Представяне на книга за Яна Язова и премиера на филма „Блаженият“ ще зарадват почитателите на литературата и седмото изкуство в Лом на 15 декември 2021 г. в Народно читалище „Постоянство 1856”.
От 17,00 часа в малкия читалищен салон ще започне среща с писателите Емил Андреев и Боряна Милушева-Дукова, сценаристи на филма „Блаженият”, който разказва реалната история на човек, опитал да остане чист и да запази душата си неопетнена. Историята се е случила в Лом и е описана от Емил Андреев в книгата му „Боби Блажения и другия американец“. Режисьор на филма е Станимир Трифонов.
В рамките на представянето на кинолентата ще бъде презентирана и литературната творба на Боряна Дукова „Извън редовете“ - резултат от тригодишно проучване на мистерията около живота и творчеството на Яна Язова.
Веднага след срещата, в 18,00 часа, започва прожекцията на филма.
Двете културни прояви са част от ежегодния празник на Местната инициативна група. Празничната програма за деня включва още откриване на мобилна изложба във фоайето на читалището и гостуване на популярния водещ Ники Кънчев, които ще представят успехите на МИГ- Лом. На видео стена ще бъдат включени онлайн известни ломчани, живеещи в страната и чужбина, а през деня в училищата „Никола Първанов“, „Константин Фотинов“ и „Димитър Маринов“, изпълняващи проекти на МИГ, ще се проведат музикални и спортни занимания.
Всички прояви за празника на Местната инициативна група са безплатни и ще се проведат при спазване на противоепидемичните мерки.

От днес стартира коледната кампания на сдружение "Операция: Плюшено мече" за сбъдване на мечтите на деца и младежи в неравностойно положение. Над 250 доброволци работят за кампанията в страната. Партньор за област Видин е фондация "Подкрепа за реализация". 690 деца от социални заведения и семейства в затруднения от областта са включени в кампанията,..
Днес е Архангелова Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите. Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден. С вяра във възкресението на мъртвите и в безсмъртието на душата, в храмовете на Задушница се извършват заупокойни служби за починалите...
Започва акция "Зима". Традиционната акция "Зима" стартира от утре, 1 ноември. Тя ще продължи през целия месец, по време на който ще се осъществява засилен контрол и ще се провеждат специализирани операции. 466 проверки е направила Инспекцията от труда във Видинско. Проверките са във всички икономически дейности, информира директорът на..
Близо два пъти и половина по-малко пари за улично осветление месечно плаща вече община Монтана . Икономията е отчетена след поставянето на 1800 енергоспестяващи лампи. През втория етап са подменени още 740 осветителни тела, което ще доведе до още икономия. Уличното осветление в пет квартала и две индустриални зони в Монтана е с нови светодиодни..
Приемни родители в община Видин получиха грамоти по повод 10 години от сформирането на Областен екип по приемна грижа. 34 са професионалните приемни семейства в общината. 33 деца са настанени за отглеждане, шест от тях са с увреждания. От името на приемните родители Татяна Тодорова се обърна към институциите, които ги подкрепят. "От името на..
Във Враца стана традиция навечерието на Деня на народните будители да бъде озарено от стотици факли, носени по централната пешеходна улица. В шествието взимат участие ученици, учители, общественици, самодейци и граждани. "Това е един от малкото ни останали празници, които са далеч от политиката, далеч от всичко временно...Младите хора..
Нова фотоизложба "Лицата на Чипровци“ ще бъде открита утре, по повод 1 ноември - Деня на народните будители, в Исторически музей Чипровци. В нея посетителите ще имат възможност да видят 25 личности, застанали пред обектива на фотографа на Йоана Димитрова, които с дейността си са допринесли за развитието на града, обясни директорът на музея Анита..