Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи ще се пробуждат с хоро за седма поред година на 3 март

4
Снимка: Сдружение Азбукари

С "Пробуждане с хоро" за седма поредна година ще бъде отбелязан националният празник на България - 3 март. Инициативата, както миналата година, така и тази, ще бъде пренесена онлайн в социалните мрежи заради ограниченията от COVID-19. Центърът на събитията е столицата на България - София, а началото ще бъде дадено на 03.03.2022 г. в 12:00 часа с концерт, който ще се излъчва на живо (стрийминг) в социалните мрежи Facebook, Youtube и в сайта на организаторите от "Сдружение Азбукари". Шестгодишната традиция досега повелява основни хороводци да бъдат хилядите българи, които в градове и села, в страната и по света се включват в любителски и професионални фолклорни формации. Всеки фолклорен изпълнител, танцов ансамбъл или клуб по народни танци може да се включи, като създаде вдъхновяващо видео, в което да прикани всички българи да отбележат Националния празник - 3 март 2022 г., като станат част от световния мост "Пробуждане с хоро". За целта е необходимо да се попълни форма за участие, обясни главния координатор на събитието Яна Трендафилова:

"Тя е вече световна инициатива, защото се включват и страшно много българи от всяка точка на света. За втора поредна година обаче я пренасяме онлайн с оглед на пандемичната обстановка. Ще имаме един концерт в зала, който ще бъде излъчен на живо през фейсбук страницатите на "Сдружение Азбукари" и на "Пробуждане с хоро". На трети март в 12 часа ще стартира предаването на живо. На страницата на "Пробуждане с хоро" има информация за това как могат да се включат. Има една форма, която е много лесна за попълване. Всеки един желаещ може да я попълни и по този начин ще бъде включен в списъка с участващите. След като направят събитието на място изпращат видеоклипове към нас със заснетото хоро, които ние също публикуваме на тази страница. На този етап имаме заявени участия от град Враца. Една детска градина ще се включи. Кметство на село Търнава и местното читалище организират две хора. Едното ще бъде наобед, а другото вечерта в празничната програма. На нашата страница в социалните мрежи има пълна информация, както и видео материали през миналите години как е преминало "Пробуждане с хоро", така че всеки, който има желание, може да я посети, да се информира и да се включи."

Читалището във видинското Ново село също ще се включи в инициативата "Пробуждане с хоро" и то за четвърта поредна година, каза ръководителят на самодейния състав Милена Борисова.

"Като поканим оркестър "Хармония", които изпълняват български народни песни и хора. Всички се събират на площада облечени в народни носии и под звуците на оркестъра се извива голямо кръшно хоро. Тази година сме поканили читалища от почти цялата област Видин. Нашите новоселски хора са с много интересни названия. Например "Търъндъка", "Хоро фърцуита", "Станка конярка", "Осморка". Имаме едно много интересно хоро, което по новоселски казано е "С дупе у полу". Това хоро е характерно не само за Ново село. Играят го и във влашките села като там е с друго име - "Мъндреле". Имаме и "Шира", което е характерно и за другите села. Това са хора, които се предават от поколение на поколение. В Ново село този, който предаде тези хора и научи нашите танцьори, се казва Тодор Ждеров, който за съжаление вече не е сред живите. Танцуваме ги от много години. Предаваме ги и ние на по-младите танцьори. Имаме група "Гъмзичка" от малки деца, които също танцуват тези хора."

Народ, който играе хоро по време на пандемия, не може да бъде победен, заявяват организаторите и приканват всички заедно да се включим в световния мост "Пробуждане с хоро". Да превърнем "дефекта" от пандемичната обстановка в ефект! Вашите видеа ще бъдат публикувани на фейсбук страниците на "Сдружение Азбукари" и "Пробуждане с хоро". В организацията на инициативата помагат и от Единение "Българи за България".

*Повече за инициативата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18