Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледна украса и в малките населени места в Северозапада

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

С красива Коледна украса грейнаха големите градове в страната. Всеки град се хвали с огромните си елхи, безброй цветни украси, дядоколедовци, сърнички и коледни базари. Има ли обаче такава Коледна радост и в малките населени места от Северозапада? В селцата също има деца и те също искат да се докоснат до магията на Коледната украса. Наша репортерска проверка показва, че има и тя е сътворена от читалищата по места. В село Винарово, община Ново село, където тачат традициите, са направили прекрасна украса в читалището и кметството, разказа Босилка Александрова- библиотекар към Народно читалище "Зора- 1927" в селото:

"По традиция за коледните празници украсяваме сградата на кметството, като там на втория етаж е и читалището. Имаме си една елхичка навън и нея украсяваме със светещи гирлянди и лампички. Украсили сме и коридора на читалището... Участваме и в конкурс със сурвачки, организиран от община Ново село. Радват се хората..."

   
Във видинското село Буковец, освен че са направили коледна украса, са организирали и конкурс за коледна снимка, обясни Вероника Атанасова секретар на тамошното читалище "Просвета-1925":

"Все още имаме да слагаме още украса. Украсихме една елха пред читалището. Една жена е отрязала голяма елха и ни даде върха ѝ. Украсата изработваме сами... Организирахме и конкурс за снимка на коледна украса в населени места в цялата страна. Снимка на градската украса, а не у дома. Ще има и награди. Има коледно настроение..."  

В село Ружинци, което е и общински център, също се радват на красива Рождественска украса.

"Украса има в общинския център, но не сме забравили и малките населени места. Там също има украса... Коледната украса в Ружинци е под мотото- "Водещо е сърцето", обясни секретаря на читалище "Христо Ботев -1898" Иво Иванов, известен на любителите на стойностната музика и като DJ Иво.  


В село Остров също си имат красива коледна украса, разказа секретарят на читалище "Развитие- 1903" в селото Анелия Бенкина:

"И тази година, съвместно с кметството, направихме украса на площада. Запалването на светлините ще е в понеделник. Няма да имаме голямо тържество, но деца от първи клас ще рецитират стихчета... Радваме се на украсата, защото това е най-светлия празник..."


Видинското село Синаговци също блести в коледна украса. По стечение на обстоятелствата секретарят на читалището  "Наука-1925 година" Даниела Георгиева се е завърнала на работа от началото на седмицата след прекаран ковид. Но за да има там украса, в нейно отсъствие се е постарал кметският наместник Марио Симовонян. Даниела обаче е активна и в социалните мрежи и споделя интересни коледни постове:


"Благодаря на кмета, че постави украсата. Аз пък активно споделям в социалните мрежи Коледни настроения. Ето на каква легенда попаднах, която искам да споделя с вас: "През святата нощ, когато във Витлеем се родил Христос, дърветата и цветята поискали да го видят и поздравят... Елхата се замолила и тя да отиде с палмата и маслината, но те надменно и се присмели. Тя имала остри игли вместо листа и тежко миришела на смола. Палмата дарила Младенеца с най-хубавия си лист, маслината дала от благоуханното си масло. Омърлушената елха, която нямала такива дарове, се отдръпнала... Един ангел видял това и казал на елхата, в смирението си да не се унижава, отдръпва и свалил от небето сияйни звездички, с които окичил клоните ѝ. Младенецът отворил очи и само нея гледал, елхата не се възгордяла, а осветила и палмата, и маслината със сиянието си. Това била наградата за скромността ѝ. От този момент на елхата било отредено да краси празника на Рождество Христово..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39