Честването на празника започна с литургия в енорийския храм "Св. Георги Победоносец", отслужена от отец Данаил Цинцарски.
На градския площад "България" се състоя ритуалът за издигане на знамената на Република България, на Община Мездра и на Европейския съюз, по време на който на почетна стража пред пилоните застанаха млади гвардейци.
"Искам да благодарим на нашия закрилник - Св. Георги, че ни преведе през най-тежките дни на пандемията. Да благодарим за това, че бди над нашия град. Да благодарим за това, че продължава да ни предпазва от омразата и от зли дела.
Нека заедно да го помолим да продължи да ни закриля. Нека да го помолим да даде здраве, сили и взаимопомощ на всички вас, на вашите семейства. Нека да ни дари с благоденствие, нека нашият град и община да продължат да просперират.
И нека да защити нашата Родина. Нека да направи всичко възможно да спре тази война. Нека да направи така, че повече да не се пролива християнска кръв. Бъдете живи и здрави! Господ да ви пази - да живее България!"- каза в приветствието си кметът на Мездра Иван Аспарухов.
Тематична художествена програма по случай големия християнски празник Гергьовден изнесоха вокална група "Детски свят", мажоретният състав и групата за художествено слово при Център за подкрепа за личностно развитие и Детският танцов състав "Мездренче" при НЧ "Просвета 1925".
Тържеството завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните от община Мездра.
Тази вечер от 19:30 часа на пл. "България" празничен концерт по случай Деня на Мездра ще изнесе оркестър "Шевица", а от 21:00 часа - популярната поп певица Деси Добрева, "Лудо младо Бенд" и Танцова формация "Гераци".
По време на първата концертна проява официално ще бъдат открити 48-те Празници на културата "Мездра-май" и ще бъде връчено отличието "Почетен гражданин на община Мездра" на народния инструменталист о. з. полк. инж. Георги Димитров и на Валентин Вълчев - дългогодишен културен и читалищен деец, за техните изключителни заслуги и особен принос в духовния живот на общината.
Фолклорен концерт и дефиле на танцови ансамбли от Ломския край, със специалното участие на кукерска група от с. Гигинци, Брезнишко, ще се състои в Лом на Цветница, 13 април, неделя, съобщават от местната общинска управа. Началото е в 10:00 ч. на площад "Свобода", откъдето участниците ще дефилират по ул. "Дунавска", а от 10:30 ч. започва фолклорният..
Всяка година хората от Горно Церовене в община Монтана срещат лазарки в домовете си. „ Така е било, така и ще бъде", заричат се председателят на читалище „Еленко Ценов 1896" Суска Динчова и секретарят Антоанета Тодорова. Те са силата на традицията в селото. Организират цялата дейност на самодейците и спазват обичаите на всички празници. "Групата на..
Ваксини срещу менингококи се извършват в имунизационния кабинет на Регионалната здравна инспекция – Враца, съобщиха от институцията. Според заповед на директора д-р Чавдар Манов, имунизациите се извършват по желание на пациентите и с купена от тях ваксина. В страната е налична в аптечната мрежа конюгирана ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135..
В Криводол ще изграждат нов кооперативен пазар, който ще има и открита и закрита площ. Дейностите за новото тържище са заложени в държавния бюджет и ще бъдат финансирани с 5 200 000 лева, съобщи кметът на общината Христо Доков. Идеята на местната власт е бъдещото търговско пространство да отговаря на всички модерни изисквания – да разполага с алеи,..
Пътната безопасност и намаляване на травматизма при движението с МПС – това е целта на властта, стана ясно по време на отчета на ОД на МВР във Враца. На форума присъства министърът на МВР Даниел Митов, а директорът старши комисар Красимир Йончев представи данни за работата на полицията във Врачанско. По данни на сектор "Пътна полиция" за първите три..
На 12 април Светата православна църква чества Лазаровото възкресение. Тържественото богослужение припомня най- голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни, каза Свещеник Илия Симеонов: "Лазар бил приятел на Иисус Христос, но се разболял и починал. Христос пристигнал с учениците..
Очаква се до края на юни да бъде пуснато движението по пътя Мездра-Ботевград . Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който инспектира днес строителството на скоростния път. Готов е проектът за бюджет през 2025-а на Община Враца. За 15 април е насрочено и публичното му обсъждане преди внасянето на..