Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли недоспиването да доведе до затлъстяване

Снимка: Pixabay




Един от водещите здравни проблеми на 21-ви век, който  и сред най-честите причини за смърт в света, е затлъстяването. В България една четвърт от населението страда от затлъстяване, а всеки втори е с наднормено тегло. Най-честите причини за това вероятно не са тайна за никого- липсата на движение, неправилното хранене, хроничният стрес, прекомерната консумация на алкохол... До тях обаче се нарежда една не толкова известна за хората причина, а това е недоспиването. Сигурно се питате защо и как трупаме килограми, ако не сме си доспали? Според психолога Катя Райчева трябва всеки да има ритуал преди лягане, чрез който да преминава от динамичната среда, към спокойната.

"Режим. Да се храним по едно и също време и да си лягаме по едно и също време. Тогава организмът се чувства добре, защото биологичният часовник работи ритмично. Всеки човек да си има ритуал преди лягане. Решавам, че ще си лягам- отивам, оправям си леглото, изваждам си пижамата, отивам, мия се.. След това пия една топла напитка. Всеки си изработва някакъв ритуал преди лягане, за да може постепенно да премине от състояние на бодърстване към състояние на сън. Това не става с включено и изключено" - каза за Радио Видин Катя Райчева.

Освен психологическа страна, проблемът влияе и на здравето ни. Според Георги Славов- специалист-диетолог, режимът на хранене оказва ключова роля в нормалната функция на човешкия организъм, като влияе както на спането, така и на трупането на килограми.

"Когато има недоспиване, това значи има някакви нарушения. Това създава условия на хората да не се ограничават от храната и ядат каквото им падне. Хубаво е да се спазва един определен режим според сезона и според това, какво е състоянието на човек. Трябва да се спазва хранителен режим, който да бъде така устроен, че човек да не изпитва глад, особено вечерно време. Те какво правят хората? Цял ден са на работа, с кафета и с някакви други изкуствени храни. По този начин потискат усещането за глад и като се приберат вечерно време, грубо казано озверяват и започват да се хранят малко повече, отколкото трябва. Затова трябва на всеки 3, максимум 4 часа, да се приема някаква храна" - посъветва специалистът.

Диетологът съветва още да не консумираме никаква храна след 19 часа, защото системите в организма ни след този час са по-мудни и не обработват погълнатата храна по начина, по който биха я обработили рано сутрин.

Изключения от нормите има и те не са никак малко. Ели е майка, работи на две места,  и признава, че при по-динамичен начин на живот, храненето по режим е не само трудно, но и невъзможно. Още повече, ако не си доспиваш достатъчно.

"От недоспиването на 100% мога да заявя, че нямам правилен режим на хранене. Храня се с висококалорични храни, енергийни напитки, за да мога да довърша на втората работа, а тя свършва след 00:00ч. Трудно е, да не кажа невъзможно, да се храниш по режим. От факта, че работя на две места, е ясно, че недоспивам. Спя по няколко часа в денонощието, отделно си гледам и детето. Нямам време да преразпределям често, но по малко храната си, а пък за съня изобщо да не коментирам"- каза видинчанката.

Доказано е, че хората, които не се наспиват достатъчно, се движат по-малко, практикуват физически упражнения по-рядко и приемат повече храна, в сравнение с тези, които спят поне по 8 часа на денонощие. Затова е добре, ако в ежедневието не може да разпределите храненето си, то поне да отделите нужното време да се наспите.


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00