Тази година летният фестивал „Опера на върховете - Белоградчишки скали“ за 7 път ще зарадва почитателите на оперното и балетното изкуство.
През месец август първия двор на крепостта „Калето“ за пореден път ще стане сцена за изява на грандиозният проект на академик Пламен Карталов.
За това лято Софийска опера и балет са избрали в програмата си три опери - "Набуко" и “Аида” от Джузепе Верди и "Норма" от Винченцо Белини.
Те ще се играят на 5, 6 и 7 август.
В следващата седмица любителите на балета ще се насладят на изящните изпълнения на артистите в балетните спектакли “Баядерка" от Лудвиг Минкус, премиерния спектакъл "Хиляда и една нощ" от Фикрет Амиров и "Корсар" от Адолф Адам. Балетните представления ще се състоят на 12, 13 и 14 август.
А в последната седмица от фестивала в четири представления - от 18 до 21 август отново ще имаме удоволствието да се насладим на мюзикъла „Mamma Mia!“.
На сайта на Община Белоградчик може да се намерят и подробности за начините за закупуване на билети за спектаклите. Това събитие е най - голямото и най - посещаваното в културния календар на града.
В дните на оперните и балетните спектакли Белоградчик приема гости не само от съседните ни държави - Румъния и Република Сърбия, но и от цяла Европа, а могат да се срещнат и посетители от други континенти.
Всички представления на сцената в крепостта „Калето” са с начален час 20.00 ч. Заповядайте в Белоградчик през месец август, за да се насладите на вълшебната музикална феерията сред скалите.
Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..
Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи. Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..
До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й. В Мизия, където беше най-тежкото..
Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца. Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..
Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция. В ритуала по зарязването на лозите вчера се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..
Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..
Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..