Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С кушии отбелязаха Тодоровден в Кула

Снимка: Наско Цанов

С традиционните конски кушии отбелязаха Тодоровден в Кула. Събитието се проведе в местността "Марковище" , организатори са Община Кула и Народно читалище "Просвета 1882" – гр. Кула.


На Тодоровден майките къпят децата на ранина, за да не боледуват през годината и да не ги боли глава. Още преди изгрев слънце жените мият косите си с вода, в която поставят слама от яслите на конете – за да бъдат косите здрави и лъскави,  като конска грива. Мъжете почистват и накичват конете и ги извеждат на мястото, където ще се проведе кушията. Характерно за Кула е, че в състезанието участват не само коне, а и магарета.


Състезанието се проведе в три категории, коне, каруци и магарета, най-бърза каруца, за най-красив кон и най-красива каруца.


След оспорвана надпревара първо място при ездачите спечели Исус Александров. Втори е Венци Аврамов, а трети – Слави Борисов.  При раздел кон-каруца първо място заслужи Илиян Костов. Втори е Пламен Тодоров, трети е Младен Валериев. Награда за породист кон печели Цветомир Пламенов, а за най – оригинална двуколка приза грабна Дилян Ахмедов. Наградите връчи заместник кмета на община Кула, Людмил Лалов.


Тази година грамота и парична награда предоставиха и от движение "Северозапазване" - за най-атрактивен кон на Пламен Цветанов с кобилата Карина.


Надбягванията с коне и впрягове са  най-интересният и атрактивен обичай на Тодоровден в Кула. В него взеха участие десетки участници от общините Кула и Ружинци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Катастрофа между полицейска кола и лек автомобил на кръстовище в Монтана

Патрулен автомобил на Районно управление Монтана и лека кола се удариха на кръстовище в центъра на града. Служебната кола е била с включени специални светлини и звук. Няма пострадали хора.  Пътно-транспортното произшествие е станало малко след 19 часа снощи на регулирано кръстовище на булевардите „Александър Стамболийски" и „Трети март".  Служебен..

публикувано на 18.10.25 в 16:30

Над 450 ученици участваха в Димитровденското математическо състезание във Видин

Над 450 ученици се включиха в двадесет и първото издание на Димитровденското математическо състезание, което се проведе днес във Видин. Инициативата е посветена на духовния празник на града - Димитровден, който се отбелязва на 26 октомври. В надпреварата участваха ученици от 3. до 12. клас, съобщи за Радио Видин Камелия Иванова, председател на..

публикувано на 18.10.25 в 14:58

Призовават ломчани да изхвърлят стари мебели един път месечно

Общинското предприятие "Чистота - Лом" стартира инициатива за по-чиста околна среда . Дружеството умолява гражданите да изхвърлят едрогабаритни отпадъци - стари мебели, матраци, дюшеци, текстилни отпадъци и вехтории около контейнерите за битови отпадъци един път месечно – в последната събота и неделя на месеца. В съобщението се посочва,..

публикувано на 18.10.25 в 13:00

Над 500 души във Видин повишават квалификацията си чрез програма на Бюрото по труда

Близо 600 ваучера за професионална квалификация на хора, които са наети на работа или самоосигуряващи се , са издадени от Бюро по труда - Видин от началото на годината до края на месец септември. Директорът на дирекцията Александра Рачева обобщи: "За професионална квалификация по автотранспортна техника са издадени 401 ваучера, за..

публикувано на 18.10.25 в 11:00

Църквата отбелязва празника на свети Лука, първия иконописец

На 18 октомври православната църква почита свети апостол и евангелист Лука . Той бил родом от Антиохия, Сирия. Получил високо образование, учил медицина и живопис, каза свещеник Илия Симеонов от Видинската епархия:  " Свети апостол Лука е един от дванадесетте Христови апостоли. Той получил високо образование, изучил медицина и живопис...

публикувано на 18.10.25 в 08:09

Снимката на 17 октомври 2025 година

Видин е домакин на Национална научно-приложна конференция на тема "Участието на България в Първата световна война през 1915 година".  Тя включва научни доклади, дискусии и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Бдинци. Парламентът нe заседава трети пореден ден заради липса на кворум.  Тази сутрин депутатите отново не събраха кворум за..

публикувано на 17.10.25 в 18:00

Ученици от Зверино оказаха помощ на възрастна жена от селото

Ученици от клуб Българския младежки червен кръст към Средно училище „Св. Климент Охридски“ в мездренското село Зверино , с ръководител Петя Илиева, съвместно с представители на пенсионерски клуб „Златица“, се включиха в инициатива за подпомагане на самотно живееща възрастна жена от населеното място. Младите доброволци нарязаха и внесоха дървата ѝ за..

публикувано на 17.10.25 в 16:14