Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внучката на Митрополит Неофит доц. Красимира Петкова носи в сърцето си Видин

Снимка: личен архив

В пъстрия сборник с истории и разкази за съдбата на земляци от българския Северозапад - предаването "Калейдоскоп", ще ви срещнем с  доц. Красимира Петкова,  преподавател в Лесотехническия университет в София и правнучка на Видинския митрополит Неофит. Той е известен сред видинчани като основоположник  на организираната благотворителна и църковнопросветна дейност на Православната църква в епархията. Красимира Петкова е родена и израснала във Видин. Обича родния си град и когато има възможност, се връща винаги в него. Баща ѝ Никола Петков работи като архитект в проектантската  организация в града. Майка ѝ Елисавета Жекова е учителка по математика. Те я възпитават в трудолюбие и любов към родната природа и към България като цяло. Възпитана е в любов към Бога и към православните традиции от своя дядо.


Основното си образование получава в ОУ "Иван Вазов", продължава в реалната гимназия "Димитър Благоев". Има афинитет към точните науки, обича математиката, химията, биологията, физиката. Това я насочва към инженерна специалност. От своя прадядо  Красимира Петкова наследява любовта към природата и по-късно тя до голяма степен повлиява при професионалната ѝ реализация, насочена към опазване на българските гори. Кандидатства в Лесотехническия институт в София, специалност "Горско стопанство". Приета е с отлични оценки, което ѝ дава възможност да избира мястото на своето разпределение. Започва работа в Института за проучване и проектиране "Агролеспроект". Първото горско стопанство, в което започва работа е в град Елена. Тук се среща с бъдещия си съпруг, с когото имат обща любов - към природата. Проявява интерес към научната и преподавателската дейност. След спечелен конкурс започва работа като асистент във Висшия Лесотехнически институт- София, където преподава и днес. В основата на нейния успех са нейната упоритост и трудолюбие.  


Семейна е, с една дъщеря.


ДЕТСТВОТО
"Детството ми беше безгрижно детство и винаги ще си спомням за него.  Обичах да чета, да се срещам с приятели и да се разхождаме в градината. В съботен или неделен ден винаги ходех с родителите си или с мои приятели в местността "Божурица". Тогава кипеше живот, имаше почивни станции на различни предприятия, Моите родители ме учеха на трудолюбие, на патриотизъм, особено моята майка, тя беше влюбена в България. Показвала ми е много места в България, по планините сме ходили, тя беше голяма планинарка. Помогнали са ми да стана това, което съм и за това съм им благодарна."

ВИДИНСКИ МИТРОПОЛИТ  НЕОФИТ
"Аз когато съм се родила, той е бил вече на 90 години. Но той остави дълбока следа в моя живот, тъй като моето детство е било свързано пряко с него. Той като митрополит живееше във Видинската митрополия, но ние с майка го посещавахме всяка вечер. В края на вечерта той много държеше да декламирам две стихотворенията "Хаджи Димитър" и "Опълченците на Шипка". Летата прекарвахме с него в Клисурския манастир, във вилата, която той беше построил. От тези летувания в Клисурския манастир  се зароди моята любов към природата и към гората, което се отрази на професионалното ми ориентиране по-късно. Много емоционална беше връзката ми с него, особено, когато общуваш с по-необикновен човек като него. Това оставя дълбоки следи..."

ПРЕПОДАВАНЕТО

"Сега студентите никога не са получавали толкова много материали за обучение. Освен че им изнасяме лекции и упражнения, ние им даваме и материали в много по-обширен вид. Хубаво е, че има и такива студенти, които са дошли с голямо желание да учат. Преподавам и на по-възрастни студенти, задочни студенти. Това са зрели хора, които работят в структурите на Изпълнителната  агенция по горите... Те са много добри практици и са много добре мотивирани и даже се представят по-добре от редовните студенти... Те имат голямо желание да учат и това ми създава настроение да им помагам... Надявам се да съм била полезна на студентите."


Митрополит Неофит е известен и като един от големите дарители на Видин. По негово време са завършени храмовете "Св. Димитър" и "Св. Николай", построена е сградата на Видинската митрополия, епархийското училище, мавзолеят на екзарх Антим Първи, както и 45 храма в епархията. Обновяват се епархийските манастири, изграждат се две девически училища във Видин и Лом. С лични негови средства е построен детски дом, който днес продължава да съществува като детска градина, носеща името на неговия син - Желязко Попниколов.  


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10