Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли недоспиването да доведе до затлъстяване

Снимка: Pixabay




Един от водещите здравни проблеми на 21-ви век, който  и сред най-честите причини за смърт в света, е затлъстяването. В България една четвърт от населението страда от затлъстяване, а всеки втори е с наднормено тегло. Най-честите причини за това вероятно не са тайна за никого- липсата на движение, неправилното хранене, хроничният стрес, прекомерната консумация на алкохол... До тях обаче се нарежда една не толкова известна за хората причина, а това е недоспиването. Сигурно се питате защо и как трупаме килограми, ако не сме си доспали? Според психолога Катя Райчева трябва всеки да има ритуал преди лягане, чрез който да преминава от динамичната среда, към спокойната.

"Режим. Да се храним по едно и също време и да си лягаме по едно и също време. Тогава организмът се чувства добре, защото биологичният часовник работи ритмично. Всеки човек да си има ритуал преди лягане. Решавам, че ще си лягам- отивам, оправям си леглото, изваждам си пижамата, отивам, мия се.. След това пия една топла напитка. Всеки си изработва някакъв ритуал преди лягане, за да може постепенно да премине от състояние на бодърстване към състояние на сън. Това не става с включено и изключено" - каза за Радио Видин Катя Райчева.

Освен психологическа страна, проблемът влияе и на здравето ни. Според Георги Славов- специалист-диетолог, режимът на хранене оказва ключова роля в нормалната функция на човешкия организъм, като влияе както на спането, така и на трупането на килограми.

"Когато има недоспиване, това значи има някакви нарушения. Това създава условия на хората да не се ограничават от храната и ядат каквото им падне. Хубаво е да се спазва един определен режим според сезона и според това, какво е състоянието на човек. Трябва да се спазва хранителен режим, който да бъде така устроен, че човек да не изпитва глад, особено вечерно време. Те какво правят хората? Цял ден са на работа, с кафета и с някакви други изкуствени храни. По този начин потискат усещането за глад и като се приберат вечерно време, грубо казано озверяват и започват да се хранят малко повече, отколкото трябва. Затова трябва на всеки 3, максимум 4 часа, да се приема някаква храна" - посъветва специалистът.

Диетологът съветва още да не консумираме никаква храна след 19 часа, защото системите в организма ни след този час са по-мудни и не обработват погълнатата храна по начина, по който биха я обработили рано сутрин.

Изключения от нормите има и те не са никак малко. Ели е майка, работи на две места,  и признава, че при по-динамичен начин на живот, храненето по режим е не само трудно, но и невъзможно. Още повече, ако не си доспиваш достатъчно.

"От недоспиването на 100% мога да заявя, че нямам правилен режим на хранене. Храня се с висококалорични храни, енергийни напитки, за да мога да довърша на втората работа, а тя свършва след 00:00ч. Трудно е, да не кажа невъзможно, да се храниш по режим. От факта, че работя на две места, е ясно, че недоспивам. Спя по няколко часа в денонощието, отделно си гледам и детето. Нямам време да преразпределям често, но по малко храната си, а пък за съня изобщо да не коментирам"- каза видинчанката.

Доказано е, че хората, които не се наспиват достатъчно, се движат по-малко, практикуват физически упражнения по-рядко и приемат повече храна, в сравнение с тези, които спят поне по 8 часа на денонощие. Затова е добре, ако в ежедневието не може да разпределите храненето си, то поне да отделите нужното време да се наспите.


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45