстовища, техническите средства все още са актуални и се използват успешно за повишаване на пътната..

публикувано на 05.08.25 в 15:56

Жители на Медовница: Пътят е опасен, нужни са спешни мерки

Основен проблем във видинското село Медовница е интензивният и неконтролиран трафик на тежкотоварни камиони и леки автомобили, които преминават с превишена скорост през населеното място. Ограничението от 40 км/ч масово се нарушава, а пътят, за който става въпрос, е част от международното трасе Е79, което пресича населеното място...

публикувано на 05.08.25 в 15:30

Видински деца твориха сред възрожденската атмосфера на Жеравна

Децата от студио "Нана Арт" във Видин проведоха летния си пленер в сливенското село Жеравна. Общо 16 ученици посетиха архитектурния резерват, в който съхранените възрожденски къщи и каменни улички са  предпоставка за творческо вдъхновение и въображение, казва Надежда Иванова, преподавател по изобразително изкуство:  "Два дни рисуваха децата...

публикувано на 05.08.25 в 14:25
Петя Петрова- Павлова

Учител от Северозапада печели първо място с AI проект

Петя Петрова- Павлова, учител по математика в ОУ „Кирил и Методий“ в монтанското село Замфир се класира на първо място в Националното учителско състезание „AI в образованието“, организирано от Департамента за информация квалификация и продължаващо образование - Варна към Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.  Тя участва в..

публикувано на 05.08.25 в 13:05

Д-р Ивайло Ценков: Редовната профилактика спасява животи

Нездравословният начин на живот е основната причина все повече млади хора да страдат от коронарна болест на сърцето . Намалява възрастта и на пациентите с коронарен байпас. Тревожните данни оповести кардиологът от Университетската болница "Света Екатерина“ в София д-р Ивайло Ценков .  "Все повече млади хора, като казвам млади, това са хора..

публикувано на 05.08.25 в 10:10

Във Видин организират среща, посветена на Световната седмица на кърменето

Световната седмица на кърменето се отбелязва от 1 до 7 август. Тази година темата на инициативата е "Кърменето като приоритет: Да изградим устойчива и подкрепяща среда“. По този повод ще бъдат организирани събития в различни градове на страната. Ще бъдат показани някои от слабостите, както и добрите практики по отношение на кърменето. Това обясни..

публикувано на 04.08.25 в 17:15

Проект подкрепя училищната хранителна среда в България

Здравословното хранене в училищна среда набира все по-голям обществен интерес през последните години. В тази връзка от Сдружението за достъпна и качествена храна обявиха подкрепа за проекта "Децата избират", създаден от братята Стефан и Георги Димитрови от Стара Загора. Проектът е свързан с подобряване на училищната хранителна среда в България и..

публикувано на 04.08.25 в 17:00