Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Кръстева: Не мога да си представя живота без музика и без децата

Аз съм един обикновен усмихнат човек, казва музикалният педагог

4
Снимка: личен архив
Това издание на "Калейдоскоп" е посветено на музиката и на децата, които се занимават с музика, защото основния герой в предаването е Росица Кръстева, детски музикален педагог, създател  на  ломската вокална група "Шоколадче". Тя е родена в град Лом, живее и работи в малкото крайдунавско градче. Професионалният  ѝ път е свързан изцяло с музиката.



Росица Кръстева е родена  семейството на музиканти. Възпитана е в музикален дух и култура и любов към музиката. Най-ранното си музикално образование получава  в Музикалната школа в Лом. Свири на акордеон и на мелодика още съвсем малка в детската градина. Първи клас постъпва  в основно училище "Христо Смирненски" с идеята, че след 7. клас ще продължи в музикално училище в Плевен. И разбира се, тази нейна мечта става реалност. След пет години сериозна подготовка, продължава висшето си образование  в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив.


Приета е в специалностите  "Класическо пеене" и  "Солфеж". Учи и музикална педагогика, една специалност, която по-късно много ѝ помага, защото работата на Росица е свързана с преподаване.След успешното дипломиране, тя се връща у дома, в град Лом.  Първоначално започва работа като преподавател по музика в училище "Никола Първанов", в града. Така продължава 10 години.  След структурна промяна, музикалните паралелки са закрити, и тя започва работа към Музикалната школа. По това време се заражда идеята за създаване на музикална формация. Така през 2008 година възниква новата вокална група "Шоколадче", нейната реализирана мечта.


От тогава до днес групата се развива, надгражда и става все по-добра и по-успешна. Доказателство за това са наградите, дипломите и отличията от международни и национални конкурси.

Днес Росица Кръстева съчетава дейността си като ръководител на вокална група "Шоколадче" и преподавател по  пиано и солфеж в Обединена школа по изкуствата "Професор Йордан Гаврилов"  към НЧ "Постоянство" Лом.


Семейна е, има син и дъщеря, с които се гордее.


СЕМЕЙСТВОТО
"Аз съм трето поколение музикант по бащина линия.  Моят дядо е основател и ръководител на духов оркестър в Лом. ...Моят баща беше също музикант, ръководител на духовия оркестър в казармата, тъй като работеше като военен. Детството ми премина много спокойно."
 
МУЗИКАЛНОТО УЧИЛИЩЕ В ПЛЕВЕН
"Кандидатствах с класическо пеене, подготвяше ме Дора Гложенска, доста колоритна преподавателка в училището... После ни пое Христо Христов. Всичките години преминаха доста емоционално. ...На много неща се научих и съм благодарна... Основата, която получих, основата, която ми даде всичко, е Музикалното училище в Плевен. След това човек просто надгражда нагоре, когато има стабилна основа. Защото музиката си е един фундамент. Когато имаш желание да се развиваш и още и още да учиш. Продължих да се развивам нагоре. "


ШОКОЛАДЧЕ
""Шоколадче" се появи през 2008 година. Това ми беше една моя много стара мечта. Когато се върнах в музикалната школа, имах възможност да направя групата. Много интересно се получи с името. Те бяха 14-15 дечица и нямахме още име. Беше студено и децата носеха шапки. И аз им казах: "Всеки да си сложи едно листче в шапката и да напише едно име". На листчетата имаше Русалките, Пухчетата, моето име беше Шоколадче, но аз не казах, че съм го предложила. И така, те бяха единодушни за името "Шоколадче". На 19 ноември направихме ритуал по освещаване на групата с НВП видинският митрополит Дометиан, и така нещата тръгнаха полека -лека и така до ден днешен. Една от гордостите ми назад във времето е "Три симфонични приказки", които направихме с видинската Филхармония, партньори сме по проекта "Маргаритка" , имаме три издадени диска с детски евъргрийни и там пеем наравно с Поли Генова, Михаела Филева, Йордан Караджов и други.
Аз готвя децата не само за концерти, ние участваме в конкурси на много високо ниво, и когато в един момент детето напуска, за да продължи с нещо друго, всичкият този труд, комплексен, който е вложен в тях, отива на кино, някак си. .."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05