Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативните преподавателски практики в рамките на „Еразъм+“ в условия на COVID-19

2
Снимка: Erasmus+




В условия на  COVID-19 се оказа, че изключително важни са новите иновативни педагогически практики и инструменти в сферата на училищното образование  в страните в Европа, защото доброто образование е в основата на приобщаващи и устойчиви общества.

ЕС безспорно дава голяма подкрепа на страните - членки по отношение на образованието, най-вече с програмата Еразъм плюс - смята евродепутатът Асим Адемов:

"Искам да ви благодаря, че обръщате внимание на тази програма, защото тя е много успешна и се превърна в емблематична и се явява символ на европейската интеграция. Ние от Комисията по култура и образование успяхме да направим така , че да се увеличи бюджетът на Еразъм плюс - над 26 млрд евро .."


 Профилирана езикова гимназия “Йоан Екзарх”, Враца, се вписва повече от успешно в сектор "Училищно образование" по програмата Еразъм плюс със създаване на нови иновативни образователни методи. Това стана възможно с повишаване капацитета на учителите за разчупване на традиционната класна стая по  проекта  „Да бъдеш учител през 21-ви век.


 Проектът представя  успешни преподавателски практики в рамките на Програма „Еразъм+“, както и добрата работа на учителите и техните училища, участващи в проекти за европейско сътрудничество. - казва Димитрина Георгиева, координатор на проекта:

 

"В този проект се обучиха 6 учители в 6 различни курса. Това, което направиха след това бе да предадат опита на колегите си "


Оказва се, че в онлайн обучението  всички да се справят по-добре с преподаването и усвояването на учебния материал.  Избрани са две направления : информационни и комуникационни технологии и нови иновативни образователни методи.

 
 "Шестте  курса бяха разпределени в 2 направления гемификация или игровизация, меки умения, образователни приложения, креативност и иновации, и стратегии за обучение  и управление  на конфликти и емоцинална интелигентност. Когато преминахме към дистанционно обучение, всички материали бяха много полезни.."

След обученията всички учители се опитват да прилагат в часовете си наученото и опита на своите колеги, казва координаторът на проекта Димитрина Георгиева :
 
"Направихме уебсайт, в който във връзки описахме линкове към уеб приложения при организиране на класна стая, присъствено и в електронна среда. Това се оказа много полезно..."


Цифровото образование е изключително важно  за качественото и непрекъсващо образование в условия на COVID-19 , казва евродепутатът Асим Адемов:

 "Цифровото образование предоставя редица предимства - повече интерактивност, гъвкавост в начина на предаване на информацията, гъвкавост при приготвяне на домашните.."

Програмата Еразъм плюс  е изключително  ценна и е в помощ на мобилността в образованието.

"Общуването с хора, които са на твоята вълна от други държави, това е по-ценно от академичните знания, които получаваш. Тези програми  ни помагат да мислим като европейци и да имаме европейско самочувствие" добавя Димитрина Георгиева.


Иновативните  преподавателски практики в рамките на Програма „Еразъм+“  включват активната роля на учениците, сътрудничеството между учителите, въздействието на конкретния проект върху развитието на училищната общност и училищното образование.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46