Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михалаки Георгиев, Димитър Мишев и Димитър Рашев - трима от първите учители във видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

В рубриката "Памет нашенска" продължаваме съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин - да представяме някои от най-именитите учители в училището, във връзка с навършването на 140 години от създаването на видинската гимназия. Техните биографии са подготвени от настоящи ученици в училището. 

Ще започнем с известният български писател, патрон на Регионална библиотека - Видин - Михалаки Георгиев:

"Писателят от средата на 19 век има нерадостно детство и остава сирак на ранна възраст. Отгледан е от сестра си. Но трудностите в началото на живота му не му попречват да се превърне в отличителна личност по-късно, започва разказът си за него Яница Бойкова от 11. клас: "Работи за въвеждането на нова единна програма в училищата, изнася сказки в читалищата, печата статии. Като учител, още твърде млад, е един от основоположниците на вестник "Ступан". Освен с просветителска дейност, той е известен и като голям родолюбец. В навечерието на Руско-турската освободителна война предава сведения от стопански и военен характер на руското командване и организира гълъбова поща. Изработва план за отбрана на Видинската крепост. Той е първият организатор и директор на земеделското и промишлено изложение в Пловдив. Михалаки Георгиев е инициатор и организатор и на първата българска държавна лотария. След Освобождението съставя първия български учебник по ботаника за средни училища. В неговия дом в София се запознават Иван Вазов и Иван Шишманов. От 1894 до 1899 е дипломатически представител на България във Виена и Белград. Михалаки Георгиев е и първият български въздухоплавател. Започва да издава вестник "Балканска трибуна", но за критики към монарха и монархията изданието често е конфискувано, а Михалаки Георгиев затварян и изтезаван в Черната джамия. В творчески план първите му разкази се появяват през 1890 и са със сюжети за българското село, войните и политическия живот в България. Неговите творби са неразделна част от критико-реалистичната линия в българската литература и се нареждат до творбите на Иван Вазов, Тодор Влайков, Алеко Константинов и др. Създава цяла галерия от образи на обикновени хора. Езикът на творбите му е колоритен, изпъстрен с диалектизми, турцизми, пословици и поговорки. В негова чест е издигнат паметник и кръстена улица в град Видин. Михалаки Георгиев Умира през 1916 г.".


Един от първите учители в училището е публицистът и обществен деец академик Димитър Мишев, разказва Калоян Чавдаров от 10. клас:


"Роден е през 1856 г. в нашия град, и тук завършва основното си образование, след което започва богатата му учителска дейност на различни места в страната. По-късно се завръща в нашия град и учителства във Видинската гимназия. Той веднага привлича общественото внимание със своя опит и знания, с вдъхновението си от хуманните идеи на Френската революция и Българското възраждане, Мишев успява да обедини около себе си родолюбивата видинска интелигенция и да стане радетел на всички обществено-политически и културни прояви в града. Оформя се кръг от либерално настроените като Найчо Цанов, Михалаки Георгиев, Димитър Балев, Никола Неделков, Жельо Хайдутов, Александър Филипов и други. Заедно с Найчо Цанов и Александър Филипов Димитър Мишев редактира първия следосвобожденски вестник във Видин "Свобода". Сключва брак с наследничката на рода Шишмановци - Севастица, с която имат 6 деца... През 1884 е избран за народен представител, премества се в София и поема редактирането на вестник "Търновска конституция" и литературното списание "Свети Климент". Като учител в еврейското училище, съвместно с колегата си Стефан Костов подготвя и издава няколко учебника, сред които и голямата двутомна христоматия на българската литература, която се ползва много активно в училищата. За заслугите му като учен, изследовател и общественик, е избран за действителен член на Българската академия на науките, получавайки най-високото научно звание-академик. Димитър Мишев умира през 1932 г. в София".


Доведения син на Христо Ботев Димитър Рашев е един незаслужено забравен от историята човек, той преподава във видинската гимназия за кратко през 1899 година, разказва десетокласникът Николай Ангелов:

рез 1899 учителства във Видинската гимназия, като преди това учителства в Пловдив, където преподава руски език и негов ученик е поетът Пейо Яворов. Димитър Рашев е син на Венета Ботева от предишния ѝ брак с Дончо Петров. Това, че не е роден си на Христо Ботев, не спира поета революционер да го обича като такъв и да се грижи за неговото образование. Майка му пък е тази, която не му дава да се отклони от правия път. Първоначално образование малкият Димитър получава в румънско училище. След това заминава за Киев, където учи в Духовната семинария по настояване на владиката Панарет, чичо на майка му, който искал Димитър да бъде духовно лице. Възрастният владика му обещава да му завещае голям дял от богатството си, ако изпълни неговата молба, но Димитър Рашев не приема сделката. След завършване на Духовната семинария Димитър Рашев идва в България, където бива поканен за учител, но той избира да продължи образоването си и заминава за Белгия. Там той защитава докторат по политически и административни науки. Житейският му път го връща в България, където благодарение на високото си образование  има възможността да направи политичска кариера. Но възпитан в духа на възрожденските ценности, той не вижда морал в политиката и не се обвързва с нея... Когато един ден при Димитър Рашев идват двама души – единият от тях българин, а другият -  чужд колекционер, желаещ да закупи прощалното писмо на Ботев до Венета, той бързо ги отпраща. Тази случка е повод да изрази разочарованието си от това как един българин е готов да продаде националана светиня за купа леща. Животът на Димитър Рашев е доказателство за това как  след смъртта на Ботев неговата майка успява да възпита един истински българин - аристократ по дух, родолюбив и честен - във всичко, което прави".

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00