В Европейската седмица на психичното здраве, която отбелязваме от 9 до 13 май, УНИЦЕФ България и Teen Station дават думата на младите хора, които да споделят своите тревоги и преживявания, но също и да намерят решения. Стартират поредицата "Отвътре навън", серия от разговори, водени от млади хора и насочени към тях. Начинът да изразят своето мнение и темите, които ги вълнуват, е чрез една от модерните платформи на 21 век- подкастът. За причините, които насочват вниманието към психично здраве на младите хора говорим с Ивайло Спасов, директор "Комуникации за социално развитие" в УНИЦЕФ България:
"За цялото общество и за целия свят всички изследвания на УНИЦЕФ в глобален национален мащаб показват, че темата с психичното здраве на подрастващите вероятно е тема номер едно, която буди притесненията на всички специалисти. Първо имахме двугодишна пандемия, впоследствие имаме конфликт, който се развива много близо до границите на България. Отделно юношеството е свързано с промени в живота на младите хора- преход от детска възраст към зряла възраст, ключови избори в живота, свързани с образование, кариерно развитие, първи влюбвания, еманципация от родителите, т.е. множество изпитания за психичното здраве на младите хора. Тук обръщам внимание на психичното здраве в най-общия смисъл на понятието, разбирано като физическо, социално и емоционално благополучие, за да може всеки индивид, всеки млад човек да се развива, да учи, да работи, да функционира адекватно в обществото."
В глобалния доклад на УНИЦЕФ "Състоянието на децата в света 2021" данните за България сочат, че 11 % от момичетата и момчетата на възраст между 10 и 19 години са диагностицирани с психично разстройство. И още тревожна статистика-всяко второ дете в страната е било жертва на психологическо насилие.
"Най- актуалните ни притеснения са, че във времената на пандемия, в последствие и на въоръжен конфликт близо до границите на България, състоянията на отключени психологически проблеми ще са дори още повече сред младите хора. Сред обществото като цяло, ние знаем, че в България проблемите като депресия да речем не са адекватно адресирани, включително достъпът до психологическа подкрепа през здравната каса, достъпът въобще до подкрепа и услуги, и това е валидно и за младите хора, които имат нужда от разбиране, не непременно през официални канали и системи."
Темата на Европейската седмица за психично здраве тази година е "Да говорим за психичното здраве." Точно тази възможност предоставя независимата медия, която обединява ученици от страната Teen Station. С подкрепата на УНИЦЕФ България започна подкаст поредица, наречена "Отвътре навън".
"За мен беше много важно заедно с други мои колеги, съмишленици да помогнем на младежите да изградят сами платформа, в която да говорят по теми, които са им важни, да говорят от първо лице, да говорят без цензура, но да говорят етично и да говорят грамотно. Този проект събра няколко стотин младежи от цяла България"- разказва за Teen Stаtion журналистът Евелина Павлова, създател на платформата.
Подкастът "Отвътре навън" е посветен на всички въпроси, които младите хора си задават. Вече са публикувани първите три епизода. Автор и водещ е Полина Петкова от столична езикова гимназия. В поредицата тя кани както свои връстници, така и експерти, които да говорят по теми, засягащи психичното здраве на младите хора.
Евелина Павлова нарича подкаста "отворена врата към душите на младите хора", който дава възможност да не се налага на родителите "да надничат през ключалката". В епизодите те сами разкриват какво ги вълнува, какво ги тревожи и от каква помощ имат нужда.
Съдържанието на подкаста е достъпно чрез всички платформи за аудио стрийминг.
Най- прекият начин е през сайта www.teenstаtion.net
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..