В Европейската седмица на психичното здраве, която отбелязваме от 9 до 13 май, УНИЦЕФ България и Teen Station дават думата на младите хора, които да споделят своите тревоги и преживявания, но също и да намерят решения. Стартират поредицата "Отвътре навън", серия от разговори, водени от млади хора и насочени към тях. Начинът да изразят своето мнение и темите, които ги вълнуват, е чрез една от модерните платформи на 21 век- подкастът. За причините, които насочват вниманието към психично здраве на младите хора говорим с Ивайло Спасов, директор "Комуникации за социално развитие" в УНИЦЕФ България:
"За цялото общество и за целия свят всички изследвания на УНИЦЕФ в глобален национален мащаб показват, че темата с психичното здраве на подрастващите вероятно е тема номер едно, която буди притесненията на всички специалисти. Първо имахме двугодишна пандемия, впоследствие имаме конфликт, който се развива много близо до границите на България. Отделно юношеството е свързано с промени в живота на младите хора- преход от детска възраст към зряла възраст, ключови избори в живота, свързани с образование, кариерно развитие, първи влюбвания, еманципация от родителите, т.е. множество изпитания за психичното здраве на младите хора. Тук обръщам внимание на психичното здраве в най-общия смисъл на понятието, разбирано като физическо, социално и емоционално благополучие, за да може всеки индивид, всеки млад човек да се развива, да учи, да работи, да функционира адекватно в обществото."
В глобалния доклад на УНИЦЕФ "Състоянието на децата в света 2021" данните за България сочат, че 11 % от момичетата и момчетата на възраст между 10 и 19 години са диагностицирани с психично разстройство. И още тревожна статистика-всяко второ дете в страната е било жертва на психологическо насилие.
"Най- актуалните ни притеснения са, че във времената на пандемия, в последствие и на въоръжен конфликт близо до границите на България, състоянията на отключени психологически проблеми ще са дори още повече сред младите хора. Сред обществото като цяло, ние знаем, че в България проблемите като депресия да речем не са адекватно адресирани, включително достъпът до психологическа подкрепа през здравната каса, достъпът въобще до подкрепа и услуги, и това е валидно и за младите хора, които имат нужда от разбиране, не непременно през официални канали и системи."
Темата на Европейската седмица за психично здраве тази година е "Да говорим за психичното здраве." Точно тази възможност предоставя независимата медия, която обединява ученици от страната Teen Station. С подкрепата на УНИЦЕФ България започна подкаст поредица, наречена "Отвътре навън".
"За мен беше много важно заедно с други мои колеги, съмишленици да помогнем на младежите да изградят сами платформа, в която да говорят по теми, които са им важни, да говорят от първо лице, да говорят без цензура, но да говорят етично и да говорят грамотно. Този проект събра няколко стотин младежи от цяла България"- разказва за Teen Stаtion журналистът Евелина Павлова, създател на платформата.
Подкастът "Отвътре навън" е посветен на всички въпроси, които младите хора си задават. Вече са публикувани първите три епизода. Автор и водещ е Полина Петкова от столична езикова гимназия. В поредицата тя кани както свои връстници, така и експерти, които да говорят по теми, засягащи психичното здраве на младите хора.
Евелина Павлова нарича подкаста "отворена врата към душите на младите хора", който дава възможност да не се налага на родителите "да надничат през ключалката". В епизодите те сами разкриват какво ги вълнува, какво ги тревожи и от каква помощ имат нужда.
Съдържанието на подкаста е достъпно чрез всички платформи за аудио стрийминг.
Най- прекият начин е през сайта www.teenstаtion.net
Днес ви разказваме още една от онези истории, които носят надежда. История за осъзнат избор и за мечта, която не се простира в далечни светове, а е насочена право към родния край. Представям ви Гергана Георгиева - едно младо, но изключително целеустремено момиче, едва на 19 години, което вече е взело някои от най-важните житейски решения...
В Деня на конституцията ученици от видинската математическа гимназия участваха в кръгла маса, посветена на приемането на първата българска конституция. В Административния съд във Видин те пресъздадоха събитията от 1879 г. - Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция: "Съдбовният ден бе 10 февруари 1879..
Община Ружинци е първата в област Видин, сключила договор по процедура "Иновативни здравно-социални услуги". За работа по нея Общината получава безвъзмездно от ЕС и държавния бюджет 120 000 лева. Процедурата е продължение на проекта "Грижа в дома", по който допреди няколко месеца са обслужвани 35 болни и самотноживеещи хора. Услуги по новата..
Спокоен изглежда пазарът преди Великден, а според експерти не се забелязват драстични промени в цените на най-търсените продукти- агнешко месо и яйца. Въпреки многократно поскъпналите консумативи, българските яйца ще запазят досегашната си цена, а дефицит няма да има. Това каза в "Земята, която ни храни" Олег Прокопиев, управител на птицевъдния..
Националният фолклорен ансамбъл "Българе" гостува з а втори път в Монтана със спектакъла "Паисий". Поканата за повторното гостуване идва от местна фирма, която е останала впечатлена от предишното представяне. Спектакълът "Паисий" е създаден по повод 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, тържествено отбелязана през 2022 година...
Дебютната си детска книга "Радиослушатели" ще представи младата авторка Биляна Панчева утре в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Биляна е родом от Видин, но след като завършва своето образование заминава да живее в София, където и до момента се занимава професионално с графичен дизайн. Любовта ѝ към четенето и писането на истории..
Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..