Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Шегата трябва да е добронамерена

Пошегувахте ли се с някого или станахте първоаприлска жертва

По традиция е прието днес, 1 април да се шегуваме и разказваме забавни небивалици на приятели, колеги и близки. Целта е в Деня на хумора и шегата заедно да се посмеем. Някои видинчани успяха да се помайтапят със свои близки, други пък бяха в ролята на "жертва", показа анкета на Радио ВИДИН.


"Засега не съм се шегувал още, брат ми като си дойде 100 %... Най-гадната шега е да те оцапат с нещо, когато се събудиш- нещо такова. Братовчед ми още си ми я прави. И на мен ми е забавно, но той се сме много повече и понякога е неприятно... Предимно шеги с колеги на работа. Да те пратят някъде, че някой те търси, примерно от предприятието на портала. Е такива, дребни, да, ама разстоянието е 300 м. и биеш път и после се връщаш обратно. Обикновено гледаш да си върнеш по някакъв начин... Сутринта се пошегуваха с моя съпруг. Тъй като той работи към напоителни системи, че река Дунав се е вдигнала много и след 1 минута, спокойно началник днес е 1 април... Моите внуци обичат да се шегуват. Казват, бабо имаш пратка, отивай да си я вземеш..."


Шегата може и да не е толкова безобидна. В някои случаи майтапът може да обиди отсрещната страна. За да не се случва това, шегата би трябвало да е добронамерена, да предизвиква смях и приятни усещания, коментира за Радио ВИДИН Виолина Славкова психолог от Враца.


"Шегите са удачни тогава, когато са желани. Когато и страната, която се шегува и страната, която е приемник на шегата са настроени на една и съща вълна и когато темите не са прекалено лични. Има общоприети неща, свързани със здравето, семеен живот или може би с хора, които не са ти прекалено близки. Шегите могат да бъдат смешни, когато са разбрани, когато са уместни, казани в подходящо време, в подходяща среда и естествено от най-близките най-лесно могат да бъдат възприети... Разбира се, че с непознати хора като цяло въобще не е уместно да се шегуваме, просто защото наистина не знаем на какви теми е подходящо да го направим. Често пъти шегата може да бъде разтълкувана и като подигравка, като присмех... Ами, както се казва, смехът е здраве, здравето е това, което пожелаваме винаги, когато някой има празник, когато искаме нещо хубаво да се случи на скъпи наши хора. Така че, доброто настроение, радостта, това е нещо, което ни поддържа в едни добри вибрации и е хубаво наистина, когато можем да ги изпитваме..."


Първоаприлските шеги са традиционни не само за България, в много страни по света почитат днешния ден. За това ако искате да се помайтапите с някой близък и все още не сте го направили, днес ви е простено. В определените граници, разбира се! .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50

Журналисти от Радио ВИДИН ще участват в литературно четене по програма "Христо Ботев"

Журналистите  от Радио ВИДИН  Виктория Топалска и Красимир Каменов ще участват в литературното четене в предаването "Артефир" по програма "Христо Ботев" на БНР. Авторското четене ще се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.  Представянето на..

публикувано на 23.05.24 в 15:50

Какви вреди нанасят преградите по реките

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние , което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и..

публикувано на 23.05.24 в 15:12

Екоинспекцията в Монтана обяви конкурс за рисунка за Европейския ден на "Натура 2000"

Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, обяви конкурс за детска рисунка под наслов „Красотата на природата“. Поводът е   Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.   Целта е популяризиране на биологичното разнообразие в България, свързано с изграждането на Национална екологична мрежа НАТУРА 2000, включваща:..

публикувано на 23.05.24 в 15:01

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират.  Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския..

публикувано на 23.05.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Тестове на сирените за предупреждение разтревожиха жители на Видин

Тестове на сирените (сигналите) за ранно предупреждение и оповестяване на населението внесоха смут в някои граждани на Видин. Според Десислава Василева те не са били публично оповестени и това е породило известни притеснения както в нея, така и в други жители на Видин, които изразяват своето възмущение под нейна публикация в социалните..

публикувано на 23.05.24 в 10:16