"Ние няколко пъти ходехме в Синагогата, разведоха ни, обясниха ни как се движат ремонтните работи. Направи ни впечатление оградата, висока и масивна. Нямам представа защо е така, сигурно има някакво логическо обяснение. Проектът е много красив, много внушителен. Най-важното е, че сградата ще се ремонтира, няма да рухне и е в центъра на града, ще се използва за нещо полезно...", каза Роза Маринова, председател на еврейската общност "Шалом" във Видин.
За да разберем какво е направено и какво още предстои, изпратихме въпроси до Община Видин, публикуваме и отговорите без редакторска намеса.
1. На какъв етап е ремонтът на Синагогата - какво е направено и какво остава да се извърши?
"Продължават реставрационните работи по фасадата на сградата, както и укрепителните дейности на конструкцията. Изграждат се външните електро и ВиК връзки. Почти готов е грубият строеж на обслужващата сграда. Възстановяването на Синагогата се извършва в срок, в съответствие с проекта."
2.Оградата, която е изградена - каква е нейната функция, включена ли е в проекта и не загрозява ли Синагогата?
"Поради голямата денивелация на терена и ул. "Баба Вида", оградата частично изпълнява функции на подпорна стена. Изграждането й е предвидено в проекта, който е съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство и се осъществява в съответствие със заложените в проекта технически параметри. По отношение на естетическите качества, трябва да се има предвид, че оградата все още не е в завършен вид и е твърде рано да се правят крайни заключения."
3.Какви цветове се предвижда да се използват във вътрешното помещение?
"Проектните цветове съответстват на автентичния цветови диапазон. Съгласно проекта, определянето на коректния цвят ще стане на място, след изготвяне на мостри. Всяка мостра ще се приема от проектанта, преди да се пристъпи към нанасянето на съответния цвят."
4. Увеличените цени на строителните материали ще се отразят ли на ремонтните дейности?
"Поскъпването на строителните материали няма да се отрази на срока и обема на предвидените строително-монтажни дейности по проект "Реставрация и адаптация на Синагога - Видин в туристически обект - Културен център "Жул Паскин“.
Срокът за изпълнение на реставрацията е края на ноември 2022 година.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..