Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се новите "Училища за пример"

Снимка: Фондация „Заедно в час”
Започна кандидатстването за третия випуск на програма "Училища за пример" на фондация "Заедно в час". Програмата за професионално развитие на цели училищни екипи е двугодишна и подкрепя училищата устойчивото да подобряват управленските и преподавателските си практики и да допринасят за успеха на всички ученици в училището. След това предстои структуриран процес на подбор и събеседване с представители на училищата. За третия випуск в програмата ще бъдат избрани само 25 училища от цялата страна, казва Гергана Ефремова от "Заедно в час":


"С тази програма целим да подкрепим училищата, които са мотивирани да се развиват постоянно, да търсят възможности за подобрение... Целта ни е всеки ученик да бъде успешен... Училищата сами определят посоката, в която ще работят през двете  години на програмата. В рамките на програмата е предвидено приложение на практика на наученото и  подкрепа от ментор... Основната цел на тази програма е да подкрепим училищата, които са мотивирани да се развиват постоянно, така че да подкрепят развитието на всеки един ученик...Училищата сами определят посоката на развитие на база на нуждите на техните ученици...Специфичното на програмата е, че е насочена към лидерския екип на училището и се прилага на практика и подкрепа от ментор..."


Самите обучения са разпределени през двете години на програмата, като през летния период има планирани обучения на живо, а обученията в останалото време са в онлайн формат. 95% от учителите и директорите, участници в програмата, споделят, че инициативата помага на училищния екип да работи за подобряване на образователните резултати и благосъстоянието на учениците. 91% смятат, че програмата им дава конкретни инструменти и практики, които да интегрират в работата си.


В програма "Училища за пример" могат да кандидатстват всички държавни и общински училища в страната, без значение от населеното място, броя учители и профила на училището и предизвикателствата, с които се сблъскват. Ключово условие за участие е училищните екипи да са мотивирани и да търсят училищна промяна, която поставя учениците в центъра на обучителния процес. Училищата от областите Монтана, Враца и Видин могат да кандидатстват за участие в програмата до 31 март през формуляр на сайта.

     



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативата "Лекар на село" се провежда във Врачанско

Враца и населени места от областта се включиха в инициативата "Лекар на село". Тя е организирана от фондация "Практикум" съвместно с Община Враца и се провежда за втори път. Всяка събота и неделя мобилен екип от лекари, студенти по медицина и специализирани доброволци ще посещават различни населени места и ще извършват безплатни прегледи и..

публикувано на 24.09.24 в 16:44

Млад автор от Монтана издаде историческа книга

С нова книга се представя младият автор от Монтана Димитър Петров. Изданието разказва за 50 исторически личности от три епохи - Средновековие, Възраждане, Трета българска държава. Първите му две произведения са книги игри. Целта на ново издание е да запали пламъкът на родолюбието в малките читатели по достъпен и увлекателен начин, с нови,..

публикувано на 24.09.24 в 15:00

Гимназията по транспорт в село Владимирово е образец за съвременно училище

Иновативните методи на преподаване се прилагат в Професионална гимназия по транспорт „Вл. П. Минчев“ в монтанското село Владимирово. Изцяло е обновен учебният корпус. Общо  215 ученици в 11 класа се обучават в 4 специалности, свързани с транспорта.  Целта е качествен учебен процес и по-висок успех на учащите, а училището се развива в..

публикувано на 24.09.24 в 14:00

Награда за най-добър учител в Математическата гимназия във Видин

Емилия Петрова, преподавател по математика в ППМГ "Екзарх Антим Първи" във Видин получи наградата на училищното настоятелство за най-добър учител за 2024 година. Отличието се присъжда поради високите резултати на нейните ученици на националните външни оценявания след 7-и и след 10-и клас. Седмокласниците се нареждат на 15-о място по среден резултат..

публикувано на 24.09.24 в 13:00

Латино танците: Борят стреса и дават самочувствие

Латино танцът е социален танц. Много хора го използват и за социални контакти, и за раздвижване, и за разтоварване след работа. Там за работа не се говори. Това каза в "Направление здраве" инструкторът по латиноамерикански танци Александър Апостолов и отбеляза, че интересът към тях е заради нуждата на хората от общуване...

публикувано на 24.09.24 в 12:49

Видин е домакин на международна конференция по археология

 Видин е домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции. Тя се провежда от 23-и до 28 септември.  Домакинството на града изцяло става със съдействието на доц. д-р Здравко Димитров и на резултатите от проучванията на антична Бонония и на Рациария, в които участват археолози от Регионалния исторически музей във..

публикувано на 24.09.24 в 12:00

Габриела Руменова: Ефектът от забраната на “енергийния прах” без свалянето му от интернет е допълнителна реклама

Въпреки забраната за продажба на енергийния прах , който така нашумя напоследък, все още има информацията за него в българските сайтове, макар и да не могат да се правят поръчки. Специалните сайтове на двата продукта съдържат подвеждаща и поддържаща интереса към тях информация. Габриела Руменова , създател на платформата "Ние..

публикувано на 23.09.24 в 18:00