Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искат да се плати за дейността им

Пътни строители блокираха Е-79 край Видин (видео)

3
Снимка: Радио ВИДИН

Представители на фирми от пътностроителния бранш затвориха пътя за Дунав мост 2 край Видин за около половин час. В знак на протест и с искане да им бъдат изплатени дължимите от държавата суми представители на фирмите, които строят пътища в областта блокираха кръстовището след Дунавци на път Е-79. 

Фирмата, която строи пътя Макреш-Бела, участък от бъдещата магистрала Ботевград-Видин не е получавала пари за работата си до този момент, това каза ръковидителят на обекта Момчил Алексиев.


"...Няма никакво разплащане към пътните фирми, въпреки големия обем от свършена работа. Става въпрос за текущите ремонти и поддръжка на пътища и така наречените "Ин хаус" процедури, по които не се плаща абсолютно нищо вече цяла година. И фактически фирмите изпълнители на различните участъци се оказват с невъзможност да си продължат работата. Ние работим в участък от Макреш до Бела бъдещата магистрала, която ще свързва Видин и околовръстното на Монтана, и сме на доста напреднал етап на изпълнение.  Свършена е доста голям обем от работа и съответно не искаме нищо друго, освен да си получим парите за това, което сме свършили. Издаването на отсечката по график трябваше да стане догодина, но ние имаме готовност в рамките на тази година да пуснем дори движението по нашия участък. Въпросът е, че това не може да стане, ако не започне да се плаща свършеното досега... Ако не ни обърнат внимание и пак няма никакъв резултат, организацията на Браншова камара "Пътища" е протестите да продължат. Кога, как и по какъв начин, не мога да кажа- всичко зависи от това дали ще ни обърнат внимание след днешните събития."


Тихомир Иванов работи на пътния участък Видин-Макреш и се притеснява за работното си място:


"Протестираме поради причината, че не се отпускат пари. Трябва да се отпуснат, за да се задействат нещата да започне да се работи, няма как. Много хора от фирмата вече ги освободиха, защото не отпускат пари и фирмата не може да ни подсигурява работа. Ще се ориентираме към някаква друга сфера, някаква друга работа. Няма как, трябва да се работи. Трябва да се направи нещо по въпроса, за да ни измъкнат от това положение."


Около 120 строителни работници участваха в протеста край Видин.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 6 февруари 2025 година

Таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост, предлагат от БСП - Обединена левица. Промените ще бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв. Санкциите за неспазване на ограниченията да могат да достигат до 3% от оборота,..

публикувано на 06.02.25 в 18:00

Село Ослен Криводол ще почете свети Харалампий - покровител на пчеларите

Жителите на мездренското село Ослен Криводол ще почетат свети Харалампий Магнезийски - покровител на пчеларите и меда. На 10 февруари те ще се съберат, за да отправят молитви за здраве и благополучие. Събитието ще се проведе от 8:30 ч. в заведението на местен дългогодишен пчелар. Присъстващите ще могат да се почерпят с топла питка и мед и да..

публикувано на 06.02.25 в 16:42

Митничари откриха над 8000 парфюма с неясен произход на Дунав мост 2

Над 8000 парфюма , за които има съмнение, че са фалшиви, са задържани в района на Дунав мост 2 . Митнически служители са извършили проверка на български товарен автомобил, превозващ стока от България към Италия. Селектирани са две от пратките в групажа, описани в товарителницата като "козметика".  При извършената митническа проверка е установено,..

публикувано на 06.02.25 в 15:45

Виктория Топалска представя книгата си "По(д)правки" в Монтана

На 10 февруари Виктория Топалска ще представи втората си книга, озаглавена "По(д)правки“ в град Монтана .  Изданието е сборник с разкази, вдъхновени от живота. Част от тях са хумористични и разглеждат теми като майчинството, работата и семейните отношения, докато другата част е по-емоционална и докосваща душата. Авторката казва, че заглавието..

публикувано на 06.02.25 в 15:09
Възстановката на 3 март 2024 година във Видин.

Видин ще отбележи 3 март с историческа възстановка

Сдружение за съхранение на национални традиции "Бдинци" - Видин организира на 3 март, националния празник на България, възстановка на събитията от 1877-1878 година. Инициативата включва участието на ученици, за да усетят празника, обясни Иво Иванов , председател на организацията: "За втора година наблягаме да работим с деца. Пуснали сме..

публикувано на 06.02.25 в 15:07

Община Макреш ще търси финансиране за здравен пункт в Подгоре

Общинската управа в Макреш ще кандидатства по проект за изграждане на здравен пункт в село Подгоре . Финансирането се осигурява от Механизма за възстановяване и устойчивост. „Този проект трябваше да стартира миналата година, за да се кандидатства трябва да отговаря съответното населено място на определени критерии. Един от критериите е да няма..

публикувано на 06.02.25 в 14:00

Бившият военен клуб в Белоградчик става информационен център

Нов културен туристически информационен център ще има в Белоградчик . Той ще се помещава в сградата на бившия военен клуб, каза за Радио ВИДИН кметът на общината Боян Минков : "Това предложение, което приехме и стана наше решение, да преобразуваме собствеността на една емблематична сграда, а именно - сградата на бившия военен клуб на 15-ти..

публикувано на 06.02.25 в 12:30