Генади Ганчев е дългогодишен учител по български език и литература във видинската гимназия, както и краевед, изследовател и почетен гражданин на Видин, започва разказа си за него десетокласничката Александра Петкова:
"Генади Ганчев посвещава повече от 40 години на учителската професия. Получава първи клас квалификация, а през 1990 г. е удостоен със званието "Главен учител" от Министерството на образованието. Научните му интереси са свързани с краезнанието, национално -освободителните борби на българския народ през XIX-ти и началото на XX-ти век и участието на населението на Видинския край в тях, също така и с биографиите на значими личности от региона. След упорит изследователски труд на различни архиви у нас и в чужбина - Зайчар, Белград, Санкт Петербург, работа в библиотеки и редица теренни изследвания, той възкресява малко известни факти за личности и събития, публикувани както в местния печат, така и в неговите очерци и книги. Генади Ганчев е автор на 24 книги и над 380 публикации. Особено ценни са изследванията му за освободителните борби – войводи, поборници и опълченци, за учители и възрожденци, за известни видински родове, за видинските кметове и депутатите от Видинския край, за духовниците от Видинската епархия, за дейците на Съединението, за спасителя на Видин по време на Сръбско-българската война - Мичман Владимир Луцки, за видни видински власи, за бялата руска емиграция във Видинския край, хроники на известни видински родове и други. За своята богата краеведческа дейност Генади Ганчев приживе е удостоен със званието Почетен гражданин на Видин на 3 март 2006 г. Генади Ганчев умира на 3 март 2009 година".
Харалампи Яръмов, познат като Хари Яръмов или бате Хари, както го наричат старите граждани на Видин, също е един от известните учители на видинската гимназия, разказа Николай Ангелов от 10 клас:
"Още от малък Хари Яръмов е много активен спортист, което му помага да получи образование във ВИФ (Висшия институт за физическа култура), познат ни днес като НСА (Национална спортна академия), където се увлича от баскетбола. Докато учи, започва и неговата журналистическа кариера като сътрудник на вестниците "Народен спорт", "Студентска трибуна" и "Народна младеж". Жени се за видинската лекоатлетка Венка Маркова и така заживява във Видин. Започва да преподава физкултура в I-ва гимназия "Димитър Благоев", което е старото име на нашето училище. Докато е учител, кореспондентската му работа се разширява - Хари Яръмов е неизменен кореспондент на Българската национална телевизия за Видински окръг, също така е и редактор на вестниците "Червено знаме" и "Ние", както и на Видинската телевизия. По негова инициатива и с неговото активно участие пред Видинската спортна зала е поставена паметна плоча с имената на починали видински спортисти, постигнали върхови постижения и с принос за развитието на националния и местния спорт. Той е награден за журналистическа и обществена дейност с орден "Св. Св. Кирил и Методий" I-ва степен и е носител на Националната награда за спортна журналистика на името на "Братя Ексерови". През 2013 г. Общинският съвет на Видин посмъртно го удостоява със званието "Почетен гражданин на Видин". На негово име семейството му учредява награда за журналистика, която ежегодно се връчва на видински журналист".
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...