Съботният пазар във Видин продължава да е атракция за местните хора, което привлича и малки, и големи въпреки инфлацията и покачването на цените. Според статистиката българският потребител е традиционалист, за когото цената на хранителните стоки остава определяща. 65% от потребителите избират според цената, а 10% държат на органичния произход на продуктите, сочат данните от проучване, представено на Четвъртия годишен форум "Отговорни производители". Във Видин на съботния пазар най-много се търсят и се купуват хранителни продукти от селскостопански производители, макар че има и прекупвачи. Видинчани, обаче, предпочитат да купуват екологична стока от местни производители. А и цените на хранителните стоки са по-ниски отколкото в магазина, споделят хората:
"Пазаруват хората за ядене повече, продавам всичко, което ми е останало, ние тук понамаляваме малко, щото си е наше. Нямат хората пари, народът е беден, някои нищо не взимат, само гледат... Всяка година става все по-лошо, предлагам син патладжан, имам краставици разсад... При нас цените са както миналата година, ето там се продава разсад домат на 0,60 лв и миналата година беше същата цена... Днес е по-слаб пазарът, защото хората пазаруваха повече покрай Великден... Инфлацията е голяма, трудно се оправяме, имам оранжерия и засадени домати, пипер... Това на нищо не прилича, инфлацията сигурно е над 15%, тук хората се принуждават евтино да продават, за да свържат двата края... Не можем да вдигнем цените, трудна работа, по-ниски са ни цените, купува се най-вече салата, пресен лук..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..