Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абитуриентски вълнения

ГПЧЕ-Видин
Снимка: Георги Жиков




С наближаването на месец май темата за абитуриентски балове излиза на преден план. Отбелязването на края на средното образование е вълнение не само за родителите, но и за самите деца. За абитуриентите е ясно - отива си един етап от живота им, а родителите пък трябва да платят сметката за празника. Колко струва балът?


Габриела Николова от Видин има дъщеря, която през май ще празнува своето завършване, съпроводено разбира се от бал. По думите ѝ е невъзможно да се направи адекватна организация в последния момент, именно затова те започват с приготовленията още през месец май миналата година.


"При нас започна една година по-рано, още на миналогодишните балове запазихме места за ресторанта, за фотографа и диджея. Промяна в цените със сигурност има от тогава, предполагам че ресторантите няма да се съобразят с менюто, което са ни дали миналата година и очаквам по-скоро актуализация на цените. Предполагам, че по същия начин ще бъде и с музиката, и с фотографа, но някак си го очакваме, настроили сме се, че няма да е по-евтино."- каза за радио ВИДИН Габриела.


Това, което майката сподели е и приблизителната цена на някои от потребностите на всяка една абитуриентка-рокля, аксесоари, грим и маникюр: 


"До 1000 лв. може да се намери една хубава рокля, 200 лв. са обувките. Бижутата са според роклята - има по-евтини, има по-скъпи, всеки си преценява по джоба. Гримът е около 60лв., 30-40лв. да е маникюрът, а ако са със сандали и педикюр - още толкова, аксесоари, чанта... не е евтино в никакъв случай. Само външният вид може да е около 2000 лв. и то ако роклята е средностатистическа, защото има рокли, които гонят 2000 лв. роклята само."


Виктория от своя страна, също като майка си, е спокойна и организирана, въпреки че организира не само собствения си бал, но и този на випуска, състоящ се от четири паралелки. И въпреки сигурността си, тя сподели за радио Видин, че организацията на бал не е никак лека задача.


"Определено не е лесно за толкова много хора да се организират нещата, но аз имам съмишленици в останалите класове, с които се занимаваме с цялата организация и някак времето стига, когато всичко е добре планувано и организирано, нещата просто се получават, защото е работа в екип... За моя личен, семеен бал, от миналата година успяхме да резервираме ресторант и диджей, които са доста резервирани вече напред във времето и се налагаше тези две неща да резервираме още от миналата година. Мисля че няма да имаш проблем, ако правиш всичко малко по-навреме и малко по-навреме - знаеш какво искаш и кого искаш... Всички други неща за мен са окей и се радвам, че съм в малкия рад."- коментира бъдещата зрелостничка.


Освен в голям е възможно балът да се вмести и в по-малък бюджет. Всичко зависи от предпочитанията и възможностите на семейството. Често спестяването на пари и подготовката започва година преди това, както в случая на Виктория. В други случаи се налага семейството да тегли кредит, за да сбъдне мечтания бал на детето си. Съществуват и кампании, които подканват зрелостниците да се явят на последният си ученически ден по тениски и да дарят парите, които иначе биха похарчили за осъществяването на абитуриентския си бал, на различни каузи. В последните години масово бивши зрелостници подаряват роклите и костюмите си на бъдещи такива. И не само. Много хора предлагат личните си автомобили за големия ден, също напълно безплатно. 


С нарастващите цени на услугите и консумативите, все пак има нещо, което не се е променило, а това са алтернативите. Много бъдещи абитуриентки сами правят гримовете, прическите и маникюра си. Момчетата обикновено са по-малко претенциозни и често пазаруването с тях става за часове, а подборът им на дрехи е универсален, а не строго официален. Прическите за мъжете често не са особено скъпи, а понякога дори не се налага да се правят такива. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативата "Лекар на село" се провежда във Врачанско

Враца и населени места от областта се включиха в инициативата "Лекар на село". Тя е организирана от фондация "Практикум" съвместно с Община Враца и се провежда за втори път. Всяка събота и неделя мобилен екип от лекари, студенти по медицина и специализирани доброволци ще посещават различни населени места и ще извършват безплатни прегледи и..

публикувано на 24.09.24 в 16:44

Млад автор от Монтана издаде историческа книга

С нова книга се представя младият автор от Монтана Димитър Петров. Изданието разказва за 50 исторически личности от три епохи - Средновековие, Възраждане, Трета българска държава. Първите му две произведения са книги игри. Целта на ново издание е да запали пламъкът на родолюбието в малките читатели по достъпен и увлекателен начин, с нови,..

публикувано на 24.09.24 в 15:00

Гимназията по транспорт в село Владимирово е образец за съвременно училище

Иновативните методи на преподаване се прилагат в Професионална гимназия по транспорт „Вл. П. Минчев“ в монтанското село Владимирово. Изцяло е обновен учебният корпус. Общо  215 ученици в 11 класа се обучават в 4 специалности, свързани с транспорта.  Целта е качествен учебен процес и по-висок успех на учащите, а училището се развива в..

публикувано на 24.09.24 в 14:00

Награда за най-добър учител в Математическата гимназия във Видин

Емилия Петрова, преподавател по математика в ППМГ "Екзарх Антим Първи" във Видин получи наградата на училищното настоятелство за най-добър учител за 2024 година. Отличието се присъжда поради високите резултати на нейните ученици на националните външни оценявания след 7-и и след 10-и клас. Седмокласниците се нареждат на 15-о място по среден резултат..

публикувано на 24.09.24 в 13:00

Латино танците: Борят стреса и дават самочувствие

Латино танцът е социален танц. Много хора го използват и за социални контакти, и за раздвижване, и за разтоварване след работа. Там за работа не се говори. Това каза в "Направление здраве" инструкторът по латиноамерикански танци Александър Апостолов и отбеляза, че интересът към тях е заради нуждата на хората от общуване...

публикувано на 24.09.24 в 12:49

Видин е домакин на международна конференция по археология

 Видин е домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции. Тя се провежда от 23-и до 28 септември.  Домакинството на града изцяло става със съдействието на доц. д-р Здравко Димитров и на резултатите от проучванията на антична Бонония и на Рациария, в които участват археолози от Регионалния исторически музей във..

публикувано на 24.09.24 в 12:00

Габриела Руменова: Ефектът от забраната на “енергийния прах” без свалянето му от интернет е допълнителна реклама

Въпреки забраната за продажба на енергийния прах , който така нашумя напоследък, все още има информацията за него в българските сайтове, макар и да не могат да се правят поръчки. Специалните сайтове на двата продукта съдържат подвеждаща и поддържаща интереса към тях информация. Габриела Руменова , създател на платформата "Ние..

публикувано на 23.09.24 в 18:00