Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бенцислав Каменов: "Ходя за риба във всяка свободна минута"

2
Снимка: личен архив



Риболовът е хоби на много хора. Една от причините е, че когато си за риба, се откъсваш от суетата и напрежението на всекидневието. Когато си край вода и сред природата, се освобождаваш от стреса, наслаждаваш се на тишината и не се притесняваш за проблемите от живота. Това хоби може да е просто за удоволствие, но може да бъде и спорт, но за това се искат доста познания. 
Сред най-популярните рибари във Видин е Бенцислав КаменовБени притежава голям арсенал от рибарски принадлежности и знае много неща за риболова. Има зад гърба си много уловени риби и многобройни случки, които може да разкаже.

"Спомням си, разбира се, беше отдавна, може би в детските ми години, бил съм на 4-5 годинки, ходехме с моя дядо и с моята баба, тук на една близка местност...Това си ми е хоби, от малък си взимах една въдичка бамбукова от три части, сглабях въдицата и ловях риба... "

Отминалия сезон, Бенцислав го определя като не особено добър, но въпреки това е имало хубав риболов и по река Дунав, и по близките водоеми: 

"Имаше и "мирни" риби хубави хванати, имаше и хищни риби хубави хванати... Сега горе-долу, не беше чак най-лошия сезон...", допълва рибарят. 

Бени споделя, че всяка възможна минута ходи за риба. Стига да има свободно време, никога не пропуска. 

"Най-голямата ми риба съм я хванал на река Дунав. Рибата е сом - миналото лято - 26 кг точно на кантар... Снимах се с него и после го продадох."

Бени притежава две лодки и над 15 въдици.

"Доста въдици имам - за повечето знам, а има някои, за които не знам вече къде са - някъде са по гаража, в шкафа. Имам си специален шкаф за тях, направен, купен и може би са... доста са, наистина са доста, над 15 въдици са. Спининги имам, сега наскоро си купих даже още два нови и само те са ми 7-8, имам и "щека" която е на плувка, имам три "болонезета", имам 5 или 6 "фидера". "



От водоемите Бени обича най-много реката. Макар да я определя като най-трудна за ловене на риба, тя му е в сърцето. 

"Честно казано, най-много си обичам реката. Имаме си такова богатство, така че речният риболов ми е на сърце. По-трудни са в реката, постоянно течение, рибата се движи постоянно, постоянно се мени атмосферно налягане, това оказва влияние на рибата в реката. Докато в язовира по-лесно се ловят рибите, по-лесно се ловят и по-лесно се намират... В морето водата е по-бистра, второто нещо е по-лесно се виждат рибите, по-лесно се откриват. Там те са на големи групи, докато тук при нас на реката особено, нали по язовирите рибата значително е намаляла, поради ред причини- бракониерство, тровене и други неща. Да, морето е по-лесно, най-трудно е на река да се лови...Според мен най-трудни са хищниците да се ловят. Но има една риба, която се лови най-трудно в нашата река, това се нарича распер и приказката която съм чул, най-вероятно е вярна, защото съм я практикувал, казва се "рибата на хилядата хвърляния" и аз съм ходил и съм хвърлял много до припадък и даже продължавам да хвърлям, защото се получава някакво такова механично движение вече, но не я ловиш тая риба. Тя си е там - скача, показва се, играе, весела е, щастлива е, че си хапва рибки, но ти не можеш да я хванеш. Много гадна история се получава и започвам да се дразня някой път..."



Любимите риби на Бенцислав са белите риби - як балък на първо място. Започва да ги лови преди повече от 10 години. Казва, че в началото му е било трудно, тъй като не е имало откъде да се вземе информация как се лови як балък.  Другата му любима риба е сом. 



"...Наскоро почнах, откакто си купих лодката, практикувам "бучката" и обичам да ловя и сом, това са ми двете най-любими риби... Има доста техники, говорим за сонари. Особено такива, по-новите, по-модерните сонари - те виждат триизмерно дъното. Вижда всеки един детайл - камък, всяко едно препятствие дали ще е дърво, виждаш рибите дали са в пасаж, дали са от лявата страна на борда на лодката, дали са от дясната, виждаш скоростта на течението. Това са важни фактори, които спомагат за успешния риболов. Нали, вече лодка, мотор - това също е важно. Трябва да е тих моторът. Моторът да е четиритактов, лодката трябва да е максимално... да се плъзга, да не се чува шляпане на вълни и т.н. Това са най-общо казано.. 

Според Бени има какво да се промени - и във водоемите за ловене на риба, и сред рибарите.

"Аз мисля, че има какво да се промени, даже доста неща има какво да се промени в хората. Особено мисленето на хората е най-важно да се промени, защото ако взимаш от едно място, ловиш риба от едно място и прибираш прекомерно, даже и в билета, в който ти е описано и не ги връщаш тези риби, съответно намалява рибната популация, рибата намалява. Хората, които ходят да го практикуват тоя спорт, това хоби, няма как да ловят, така че на първо място е мисленето. Другото е бракониерство, биене с ток по нашите водоеми, замърсяването... екологията е много важна, това са фактори, които трябва хората на първо място да осъзнаят, че няма как."



Цялото интервю може да чуете в звуковия файл*

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00