Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от 5 народности разработват заедно бизнес идеи

4
Снимка: Радио Видин

Ученици от пет народности разработват бизнес идеи и учат за различните позиции в една фирма. Възпитаници на Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" - Видин, заедно с техни връстници от училища в Турция, Гърция, Италия и Португалия вече са разработили 15 бизнес плана и им предстои да измислят още 5. Всяко едно от участващите училища домакинства на срещи, в които учениците работят в екипи и разработват бизнес идеи по международната инициатива "Трудовият пазар в училище". Това е четвърта поредна дейност по програмата "Еразъм+", обясни координаторът на проекта за езиковата гимназия във Видин - Камелия Георгиева:

"Като във всяка дейност се акцентира на икономиката на страната и как да се започне успешен стартъп в условията на тази страна. При нас гостите бяха запознати, как да се пише успешно бизнес план. Те работиха активно в международни групи. От всяко партньорско училище имаше представител в групата и защитиха бизнес идея. Тази бизнес идея сега ще бъде надградена с помощта на дейностите, които центъра за кариерно ориентиране е подготвил за нас.  Ние сме много благодарни, че по този начин ще можем да представим различните позиции в една фирма и благодарение на кариерните консултанти, ще успеем да намерим най-точните характеристики на различните позиции в една фирма, така че учениците да са ориентирани, какви личности могат да бъдат наети за различни позиции в една фирма."

Домакин на събитието беше Центърът за подкрепа за личностно развитие с кариерно ориентиране във Видин. Там учениците получиха полезни съвети, относно кариерното ориентиране и това, как биха могли да развиват своите умения, сподели Силвия Ставрева, директор на центъра:

"В момента работят по една идея - работят върху себепознанието. Подготвили сме им две задачи, като първата е да представят визитка за себе си, която е да го кажем грубо едно мини CV. Да извадят своите качества, интереси, как са формирани и да могат да ги представят, което всъщност е най- важно за един млад човек, за неговото кариерно ориентиране. Колегите от центъра направиха много хубави упражнения. Благодаря на Нели Славейкова за дизайна на тези упражнения. Втората част ще бъде свързана със задачата, която те вчера са започнали. Бизнес  идея, която всъщност ще развият в посока екипи, които ще покажат, как ще се сформират екипите, и как ще представят позиции, които биха искали да се заемат в техните фирми и организации, които те са създали като бизнес идея."

Ползите от тази програма са няколко, сподели Емил Живков, главен учител в езиковата гимназия във Видин:

"Ползите ги виждам поне в два плана, може би в повече. Първо, че се срещат хора от различни държави, млади хора, и това дава един вътрешен стимул - аз мога да работя с другите. Второто, че младият човек получава стимули в точно тази бизнес среда. Предприемачеството е нещо, което някои просто се раждат с него. Дето се казва, той е роден с таланта да прави пари от въздуха, но други хора трябва да се научат на това нещо и в крайна сметка, така понесено на вълните на една положителна емоция, в приятелски кръг, с нови приятели, мисля, че е нещо безкрайно полезно и такива неща трябва да продължават да съществуват."

Проектът е тригодишен и приключва през август месец тази година. Последната активност по него е през месец май в Италия. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05