Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Монтана се разплати с второстепенните разпоредители на бюджетни средства

Снимка: Радио ВИДИН

6,8 милиона лева е превела Община Монтана по сметките на второстепенните разпоредители с бюджетни средства, съобщи кметът Златко Живков на редовния си петъчен брифинг. Близо половината от средствата са за заплати и осигуровки на заетите в сферите на образованието, здравеопазването, социалните услуги, култура и в общинските предприятия. Най-тежката част са увеличените сметки  за ток, газ и хранителни продукти за патронажна грижа. Разплатени са дължимите суми към 30 доставчици, уточни Живков. Само улично осветление в града и 23-те села за декември е струвало 102 хиляди лева на общината.

"Хранителните продукти нямат нищо общо с миналата година по това време, когато беше приет бюджета, по обясними причини. Кои са по-тежките звена, на които искам да обърна внимание….Изчистени са всички сметки, като най-големи бяха безспорно за хранителни продукти. Другото звено е здравеопазване. Имаме фелдшери, сестри, детски ясли, тук е и детска млечна кухня, също така нещата и тук са оправени и изчистени…", допълни още Живков.

На брифинга стана ясно, че е подписван договорът за строително-монтажните работи, по проекта за реконструкцията на площад “Жеравица” . Изпълнител на обекта е ДЗЗД "ПИМ-ВР7", с регистрация в Монтана. Проектът ще се осъществи на няколко етапа, като ще се работи в обособени зони.  Очакванията на кмета на Монтана е той да бъде завършен до края на 2022.

Предстои да бъде внесено предложение до Общинския съвет за друг голям строителен обект в Монтана - реконструкцията на читалище “Разум”, съобщи още Живков. С предложението ще се иска разрешение за кандидатстване за мостово финансиране на строителните дейности. Читалището е част от културната инфраструктура на Монтана и в момента се подменя покривната му конструкция. Проектът  се изпълнява по оперативна програма “Региони в растеж”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ало измамник взе 4 500 лева от възрастна жена във Василовци

82-годишна жена от брусарското село Василовци даде 4500 лева на ало измамник. Неизвестният извършител се представил за полицай. Случаят е от петък, когато между 16 и 16.45 часа, 82 годишната жена по време на телефонен разговор станала жертва на опитния измамник. Той въвел в заблуждение бабата. Представил се за полицейски служител, като и..

публикувано на 10.08.25 в 15:44

Два златни медала от Копривщица за състави от Врачанско

Врачанска област се представи достойно по време на ХIII Национален събор на народното творчество в Копривщица. Самодейците от региона донесоха два златни медала и признание в национален мащаб. Най-големият фолклорен форум се проведе от петък до неделя. Фолклорна певческа група "Бистрешки магьосници" при Народно читалище "Пробуда- 1931" от врачанския..

публикувано на 10.08.25 в 14:39
Община Враца

Фотоволтаици и електромобили за социалните услуги във Враца

Фотоволтаични системи ще бъдат инсталирани във всички съществуващи социални услуги във Враца, които са с делегирана от държавата дейност, това стана ясно на последното заседание на общинския съвет в града. Ще бъдат закупени и електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги по Националния план..

публикувано на 10.08.25 в 11:50

Формация от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/ започна контроли

Започнаха  тренировките за новото първенство на родените през 2010 година момчета от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/.  Тя стартира с две приятелски срещи в подготовката  за по-горната Великотърновска група, в която ще играят след силното си представяне през миналия сезон. В първата си контрола те  победиха отбора на "Прециз"..

публикувано на 10.08.25 в 10:38

"Светлинките" от Видин със златен медал от Копривщица 2025

Детският танцов състав за български фолклор " Светлинките"  от НЧ "Светъл ден-2009" Видин спечели първо място и златен медал на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица . Съставът, ръководен от Йоана Ванкова – професионален танцьор и педагог, впечатли журито с емоционално и автентично изпълнение. Йоана Ванкова е добре..

публикувано на 10.08.25 в 10:15

Продължава кампанията в помощ на 15-годишно момче от Враца

15-годишно момче от Враца има нужда от помощ, за да запази зрението си. Мирослав Илиев е със заболяване, което води до загуба на зрение и риск от трайно ослепяване. Единствената възможност за лечение е прилагането на стволови клетки. Това лечение има за цел да предотврати прогресията и да запази текущото ниво на зрение на детето. Необходимо е да бъдат..

публикувано на 10.08.25 в 10:05

Жълт код за горещо време и високи температури в неделя

Жълт код за горещо време е обявен днес в 21 области в страната. От Националния институт по метеорология и хидрология посочват на сайта си в секцията за опасно време, че предупредителният метеорологичен код е в сила и за областите от Северозапада- Видин, Враца и Монтана. В тези области се очакват максимални температури между 35 и 37 градуса . Кодът..

публикувано на 10.08.25 в 09:22