Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Едно" на 25 февруари 2022 година

"Ангели за България" осигуряват безплатни прегледи в села, където няма лекар

Кампанията започна от Видинско, партньор е фондация "Подкрепа за реализация"

9
Снимка: Подкрепа за реализация-гр. Видин

Благотворителната организация "Ангели за България" осигурява безплатни лекарски прегледи в малки населени места, където от години няма здравна помощ. 

Кампанията е със средства, които даряват българи от чужбина и това е само една от инициативите, която обединява близо седем хиляди наши сънародници, живеещи зад граница.

"Това, което ни обединява е силното желание да видим нашата държава в една по-добра светлина и най-вече възрастните хора, защото това е една от основните групи, които подпомагаме. Много ни се иска да видим тези хора да живеят достойно своите старини"-разказва Стела Иванова, създател на благотворителната организация.

Наемат лекари, които посещават малки населени места, отдалечени от областните градове. Осигуряват апаратурата. Заплащат за транспорт, тестове за диабет и лекарства.  Проблемът с недостига на медицинска помощ в селата е от години, казва Стела Иванова:

"Нашите баби и дядовци нямат никакъв достъп до здравни грижи в селата. Липсата на транспорт усложнява още повече проблема, защото дори да искат, те няма как да стигнат до своите лични лекари, които се намират предимно в големите градове. Така се наложи да измислим някаква инициатива, която да закара лекарите на място, за да могат тези възрастни хора да бъдат прегледани поне веднъж в месеца."


Безплатните лекарски прегледи в селата започват през ноември от Видинско, където партньор е фондация "Подкрепа за реализация". Налага се да се преборят с недоверието на хората, които в началото ги приемат като част от политическата кампания, разказва председателят на фондацията Емилия Йосифова:

"Беше доста трудно да ни възприемат по друг начин и е разбираемо, защото явно доста са били лъгани и разочаровани хората и смятаха, че като минем веднъж, и то само предизборно, всичко това ще приключи…Когато отидохме отново, погледнаха по друг начин на нас. Решиха, че може би има причина за надежда, но не съвсем. Третият път вече затвърдихме отиването си там и хората започнаха да ни приемат с радост. Чакаха ни. При вторите посещения освен медицинските прегледи имаше някои социални проблеми, за които хората имаха нужда и се надяваха да бъдат решени."

Кампанията обхваща 25 села в общините Ружинци, Белоградчик, Димово и Кула.  

Когато не са работа във филиала на Центъра за спешна медицинска помощ в град Димово,  Генади Динкински, фелдшер  с дългогодишен стаж и Красимир Славчев-лекарски асистент, са сред хората по селата. За медицинските прегледи там отварят канцелариите в кметствата. В екипите се включват и д-р Мая Младенова, както и съпругата на Генади Динкински Таня, която също е фелдшер.

Оказва, че по селата хората масово не са осигурени или пък имат личен лекар, когото не могат да посетят, обяснява Генади Динкински:

"Почни 70-80% не са преглеждани, защото тези които са осигурени и имат личен лекар, той е в населено място, където те нямат транспортна връзка и не могат да отидат до него. Трябва да търсят човек с лека кола, да му платя 20, 30 лева за да ги закара, при положение, че тези хора взимат някакви мижави пенсии, с които не могат да си платят прехраната и отоплението, да не говорим да отидат на личен лекар. Масово обаче хората не са осигурени. Нямат личен лекар, защото са безработни и не са си плащали осигуровките. Тези хора са най-уязвими."

При посещенията по места правят кардиограми, мерят кръвното налагане, сатурацията  и кръвната захар.  Често откриват диабет, за който хората дори не са подозирали.


Оказва се, че медицинската грижа не е единствената, която липсва в селата. Има хора, които са стигнали до инвалидност, но не могат да отидат до лекарска комисия, за да бъдат освидетелствани или пък не знаят какво да направят, разказва Емилия Йосифова. Има и хора с  влошено здравословно състояние и група инвалидност, нуждаещи се от чужда помощ, но действащите към момента социални програми ги изключват.  Затова грижата не приключва само само с посещенията по места. От фондация "Подкрепа за реализация" насочват хора за ползване на социални услуги. Съдействат за настаняване на възрастни болни хора в социални заведения. Информират и консултират нуждаещи се от подкрепа. При необходимост ги придружават и до здравни заведения. Кметовете  на общините  Димово, Ружинци, Белоградчик, които посещават съдействат като осигуряват транспорт за хората, когато се налага посещение на специалист в областния център. От фондацията подържат връзка с кметовете по места, за да намерят подходящи помещения за прегледите в селата и да информират хората  за предстоящите посещения.

От "Ангели за България", които осигуряват средствата за прегледите в селата са убедени, че в малките населени места, където живеят два милиона души,  има огромна нужда от общодостъпна, мобилна здравно-социална услуга, която да работи на терен в помощ на хората". 

От благотворителната организация отправят предложение, което адресират до премиера и ресорни институции.  Желанието им е здравните грижи в селата да са държавна политика и пресмятат възможните разходи. Около 500 000 лева на месец ще са нужни за да се осигурят лекарски прегледи във всичките 5000 села по веднъж в месеца. Отделно трябва да се ремонтират и обзаведат кабинети.

За цялата страна са нужни 150 медици, които да ги посещават селата.  Според представителите на неправителствените организации, които участват в кампанията, те трябва да са и лични лекари на хората в малките населени места, за да могат да предписват рецепти и да следят за лечението.

Демографският срив не е само раждаемост, а и смъртност и тя може да бъде коригирана с грижа към здравето на възрастното население, казва Стела Иванова.

По предложенията, които "Ангели за България" отправят вече имат покани за срещи с Националното сдружение на общините в Република България, както и с представители на финансовото министерство.

На мнение са, че решение на социалните и здравни проблеми в селата може да се търси също на областно или пък на общинско ниво.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10