В понеделник Световната здравна организация (СЗО) определи новия вариант на коронавируса "Омикрон" като такъв, който представлява "много голям риск" за увеличаване на броя на заразените в глобален мащаб. До момента обаче няма информация за нито един смъртен случай на заразен с него. От организацията казаха също, че последиците от него могат да бъдат тежки в някои части на света или по-точно, за страните с най-ниски нива на ваксинация.
Най-много заразени с "Омикрон" до момента има в Република Южна Африка, на второ място са САЩ и на трето- Англия.
"Уплахата от новия вариант на коронавируса тук е много по-ниска, отколкото в началото на пандемията от коронавирус. Хората са много по-малко притеснени, повече са адаптирани към новата ситуация и няма такава уплаха, каквато имаше преди близо 2 години... Симптоматиката на болни от този вирус е хрема, болки в гърлото, понякога отиват към ушите, но цялата картина на този нов вирус, е някак си по-мека, в сравнение с това, което беше допреди месеци. Много по-малко са изплашени хората... Предпазването от заразяване е чрез използването на маски, избягване на хора с видими признаци на заболяване и най-вече релакс- без паника...", каза д-р Валентина Михайлова-Николова, специалист УНГ в една от най-големите лондонски болници.
У нас също вече имаше съмнителни проби за новия вариант "Омикрон".
"Омикрон е един от вече петте варианта, които предизвикват безпокойство...", обясни за Радио Видин проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН:
"Това е вариантът, който съдържа най-много мутации. Те са повече от 50 и над 30 от тях са локализирани в т.нар. шипче- това са израстъчета върху повърхността на вируса, изградени от т.нар. S-белтък и те не случайно са там, защото точно това е участъкът от вируса, който разпознава входната врата на клетката, свързва се с нея и в крайна сметка я инфектира... Другото, което знаем за този вариант на коронавируса е, че той много бързо се разпространява. Има данни, които показват, че може да се разпространява от 3 до 6 пъти по-бързо, но все още няма сериозни епидемиологични проучвания и резултати... Това, което също знаем е, че рискът хората да бъдат реинфектирани с този вариант е 3 пъти по-голям в сравнение с предишните вълни, предизвикани от вариантите Делта и Бета. Надеждата е, че поставянето на тази бустерна доза ваксина ще ни даде много по-голям шанс да бъдем защитени поне от тежко заболяване. Това са всъщност и съветите, които дават експертите..."
Досега случаите на проява на новия вариант се наблюдават основно у по-млади хора. Началните симптоми са свързани най-вече с отпадналост, схващания и болки в тялото.
По последна информация няма случаи на Омикрон в България, по данни на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ .
Секвенирането на съмнителни проби, пристигащи в НЦЗПБ от лабораториите в страната, обаче продължава.
Подробности по темата и целите интервюта - в звуковия файл
Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..
Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..
Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..
На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..
Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..
Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата. Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..
Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..