Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 9 май 2025 година

Най-старото видинско училище СУ "Цар Симеон Велики" отбеляза 143-тата годишнина от своето основаване и  патронен празник  днес.  Тържеството по случай двойния празник се проведе пред централния вход на учебното заведение. Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8-и..

публикувано на 09.05.25 в 18:00

Децата в Кула нарисуваха в каква Европа мечтаят да живеят

Народно Читалище  "Просвета-1882", гр.Кула отбеляза Деня на Европа - 9 май с празнична викторина с децата от начален етап на СУ "Васил Левски" в града. От читалището бяха подготвили игри на европейска тематика. Балони, слънца, сърца, небе, многоцветни дъги, хванати за ръце деца, знамена на България и Европа – това са вижданията на младите..

публикувано на 09.05.25 в 16:49

Отбелязаха 65 години от създаването на Държавен архив - Видин

С откриването на документална изложба Държавен архив - Видин отбеляза 65 години от създаването си. Със заповед от 10 май 1960 година е назначен първият ръководител на държавен архив Видин Петър Пешев и това е датата, от която започва дейността на институцията, каза началникът на отдела на Държавна агенция "Архиви" във Видин Йорданка Костова ...

публикувано на 09.05.25 в 16:46

Започна строителството на сгради за здравно-социални услуги в село Горна Вереница

С водосвет, отслужен от отец Николай бе направена първата копка за строителството на две нови сгради и един център за резистентна грижа и специализирана подкрепа на хора с увреждания и техните семейства в село Горна Вереница , община Монтана, съобщават от общинската администрация. На тържественото откриване на строежа присъстваха кметът на Монтана..

публикувано на 09.05.25 в 16:33

Продължават ремонтите по участъци с чести катастрофи в Северозапада

Продължава ремонтирането на настилката в отсечки от републиканската пътна мрежа, включени в Плана за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, съобщават от Пътната агенция. Предприетите дейности са в изпълнение на мерките, заложени в Плана, който включва общо 36 трасета. Целта е да се заостри вниманието на шофьорите и..

публикувано на 09.05.25 в 16:20
НВП Видински митрополит Пахомий

Видинският митрополит ще отслужи литургия в село Гаганица

Видинският митрополит Пахомий ще оглави Божествената света литургия в храм "Св. вмчк. Георги Победоносец" в монтанското село Гаганица. Службата ще е утре, 10 май, от 8:30 часа, обясни за Радио ВИДИН Пламен Гергов , който е един от инициаторите за възраждането на църквата.  "Имаме хора от Софийската епархия, от град Русе. Ще бъде извършен водосвет..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

Община Хайредин ще разполага с близо 10 милиона лева през 2025 г.

Бюджетът на община Хайредин ще бъде почти 10 милиона лева, това реши мнозинството в местния парламент. За държавни дейности са предвидени над 7,1 млн. лв., за дофинансирани държавни дейности – над 2,7 млн. лв., а капиталовата програма е за 590 200 лв. За снегопочистване са отделени 125 200 лв. В предложената от кмета Тодор Алексиев финансова рамка..

публикувано на 09.05.25 в 15:38