"Джеймс Уеб" е реализиран съвместно между НАСА, Европейската космическа агенция и Канада, коментира за Радио ВИДИН Светослав Александров, администратор на уебсайта "Космос БГ" и автор на научно-популярни книги свързани с Космоса.
"За разлика от "Хъбъл", който основно работеше във видимата и ултравиолетовата област, "Джеймс Уеб" е инфрачервен телескоп... Става въпрос за изучаването на най-далечните обекти, които могат да се видят от нашата Слънчева система, все пак телескопът работи в междупланетното пространство, отдалечени буквално на милиони години след големият взрив. Така че, очакваме "Джеймс Уеб" да разясни тайните всъщност на съществуването на най-ранната вселена... Друга една задача е характеризирането на условията на извънслънчевите планети или така наречените "Екзопланети". През последния четвърт век бяха открити множество планети, които обикалят около други звезди. В началото бяха откривани само газови гиганти, но впоследствие науката напредна дотолкова, че бяха открити планети, които са с размери на Земята. Ние не знаем, почти нищо за тях. Ние знаем, горе-долу какви са им орбиталните характеристики, но ние не знаем, какви са атмосферните условия, какъв е химичният състав. А това са важни задачи, които трябва да бъдат изяснени преди да установи дали има извънземен живот. Така че, "Джеймс Уеб" представлява много сериозна към характеризирането на условията на извънслънчевите планети. И кой знае, може би някой ден ще успеем да открием и някоя, която наподобява много на нашата собствена Земя, а защо да няма и живот на нея? Сега предстоят няколко големи събития още, преди той да може да започне научната си дейност. Първото е пристигането около тази точка на "Лагранж", което ще стане в края на януари... Цялата подготвителна работа ще отнеме някъде близо 5 месеца, така че първите фотографии от "Джеймс Уеб" ще видим не по-рано от това лято... Очакваме един много сериозен период на научна работа. В един момент научната дейност ще бъде разширена до етап, до който всеки от нас ще може да се включи. С "Хъбъл" това вече се случи. Очакваме красиви изображения, ще бъдат изключително детайлни."
Според повечето видинчани, с които разговаряхме, телескопът "Джеймс Уеб" ще открие в Космоса извънземен живот:
"Сега да кажем, че на тоя свят, е така, по една случайност, има живот и така определена, както е човека, върха на целият свят, е смешно да се каже. Ние ако разбираме живота да дишаме и да издишаме, много силно се заблуждаваме. Живота е под различни форми. Биологията е нещо велико, тя в нея се откриват какви ли не неща. Физиката също, там се откриват много неща, които до оня ден са били просто някаква фантазия... Не, не сме сами, категорично. Не може да сме единственият индивид във Вселената. Ами защото не може да бъдем уникални в множеството вселени... Мисля, че такъв живот може да има на друга планета, светът напредва и за това имам това мнение... Все нови неща измислят, опитвайки се да намерят живот. Точно този телескоп целта е да е извън атмосферата нали, за да няма смущения от атмосферата..."
Изстрелването и разгъването на телескопа "Джеймс Уеб" е най-сложната операция в далечния космос, провеждана някога в историята на роботизираната космонавтиката, допълва Светослав Александров.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..