Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавател: Логиката вече е бич за децата

Снимка: EPA/BGNES

Днес,14 януари, отбелязваме Световния ден на логиката, обявен за такъв от ЮНЕСКО на 13 ноември 2019 г. Той е включен и в календара на Международните дни на организацията. През тази година Световният ден на логиката ще се проведе за четвърти пореден път. Събитието се ползва с изключителна популярност. През миналата година то е отбелязано с 82 научни форума в 40 страни, а през тази година участие са заявили 50 държави.

Защо обаче логиката, въпреки цялата си полезност, не се преподава в училищата и постепенно се намалява в университетите? Според преподавателя по философия във видинската Професионална гимназия "Проф. Д-р Асен Златаров"- Георги Кидиков, логиката е доста претенциозна наука и е само част от липсващите основи на образованието в новите учебни програми.

"Тъй като много неща изкарахме от учебното съдържание с идеята да го направим по-олекотено и по-достъпно за децата, а всъщност аз не съм убеден, че това се получи. Изчезнаха множествата, а множества се учеха на теория в съвсем най-елементарния ред още в началното училище. И в един момент, сега, когато трябва да се преподава логика, тя е бич за децата. Просто е бич" - каза Георги Кидиков.

Логиката без съмнение е една от най-прогресивните хуманитарни науки от втората половина на 20 век. Това е развита научна дисциплина с десетки направления. Има различни логики -класическа, диалектическа, математическа, некласическа... Всяка от тях има свой предмет и сфера на приложение, но всички те се основават на класическата логика, основана от Аристотел. За какво ни е логиката ли? И какво представлява? На първо място, запознаването с нея ни учи да мислим точно и ясно да изразяваме мислите си. Тя допринася за формирането на съгласувана и ясна реч. Логиката насърчава способността да обосновете идеите и решенията си и да убедите другите хора. Ако сте в състояние да обосновете мисълта си, решението на определен въпрос, тогава вашата реч ще бъде не само ясна, но и убедителна. Каквото и занятие да правите, то често е необходимо условие за неговия успех. И все пак, най-важното, логиката развива навика да се мисли. И в един миг, когато „мисленето“ става навик и логиката започва да доставя удоволствие. Всичко това обаче за децата днес е трудно, каза още преподавателят по философия Георги Кидиков.

"Съвременните деца не искат да отговарят на въпроси със свободни отговори, защото там трябва да се мотивира отговора. Те предпочитат да отговарят на въпроси с ограждане. Като пуснем тестовете и основно се ограждат въпроси, те играят на тото. Те не влагат мисъл. И когато им пусна тест от този тип и гледам, че на втората, третата минута, той е приключил. За три минути не можеш да прочетеш въпросите, камо ли да помислиш, да избереш правилното и да отговориш. Логиката не може да го изтърпи това нещо. Тя няма да приеме такъв отговор" - добави още преподавателят по философия.

Логиката е една от най-важните теми. А може би и най-важната. Тя е изненадващо компактна дисциплина. Логиката би помогнала на по-младото поколение да избягва срама и грешките в действията си, би ги научила да се отнасят правилно към проявите на живота, да вземат правилни решения. Не бива да забравяме, че логиката, като наука за правилното мислене, не е предназначена да посочи мястото, където човек би могъл да намери истина, тя само ни показва в каква посока и по какъв начин трябва да се търси. А дали ще съумеем да я намерим, това е друг въпрос. 

*Целия материал може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15