Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще изяде ли инфлацията великденските добавки на пенсионерите?

Снимка: Радио Видин

Преди дни стана ясно, че е осигурена финансова подкрепа за великденските празници по 70 лева за всеки български пенсионер. Министерският съвет прие постановление, с което одобри допълнителен трансфер на почти 143 млн. лева по бюджета на държавното обществено осигуряване. Помощта трябва да започне да се изплаща от 15 април, независимо от размера на получаваната пенсия и ще достигне до над 2 милиона пенсионери. Независимо от това, цените в търговската мрежа продължават да растат. В какво ще инвестират видинските пенсионери празничните си добавки?

"Тези пари предварително са изядени. За съжаление нивото, на което сме в момента- потъваме. Всичко влияе, но дано нещо да се случи ... Още не съм ги взела, но агнешко- не. 30 лева е агнешкото, това е безбожие ... То е невъзможно, защото едно четиричленно семейство поне два килограма трябва да купи, което са 50 лева и 20 лева за какво остават - за маруля, за лук- всичко е неоправдано и мисля, че много от търговците спекулират."- коментираха видинчани. 

По време на пандемичната 2020 г. близо 24% от населението на страната ни преживяваше под линията на бедност- с по-малко от 451 лева месечно на човек. Още миналата година от КНСБ настояваха линията на бедност да бъде увеличена и за 2022 г. да стане 460 лева. В момента тя е 413 лева. Потърсихме Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. 

"Нашата позиция е, че инфлацията вече изяжда доходите на трудещите се хора, но и реално доходите на пенсионерите. Ние приемаме тези 70 лева, защото виждаме в какво състояние е българското население, но настояваме да има една диференциация. Трябва да мислим оттук нататък не как да раздаваме помощи на калпак, а да го правим за най- бедните групи от населението."- поясни Росица Макелова.

Социалните помощи вече да бъдат обвързани не с гарантирания минимален доход, а с линията на бедност, предвижда проект на МТСП. Според предвижданията необходимият финансов ресурс за предложените промени неминуемо ще нараства. За 2022 г. в бюджета са заложени около 38 милиона лева. През 2023 г. ще станат 70 милиона, а към 2025 г. се очаква да са над 125 милиона лева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10