Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долни Лом- селото с най-много ергени

Селото ни обезлюдява, хората са малко, но имаме 25 ергени, споделят в селската кръчма жители на Долни Лом.

"Повече са от всяко друго село в района", смеят се местните, чието любимо занимание е да се срещнат и побъбрят на по питие в кръчмата на центъра. Други хора в селото не се забелязват. Неколцина са тези, които пазаруват в хранителния магазин   


Долни Лом се намира в планински район, в живописна долина на река Лом. Отстои на около 20 километра от границата със Сърбия, на 25 километра от град Белоградчик и на 65 километра от Видин. Землището му, в което растат вековни дървета, е в непосредствена близост до биосферен резерват Чупрене.

"В селото имаме Туристически посетителски център", обяснява кметският наместник Елизабет Борисова.
"В него могат да се видят две колекции на препарирани животни и птици, характерни за района и на ретро радиоапарати. Тук се намират и две интересни пещери- Десни Сухи печ и Леви Сухи печ, които през 1976 година са обявени за природна забележителност...".

Пещерата Десни Сухи печ се намира на около 2 км от селото и в нея са намерени следи от пещерна мечка. През 1972 г. тук е проведен експеримент за престой на хора, без контакт с външния свят, който е продължил 62 дни. Втората пещера-  Леви Сухи печ е наблизо и за нея е установено, че е била обитавана от праисторическия човек. Намерена е и керамика от римската епоха. През 1985 г. в пещерата е изградена и оборудвана геофизична обсерватория от проф. инж. д-р на техническите науки Младен Младеновски, който е родом от Долни Лом. В пещерата са провеждани геодинамични измервания за движения на земната кора.


"Идват туристи, но те са прекалено малко. Надяваме се през следващата година да успеем да засилим този интерес, защото определено има какво да се види в нашия край.
За съжаление бившото ни училище се руши, което е болна тема за мен, защото сградата е прекрасна. За съжаление дори с помощта на Община Чупрене можем само да закърпим покрива. Нищо повече не можем да направим, защото не разполагаме с финанси...

Иначе тук живеем спокойно, хората са гостоприемни и много добри. Но за съжаление, демографския срив тук си оказва своето влияние. Около 160 са жителите на селото, но повечето си идват само през почивните дни. Основната причина за обезлюдяването е лисата на работа. Тук основно разчитаме на програми, които обаче са за 4, за 6 месеца или за 1 година. Те обаче са много малко, а друг работодател тук няма...



В момента в селото тече подмяната на водопроводната мрежа, останаха още две улици и се надяваме срокът да бъде удължен, защото зимата дойде и няма да може да се копае. Надяваме се догодина да успеем и да асфалтираме част от улиците, което е много важно..."   







Цялото интервю с кметския наместник на Долни Лом Елизабет Борисова, анкета с жители на селото и отговори на въпросите: Защо продължават набезите от съседното село в ореховите и липовите насаждения, как се справят местните с предизвикателствата на пандемията и какво е да живееш в малко село от Северозапада- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56