Кметски наместник втори мандат е Станислав Георгиев- местен човек, познава проблемите на хората и се опитва ги реши:
"Две години работим в усложнена епидемиологична обстановка, трудно се работи. Основното население повече са стари хора. Работим по няколко проекта с община Видин - "Предоставяне на топъл обяд в условия на COVID-19"... Хората са доволни, 13 души получават всеки ден топла храна... Това е една хубава придобивка..."
15-тина души от Майор Узуново ще подменят печките на твърдо гориво, с които се отопляват с климатици по проекта на община Видин за подобряване качеството на атмосферния въздух.
Очакват в селото да бъдат поставени ново улично лед - осветление и видеокамери.
По проект "Чиста околна среда 2022" селото кандидатства за ремонт на старата чешма, построена през 1934 година.
Имало е години, когато село Майор Узуново е достигало до 1300 жители, с последното преброяване постоянните жители са около 200 души, уточнява Станислав Георгиев:
"По списък са 225, обезлюдяване на селата, навсякъде го има. Има и нови жители, които си купуват къщи, по-тихо и по -приятно е тук... Селото има хубаво югоизточно изложение... Имах и предложение за фотоволтаични централи да се направят в двора на училището... Стига се за 10-15 минути до селото, имаме автобусен превоз, имаме канализация, асфалтирано е почти 3/4 от селото. Само тази отсечка трябва да се асфалтира..."
Населението в Майор Узуново в близкото минало се е занимавало с лозарство, овощарство, земята е плодородна и предполага добър урожай:
"Днес земеделските производители сеят жито и слънчоглед, повечето от хората, които живеят тук, работят в града... Това беше райската градина на Видин - тук имахме череши, вишни, круши, ябълки, кайсии... Имаше бригади, не можехме да събираме продукцията от полето... Силно беше развито лозарството, най-хубавото грозде беше в Майор Узуново... Възстановиха се земите на хората, сега всичко е дадено под наем и се работи от 3-4 арендатори, цените на земята скочиха... Търсенето голямо, предлагането малко. Търсят се и къщи, но не се продават, имаме спад в продажбите, всеки изчаква за по-добри времена... Последната къща беше продадена за 25 хил лв- на два етажа и с 2 дка земя."
Има и социални програми, по които се работи в момента, казва Георгиев:
"Имаме 1 човек, който е личен асистент, обслужва трима човека, помага им вкъщи... Млади семейства имаме, но новородените са ни 3-4 деца последните години... Най-важното за мен е ремонтът и асфалтирането на този 3-километров участък до Белойна... Хората се оплакват от пътя, обещаха ни, че тази година пътищата в малките села ще бъдат асфалтирани... Намираме общ език с всички институции и работим. С гробищния парк имаме проблем, тази пролет задача номер едно ще бъде почистване на гробището... Желая на всички хор от Майор Узуново много здраве, това е най-ценният капитал, имаме ли здраве, всичко се постига" , пожелава кметският наместник Станислав Георгиев.
В Майор Узуново има читалище и библиотека, поща, здравен пункт, църква. Църковният двор е почистен от най-възрастния човек в селото- Филимон Георгиев, по негова инициатива и на добра воля.
Активно работи читалището "Пробуда 1901", то е единствената културна институция, която се стреми да съхрани, да запази фолклорните традиции и да провокира интереса на младите хора към древното минало, каза секретарят, и работник в библиотека Емилия Стоянова:
"Точно в този момент сме в процес на ремонт. Имаме желание да създадем една етнографска сбирка в едно от помещенията в читалищната сграда. Благодаря на хората, които се отзоваха да дарят старинни предмети, автентични носии. В момента ги възстановяваме... Имаме танцов състав, имаме много изяви... Дано да имаме възможност да идем на фестивала в Жеравна..."
След спечелен проект през 2016 година читалището вече разполага с тенис на маса и затова всяка година организира турнир по тенис на маса през лятото сред децата.
В Майор Узуново не са лишени и от лекарски грижи- веднъж седмично в селото идва д-р Маргарита Трифонова, която има пациенти в Иново и Видин.
Проблемите на жителите са като на всички хора, които са в селата:
"Как се живее - като стари хора... Справям се, внукът ми идва и ми пазарува... Сега не се събираме... Много лошо живея, нямаме магазин, на село е пусто, няма никакво движение. Продукти ми ги носят синовете, ако не са те, отивам с рейса... Магазин трябва да има... Защото хората харчат за пътя по 5-10 лв... Добре, че една жена продава хляб... От общината да отпуснат бройка и да има хора, които да обикалят болните и възрастните... Какво правим ние с парите? Като платим тока, вода, лекарствата, за ядене не остава.. Липсва ни магазин и пътят е много лош, да се оправи..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..