Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В историята ли са вече хартиените дневници и бележници

Снимка: Радио Видин



Съвсем в края на първия учебен срок особено актуален е въпросът "В историята ли остават хартиените дневници и бележници?". Според справка на платформата "Школо.бг", около 80% от образователните институции вече използват електронни дневници, но макар и да намаляват във времето, поръчки за хартиени такива в Министерството на образованието още има. Въпрос на време ли е да останат в миналото така ревностно пазените от всички деца ученически книжки? Вероятно да. 


В момента повечето от учебните заведения в страната работят с дигиталната платформа "Школо". Идеята за нея се  ражда преди шест години, когато възпитаникът на видинската Математическа гимназия Мирослав Джоканов и още няколко негови приятели, решават да поемат по пътя на предизвикателството. Общото между всички тях е това, че са учителски деца и като такива, те ежедневно се сблъскват с проблемите, пред които се изправят техните родители. Идеята им е да дигитализират, а след това да автоматизират голяма част от административните дейности, с които се сблъсква всеки един учител. И успяват. 


"С адски усилия, буквално с неспане много нощи, започнахме да градим тази платформа в непрестанна комуникация с учители, с директори, които ни даваха обратна връзка кое е голяма тяхна болежка, кое може да се направи по един или друг начин. И така лека-полека съвместно с тях стигнахме до момента, в който дигитализирахме около 60 % от тези бюрократични дейности. Т.е. ако един учител до момента е губил 10 часа седмично, то 5 часа вече са спестени, те са автоматизирани и тези 5 часа те могат да ги инвестират в някаква друга посока. Та така, почти 6 години по-късно, ние работим в 80 % от българските училища и смея да твърдя, че хартиеният дневник и хартиените бележници остават в миналото" - каза за радио Видин Мирослав Джоканов.


Именно този момент- краят на срока, преди години всеки един родител посрещаше с фразата "Дай си бележника". Сега обаче това не е така. И въпреки отпадането на ученическите книжки, родителският трепет и очакване на срочните оценки не се губят, твърди Мирослав Джоканов.

"Определено този момент с "Дай си бележника" вече е в миналото. Всъщност много често родителят разбира за успеха и отсъствията на детето още преди него"- поясни още Джоканов.

Дигиталните дневници са приети масово не само от родителите, но и от учителите, каза Петър Младенов, преподавател във видинското училище "Иван Вазов".

 "Електронните дневници са безкрайно удобно нещо, тъй като дават абсолютна визия на нещата, които могат да бъдат проследени на момента, най-вече обратната връзка. Няма какво да се скрие от един родител, който в момента получава информация, какво се е случило там някъде в училище, относно взет материал, относно всичко, всичко, касаещо училищния живот" - каза Младенов.

За един ученик обаче винаги липсата на ученическа книжка, по-скоро "неудобство", и вероятно всички знаем защо. Антонио Митков е десетокласник от Видин, който не крие ползата от електронните дневници, но сподели, че определено си имат минуси. 

"Намирам го за по-удобно. Вече може да се види всичко, има постоянен контрол винаги, може да се преглежда винаги от Интернет. Много по-лесно е от хартиения бележник, има си обаче и своите минуси, но аз като цяло съм "за" да бъде електронен дневникът. Минусите са, че родителите имат постоянен контрол над това. За всяка една оценка, особено ако е лоша, всеки един родител ще има контрол над това и видимост" - сподели за радио Видин Антонио.

Навярно тези, които помнят хартиените бележници, за които видът на учител с дневник под ръка е излъчвал уважение и почит, гледат с известна носталгия на дигитализацията на тези учебни пособия. Но факт е, че тяхната полза и ефективност, дигитализирайки се, се повишава стократно. За всички. 

А въпросът "Къде ти е бележника?", който без съмнение е хвърлял в ужас много поколения назад, заедно с бележниците и дневниците, неминуемо ще остане в историята.

*Целия репортаж може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00