Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Черешовица - златното село, в което се добива злато и отглеждат малини

17
село Черешовица
Снимка: радио Видин

Гостуваме на  село  село Черешовица, община Берковица. Това е малко балканско селце, сгушено в полите на Западна Стара планина, с кристално чист въздух и чиста планинска вода. 
Намира се на 30 км от Монтана и Берковица. В момента жителите, които постоянно живеят тук са около 40. 

Името на селото идва от местността "Черешака". Хората са се заселили там по време на османската власт, били са планинари, които са дошли от Тетевенския Балкан. 

В района има много малки рекички, една от тях носи името Златица, защото от нея се вади злато. Местните хора тук отглеждат  най-вече картофи и малини.


село Черешовица

Кметски наместник е Петранка Трифонова, нейните корени са от тук, живяла е в Монтана, но през 1992 година се връща със съпруга си в село Черешовица и се установяват тук. От 10 години е кметски наместник в селото:

"Черешовица е китно селце, но жителите много не пътуват, защото са възрастни хора. Повечето си идват децата им от града, пазаруват, донасят продукти... Лятото си идват от градовете, насадят си градинки и каквото си произведеш, това е... Ние сме в Балкана, горе е сръбската граница и имаше застава... За местните хора няма никакъв поминък, лошото е, че с всеки изминал ден селото замира." 


До Монтана няма автобус, има автобус  до Берковица, който идва 3 пъти в седмицата - понеделник, сряда и петък.

Основен проблем на село Черешовица е влошеното качество на водата. От година и половина има спукан водопровод и в чешмите на хората тече мръсна вода. А иначе водата е чиста планинска, идва директно от планината, но хората са принудени да си купуват минерална вода в бутилки. Същият проблем има и в съседното село Котеновци, обяснява км наместник Петранка Трифонова:

"Имаме един проблем с водата и се борим и не можем да го постигнем разрешение с ВиК Берковица, управителят на дружеството, Захариева,  само вика: "Малко хора сте, малко суми внасяте като такса за ВиК" , а то канализацията е 1975-76 година е правена, която има нужда от ремонт. Борбата е голяма, но никой не ни обръща внимание. Случаят е от една година и половина. Резултат нулев. Има спукана тръба и да се види къде е това, влиза пясък и шума и тече по чешмите. Ние хващаме директно от Балкана вода по тръби... Тръбите вече издишат, но ВиК не ни обръщат никакво внимание... Искаме съдействие, специално за водата."
село Черешовица
Радио Видин се ангажира с въпроса за водата. Потърсихме управителя на ВиК Берковица, Даниела Захариева, за да коментира качеството на водата в селото, както и да  даде разяснения за моментното състояние на ВиК мрежата в село Черешовица:


"По отношение за мътността на водата, на този етап няма открита действаща водопроводна авария, която да не е отстранена. Правен е обход на цялото трасе от каптирания извор до селото и не е открита такава авария. Според нас мътността се дължи на дърводобива, който се извършва над каптирания извор. Преминаването на тежката техника влошава качеството на водата. Дренажни са изворите и при едно замътняване това води до лошо качество на водата. Авариите и течовете, които се появяват на центъра на селото също се дължат на тежката техника. В момента водата е в добро състояние... Доколкото имам информация,  дърводобивът е спрян и проблемите ще се решат..."- посочи Даниела Захариева.

Зимата вече е факт, а как ще се осъществява снегопочистването на пътя и улиците в село Черешовица,  разказва кметският наместник Петранка Трифонова:

 
"Има фирма, която почиства цялата община и тоя човек си има трактор, с който ни почиства и при нас... Почистват ни се улиците, при нас снегът е много голям. Първо се почиства главния път, за да дойде хляба и автобуса..."

Село Черешовица е в планината, в миналото всеки род е имал своя гора, която е ползвана за сеч. Тук всяка къща се отоплява само и единствено с дърва, разказва кметският наместник Петранка Трифонова:

"В годините, когато се раздаваше гората, много от възрастните хора се опасяваха, че като декларират гората и подпишат въвод във владение ще им се наложи данък. И не подписаха. Проблем с дървата нямаме -  бук, дъб, по желание, 54 лв е на кубик, това е такса на Горското... Всяка една къща си закупува... Оредява гората, всеки ден се товарят дърва, но голяма част от отрязаните буки вътре са гнили..."


В центъра на селото се извисява столетно иглолистно дърво, насадено в миналото от местните хора.


Вековното иглолистно дърво на площада в село ЧерешовицаВ село Черешовица хората имат лични стопанства, колкото за прехраната на семейството си, допълва  Петранка Трифонова:

"Имаме един земеделски производител, гледа кози, двама гледаха пчели, но тая година казаха, че са измрели... Има хора, които искат да си купят къща в нашето село, няколко къщи се продадоха, но за продан няма... Около 100 са къщите, празни са, но не се продават... Една къща се поддържа трудно."

Благоприятен е климатът тук за отглеждане на малини, затова в миналото тук ТКЗС е садило големи площи с тази култура
В момента общо за селото са останали 10 дка с малинови насаждения, есенни малини...


В селото има църква "Света Петка", построена 1930 година, през 2013 година ѝ е направен ремонт, ползва се за празници, но все по-рядко, особено с ковид-ситуацията.

Църквата

В селото живеят около 40 души, средната възраст е 70 години.  Вечерно време по улиците минават язовци, лисици, чакали, споделиха местните в анкета:

"Пет човека на кръст сме и това е.  Няма хора... Имаме си ловна дружинка, но няма прасета, народът изчезна, 38 човека е селото, а е било над 300 човека по времена социализма. Водопровод нямаме, път нямаме... Водата ни е мътна, това ни е проблемът на селото, не е нормално  да живееш в Балкана и да пиеш мътна вода. ВиК казват, че е годна за пиене, платихме си за изследване - оказа се, че не е годна за пиене, но никой не обръща никакво внимание... Имаме автобус само до Берковица... Тук се разкарват чакали и лисици... Често се пукат тръбите, без хора нищо не става... Лошо, гората секат, водата ни е мътна... Каналът от селската чешма и отива долу в реката заринал се е и е обрасъл в капини, за това никой не говори в нашето село..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16