"Ние няколко пъти ходехме в Синагогата, разведоха ни, обясниха ни как се движат ремонтните работи. Направи ни впечатление оградата, висока и масивна. Нямам представа защо е така, сигурно има някакво логическо обяснение. Проектът е много красив, много внушителен. Най-важното е, че сградата ще се ремонтира, няма да рухне и е в центъра на града, ще се използва за нещо полезно...", каза Роза Маринова, председател на еврейската общност "Шалом" във Видин.
За да разберем какво е направено и какво още предстои, изпратихме въпроси до Община Видин, публикуваме и отговорите без редакторска намеса.
1. На какъв етап е ремонтът на Синагогата - какво е направено и какво остава да се извърши?
"Продължават реставрационните работи по фасадата на сградата, както и укрепителните дейности на конструкцията. Изграждат се външните електро и ВиК връзки. Почти готов е грубият строеж на обслужващата сграда. Възстановяването на Синагогата се извършва в срок, в съответствие с проекта."
2.Оградата, която е изградена - каква е нейната функция, включена ли е в проекта и не загрозява ли Синагогата?
"Поради голямата денивелация на терена и ул. "Баба Вида", оградата частично изпълнява функции на подпорна стена. Изграждането й е предвидено в проекта, който е съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство и се осъществява в съответствие със заложените в проекта технически параметри. По отношение на естетическите качества, трябва да се има предвид, че оградата все още не е в завършен вид и е твърде рано да се правят крайни заключения."
3.Какви цветове се предвижда да се използват във вътрешното помещение?
"Проектните цветове съответстват на автентичния цветови диапазон. Съгласно проекта, определянето на коректния цвят ще стане на място, след изготвяне на мостри. Всяка мостра ще се приема от проектанта, преди да се пристъпи към нанасянето на съответния цвят."
4. Увеличените цени на строителните материали ще се отразят ли на ремонтните дейности?
"Поскъпването на строителните материали няма да се отрази на срока и обема на предвидените строително-монтажни дейности по проект "Реставрация и адаптация на Синагога - Видин в туристически обект - Културен център "Жул Паскин“.
Срокът за изпълнение на реставрацията е края на ноември 2022 година.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..