Даяна Йорданова е на 25 години и е родена във Видин. Завършила е средното си образование в Природоматематическата гимназия и още в ученическите си години започва да се занимава с гримьорство. Докато е студентка в София добавя още козметични процедури в портфолиото си. Така 9 години е в този занаят. Междувременно следва право, след това и медицинска козметика, но не завършва и двете. Самата тя признава, че ѝ е трудно да открие коя е Дая, защото също я търси от дълго време. Постоянно се захваща с нови неща:
"Тук е момента на всестранно развитата личност. Тази разнопосочност идва от страстта и ентусиазма, любовта, с които правя каквото и да било. Стига нещо много да ми харесва, няма сила, която просто да ме спре да го направя както трябва".
Мечтата на Дая е да открие това, което я вдъхновява до самия край. След 7 години в София се завръща във Видин - уж за няколко дни, но вече 4 месеца не се е връщала в столицата. Тук във Видин открива новата си страст - сладкарството. Започва да прави бутикови мини тортички в красиви елегантни кутии. Нарича това, което прави "Душичка". Името "Душичка" избира, защото всичко, което е правила, прави и ще прави, иска да идва от душата - "Моята душа си представи, нарисува и извая цялата тази идея, затова я кръстих на нея", допълва Даяна:
"Видях тези интересни сладкишчета в тези много странни форми в една изключително грозна кутия, панделката беше ужасна. Те нямаха сатенена панделка. И аз си казах: Какво е това престъпление?!?! Набелязах си ги и реших, че някой ден ще си поръчам. Поръчах си от едно място, от второ, от трето място и се изчерпаха - в България има точно толкова, много са редки. И се оказа, че никъде не са вкусни, не можах да намеря кой да ги изяде. Само са красиви, в грозна опаковка - каква пропиляна възможност, си казах тогава. И си ги представих със сатенена панделка. Аз съм любител на сатенени панделки. Естетиката е моята най-голяма страст, но към нея когато е нещо толкова красиво си представям, че то трябва да е перфектно във всеки един аспект."
Нестандартните тортички, които приготвя Дая, освен красиви и стилно опаковани, са наистина и много вкусни.
"Няма да се хваля, но всички хора казват, че са вкусни."
Страстта и да прави сладкиши идва още преди 5 години, когато за 20-годишния си юбилей и този на нейния приятел, приготвя първата си торта.
"Реших, че трябва да се изявя и да направя нещо много готино и направих първата си торта със захарен фондан. Изглеждаше доста добре, някои хора не вярваха, че аз съм я направила - 90% от хората не вярваха, че аз съм я направила. Когато пробваха и се оказа вкусна, тотално не ми вярваха че аз съм я направила".
В графата "любимото нещо", което някога Дая е правила, слага червената мини тортичка с йогурт шоколад, пълнеж медено кексче и натурален шоколад.
"В нея съм съчетала най-любимите си неща и съм сложила и солена нотка, обожавам сладко-соленото. Добавила съм към кексовото тесто и сол. Но не щипка сол".
Дая се вдъхновява от абсолютно всичко и комуникацията с различните хора в социалните мрежи ѝ помага много, за да разбира за различните вкусове на другите. За момента обаче още не е събрала смелост да приготвя нашумелите "веган тортички".
"Много хора ме питат, но аз самата не се чувствам все още достатъчно готова да я предприема тази крачка."
Тя се занимава с всичко сама и споделя, че е много изненадана от факта, че много видинчани, дори и непознати, ѝ предлагат помощта си.
Любимият десерт на Дая е чийзкейк - заради комбинацията сладко-солено, която тя обожава.
"Направих прекрасна чийзкейк-тортичка, най-хубавата, която съм правила. Но няма стабилност. Чийзкейка се прави с нетрайни сладкарски продукти и просто концепцията не го позволява. Някой ден, когато "Душичка" стане достатъчно голяма и си имаме сладкарница на място си го пожелавам, да може да опитат всички чийзкейк-тортичката. Влюбена съм в нея, заслужава си!"
Може да намерите Дая и да опитате нейните сладки тортички на площад "Бдинци" този уикенд.
Ако сте любопитни да разгледате още от вкусотиите, които Дая приготвя, посетете страничката ѝ във Фейсбук или в Инстаграм.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звук*
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..