Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Маратон на четенето" започна в Монтана

Снимка: Любо Андреев

До 31 август, децата на Монтана ще се конкурират по брой прочетени книги през ваканцията. Успешен старт на четящите деца на Монтана даде директорката на Регионална библиотека "Гео Милев" Анелия Иванова:


"Да мотивираме децата на Монтана да четат повече и повече, да обичат книгата и за това е много важно, знаете, и семейството,  училището, библиотеката да обединим нашите общи усилия децата ни да бъдат по-информирани, по-умни и по-можещи, когато пораснат и излязат от този град, отидат по други градове, държави те да бъдат наистина най-добрите. И аз винаги казвам, че след време може ние в библиотеката да не сме тук, вече да има друг екип, но ще се радвам винаги и тайно се надявам някога, когато пораснат нашите деца да си спомнят за тези дни на откриване на маратона."


В библиотеката наградиха победителите в миналогодишния "Маратон на четенето". В категорията от 1-ви до 4-ти клас бяха отличени: Валентина Цветанова и Христина Петрова от IV ОУ "Иван Вазов"; Дея Светлиева от I ОУ "Св. Кирил и Методий". В категория от 5-ти до 7-ми клас награди получиха: Бриана Тодорова от V ОУ "Христо Ботев"; Йоанна Караджова от I ОУ "Св. Кирил и Методий" и Бенедета Бенедето от ПМПГ "Св. Климент Охридски". За поредна година IV ОУ "Иван Вазов", се класира на първо място като училище с най- голям брой участници в "Маратон на четенето 2021"  и най-голям брой прочетени книги.


Специален поздрав към гостите поднесоха децата от група "Лъвчета" на ДГ "Калинка". С букви в ръце, рецитираха акростих "Маратон на четенето" и изпяха "Песничка за доброто".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2025 година

С изкопни работи за полагане на електрически кабели започна изпълнението на проекта за обновяване на Крайдунавския парк във Видин. Стартиралите дейности са във връзка с изграждането на ново парково осветление. Работи се в близост до крепостта "Баба Вида". Археолози от Регионалния исторически музей провеждат археологическо наблюдение. Припомняме, че..

публикувано на 31.07.25 в 18:05

Група "Тангра" открива панаира в Кула

Панаирният комплекс в Кула вече се почиства и подготвя за предстоящите събития и търговци. Тази година 108-ият традиционен панаир ще посрещне гостите с обновена визия, съобщи кметът д-р Владимир Владимиров. „Започна подготовката за панаира в Кула, който тази година ще е от 14 август до 19 август. Ще сглобим нашата сцена, започнахме и..

публикувано на 31.07.25 в 16:21

Домакинства във Враца подписват договори за подмяна на уреди

Започна сключването на договори по проекта „Зелена Враца – мисията е възможна" , съобщиха от местната управа. По него ще бъдат подменени стари отоплителни уреди с нови енергоспестяващи и екологични средства за отопление през зимата и охлаждане през лятото. Разработката се финансира с 24 милиона лева по европейски програми. Община Враца уведомява, че..

публикувано на 31.07.25 в 14:28

Куклен театър „Патилан“ гостува във Вършец с „Рибарят и Златната рибка“

Куклен театър „Патилан“ - Монтана ще участва в програмата на Празника на курорта, минералната вода и Балкана „Вършец 2025“.  Спектакълът „Рибарят и Златната рибка“ ще бъде представен за жителите и гостите на курортния град утре, 1 август, от 10:30 часа в залата на читалището, съобщи Калин Тодоров , организатор:  "Автори и режисьори на спектакъла..

публикувано на 31.07.25 в 14:15

Говежда се готви за празник

Празник на Балкана се подготвя за тази събота, 2 август, в село Говежда, община Георги Дамяново. Повече за програмата разказа кметът Младен Миронов: "Ще започнем с програма от самодейните колективи, която ще започне в 19:30 часа... От 21:00 часа ще има концерт на Ива и Велислава Костадинови, на Гуна Иванова внучките..." Очакванията са над..

публикувано на 31.07.25 в 13:30

Нови камери ще следят за нарушения на пътя в Монтанско

В Монтана затягат контрола по пътищата. Областната дирекция на полицията ще получи още четири нови подвижни камери за скорост. Четири нови камери за скорост, тип „тринога", ще получат пътните полицаи в Монтана, съобщи директорът на Областната дирекция старши комисар Пламен Томов . Техниката ще се използва за засичане на нарушители на скоростта...

публикувано на 31.07.25 в 12:00

Село Градец чества Илинден с тридневен събор

Тридневен събор започва утре, 1 август, във видинското  село Градец . Поводът е отбелязването на Илинден. Това е един от основните празници в българския народен календар, известен и с имена като Илиинден, Свети Илия Гърмоделец, Свети Илия Гръмоломник, Свети Илия Гръмовник, тъй като във фолклора пророк Илия е смятан преди всичко за повелител на..

публикувано на 31.07.25 в 11:58