В пъстрия сборник с истории и разкази за съдбата на земляци от българския Северозапад - предаването "Калейдоскоп", ще ви срещнем с доц. Красимира Петкова, преподавател в Лесотехническия университет в София и правнучка на Видинския митрополит Неофит. Той е известен сред видинчани като основоположник на организираната благотворителна и църковнопросветна дейност на Православната църква в епархията. Красимира Петкова е родена и израснала във Видин. Обича родния си град и когато има възможност, се връща винаги в него. Баща ѝ Никола Петков работи като архитект в проектантската организация в града. Майка ѝ Елисавета Жекова е учителка по математика. Те я възпитават в трудолюбие и любов към родната природа и към България като цяло. Възпитана е в любов към Бога и към православните традиции от своя дядо.
Основното си образование получава в ОУ "Иван Вазов", продължава в реалната гимназия "Димитър Благоев". Има афинитет към точните науки, обича математиката, химията, биологията, физиката. Това я насочва към инженерна специалност. От своя прадядо Красимира Петкова наследява любовта към природата и по-късно тя до голяма степен повлиява при професионалната ѝ реализация, насочена към опазване на българските гори. Кандидатства в Лесотехническия институт в София, специалност "Горско стопанство". Приета е с отлични оценки, което ѝ дава възможност да избира мястото на своето разпределение. Започва работа в Института за проучване и проектиране "Агролеспроект". Първото горско стопанство, в което започва работа е в град Елена. Тук се среща с бъдещия си съпруг, с когото имат обща любов - към природата. Проявява интерес към научната и преподавателската дейност. След спечелен конкурс започва работа като асистент във Висшия Лесотехнически институт- София, където преподава и днес. В основата на нейния успех са нейната упоритост и трудолюбие.
Семейна е, с една дъщеря.
ДЕТСТВОТО
"Детството ми беше безгрижно детство и винаги ще си спомням за него. Обичах да чета, да се срещам с приятели и да се разхождаме в градината. В съботен или неделен ден винаги ходех с родителите си или с мои приятели в местността "Божурица". Тогава кипеше живот, имаше почивни станции на различни предприятия, Моите родители ме учеха на трудолюбие, на патриотизъм, особено моята майка, тя беше влюбена в България. Показвала ми е много места в България, по планините сме ходили, тя беше голяма планинарка. Помогнали са ми да стана това, което съм и за това съм им благодарна."
ВИДИНСКИ МИТРОПОЛИТ НЕОФИТ
"Аз когато съм се родила, той е бил вече на 90 години. Но той остави дълбока следа в моя живот, тъй като моето детство е било свързано пряко с него. Той като митрополит живееше във Видинската митрополия, но ние с майка го посещавахме всяка вечер. В края на вечерта той много държеше да декламирам две стихотворенията "Хаджи Димитър" и "Опълченците на Шипка". Летата прекарвахме с него в Клисурския манастир, във вилата, която той беше построил. От тези летувания в Клисурския манастир се зароди моята любов към природата и към гората, което се отрази на професионалното ми ориентиране по-късно. Много емоционална беше връзката ми с него, особено, когато общуваш с по-необикновен човек като него. Това оставя дълбоки следи..."
ПРЕПОДАВАНЕТО
"Сега студентите никога не са получавали толкова много материали за обучение. Освен че им изнасяме лекции и упражнения, ние им даваме и материали в много по-обширен вид. Хубаво е, че има и такива студенти, които са дошли с голямо желание да учат. Преподавам и на по-възрастни студенти, задочни студенти. Това са зрели хора, които работят в структурите на Изпълнителната агенция по горите... Те са много добри практици и са много добре мотивирани и даже се представят по-добре от редовните студенти... Те имат голямо желание да учат и това ми създава настроение да им помагам... Надявам се да съм била полезна на студентите."
Митрополит Неофит е известен и като един от големите дарители на Видин. По негово време са завършени храмовете "Св. Димитър" и "Св. Николай", построена е сградата на Видинската митрополия, епархийското училище, мавзолеят на екзарх Антим Първи, както и 45 храма в епархията. Обновяват се епархийските манастири, изграждат се две девически училища във Видин и Лом. С лични негови средства е построен детски дом, който днес продължава да съществува като детска градина, носеща името на неговия син - Желязко Попниколов.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..