Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Дамяновска представи в Мездра книгата си "700 дни"

Снимка: Община Мездра

В деня на светите равноапостоли Кирил и Методий - 11 май, Светла Дамяновска представи най-новата си поетична книга- "700 дни" . Събитието бе част от програмата на 48-ите Празници на културата "Мездра-май", съобщават от Общината.


"Радвам се, че сме тук сега, Можеше да не сме тук поради високата и абсолютно неоправдана и несправедлива смъртност по време на ковид пандемията… Можеше да не сме тук, ако бяха продължени противоепидемичните мерки. 

Тази пандемия е първата всемирна трагедия през XXI век и закономерно тя сложи дълбок отпечатък върху произведенията на съвременните творци. В този смисъл, стихосбирката „700 дни“ може да се нарече и „Летопис на ковидното време", .каза при представянето на книгата Светла Дамяновска. 


"700 дни" е 11-ата поетична книга на Дамяновска и общо 15-ата в нейната литературна биография. Тя включва 77 лирични откъса, структурирани в три тематични цикъла. Художественото оформление на стихосбирката е дело на самата поетеса, която е и художник. Книгата е отпечатана в Издателство "България" (София, 2021).


На премиерата стана ясно, че в навечерието на Деня на солунските братя Светла Дамяновска е отличена с първа награда в раздел "Есе" за текста й "Вапцаров и морето" в XX Национален литературен конкурс "Ний всички сме деца на майката земя".


Премиерата уважиха събратя по перо, близки и приятели на авторката, която е председател на Литературен клуб "Христо Ботев" при НЧ "Просвета 1925" и гл. експерт "Културно наследство и религиозни дейности" в Община Мездра. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Безплатни фиданки раздадоха във Видин от "Гората.бг"

Над 12 000 хиляди дръвчета раздадоха във Видин от инициативата "Гората.бг". Кампанията е поредната. Диана Ангелова , която помага като доброволец при раздаването на дръвчетата обясни: "Всички са плодни или медоносни дръвчета. Пчеларите проявяват голям интерес към тях, както се знае, пчелите са вече доста застрашени по редица обстоятелства. Няма..

публикувано на 09.03.25 в 13:28

Полицията издирва Мариян от Кула, който е в неизвестност

20-годишният Мариян Пасков от град Кула е обявен за издирване от пети март. Издирва се след постъпила оперативна информация в Полицейското управление в Кула, че младежът е в неизвестност, потвърди директорът на Областната дирекция на МВР във Видин старши комисар Петър Коцин. Има образувано досъдебно производство, съобщи в петък говорителят на..

обновено на 09.03.25 в 11:48

В Липен чакат пристигането на двойка щъркели

Единственото щъркелово гнездо в монтанското село Липен бе почистено с помощта на вишка. Жителите на населеното място с нетърпение чакат пристигането на двойката щъркели. Децата и цялото село се радват на щъркелите, разказа Андрей Петков. Преди години той купил мястото където се намира черницата и единственото в Липен гнездо на щъркели..

публикувано на 09.03.25 в 10:51

ОИЦ - Видин с открити приемни в общините

Екипът на Областен информационен център (ОИЦ) - Видин организира от утре открити приемни във всичките 11 общини на  областта. Ще бъдат разяснени възможностите за финансиране от Европейския съюз. Информационната кампания ще е под мотото "Да създаваме заедно!". Експертът в ОИЦ - Цветомир Ценков обясни: "От една страна целим да се..

публикувано на 09.03.25 в 09:49

Онкологичният център във Враца ще освети сградата си в синьо

Комплексен онкологичен център (КОЦ) - Враца ще освети в синьо сградата си като символ на подкрепа за информираността и превенцията в борбата срещу рака на дебелото черво.   Събитието ще се състои на 10 март 2025 г. (понеделник) от 19:30 ч. пред главния вход на КОЦ-Враца и е част от инициативите на центъра през месец март, посветени на повишаване на..

публикувано на 09.03.25 в 07:55

Отличиха победителите в автошоуто в Синаговци

Приключи автошоуто в село Синаговци, посветено на деня на жената -8 март. За това как протече и за победителите ни разказа Иван Иванов-кмет на селото: "Автошоуто премина с перфектна организация както винаги и с много публика. То беше по случай Международния ден на жената и с кауза която ние винаги следваме- да спрем войната по пътищата. Имаше 8..

публикувано на 08.03.25 в 16:35

В Кула отбелязаха Тодоровден с кушии

С традиционните конски кушии отбелязаха Тодоровден в Кула.  Събитието се проведе в местността "Марковище" , организатори са Община Кула и Народно читалище "Просвета 1882" – гр. Кула, а тази година взеха участие рекорден брой участници.  Състезанието се проведе в две категории - коне и каруци.  Наградите връчи заместник-кметът на община Кула Людмил..

публикувано на 08.03.25 в 14:40