Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищният медиатор помага на доброто бъдеще на учениците

Снимка: Ива Антонова

Едно от училищата в област Враца е Основно училище "Горан Червеняшки" в хайрединското село Михайлово. Мисия на училището е всички деца да са в класните стаи, написали са го и в интернет страницата си - "Бъдеще има, този който е образован". Особеност за селското школо е, че то има образователен медиатор, който има отговорността - всички ученици да са в класните стаи. 95 на сто от децата в селото са от ромски произход и за голяма част от родителите е без значение дали са на училище. Медиаторът Росен Веков е приел присърце предизвикателството да превърне образованието в ценност, особено сега в пандемията. 


"Да си медиатор е едно селско малко училище, в едно малко село, е едно предизвикателство, защото първо познаваш всички деца лично, но след това познаваш и родителите. И имайки работа за вършене като медиатор, ти срещаш един приятел, познат, с който може би евентуално дори и кафе си пиете, но в същото време ти трябва, в даден случай да му се скараш, че има проблем, че детето не ходи на училище, защо не ходи и това в малкото село е малко по-различно отколкото в едно голямо училище в голям град. Най-голямото предизвикателство пред нас като медиатори е децата редовно да посещават училище... Но просто да знаят, че трябва от понеделник до петък всяка сутрин да станат и да отидат на училище. Проблемът е по-скоро при родителите, които не са толкова сериозни в това нещо и тук се явяваме ние... В някои случаи работят, в някои това не ги притеснява просто. Някои може би не взимат, някои взимат тези детски добавки и това, че няма да ги взимат въобще не е проблем за тях, просто не се интересуват от децата си, има и такива случаи... дали са на училище, дали не... Особено тук имаме вече второ поколение - едно поколение, което не е ходило на училище и вече е родител и то няма навика на редовното ставане в понеделник сутрин и няма как те да го предадат на децата. Това е най-големия проблем, защото ако те са били редовни... аз съм от ромски произход и съм учил в това училище, в което в момента съм медиатор. Ние тогава абсолютно всички си бяхме редовни и няма значение българче, циганче и какъвто и да е, всички си знаехме... Но това са старото поколение, сега в момента моето поколение повечето имат деца и някои от тях не посещават училище.", разказа Росен Веков и допълва, че допълнителни обструкции  в и без това затруднения достъп до образование в тази по-особена среда съвсем обяснимо идват от пандемията и дигиталното обучение:

"Основния проблем на образованието в онлайн среда е, че има деца които просто не могат да си позволят устройства. Да, училищата покриват някакъв процент, но идва проблемът с интернета. В смисъл те им дават устройства, те пък нямат интернет, трябва и интернет да плащат и става много тегаво, тежко е. В първата вълна раздаваха материалите на хартия на повечето деца, трудно се получаваше. Особено за 1-ви, 2-ри, 3-ти клас това беше пагубно. Тъкмо свикнаха с това да имат някакъв режим, да са в училище, да знаят час, междучасие и изведнъж пак се върнаха вкъщи и сега вече може би нещата се получават и по-добре и с платформите нали, по- се работи с "Class room", "Zoom" и т.н. И децата мога да кажа, че дори и свикнаха с това, че има пандемия, че евентуално ще бъдат една седмица на училище, другата няма и просто се привиква към ситуацията и нямаш избор." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05