Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 24 май, защо е важно да сме грамотни

Снимка: Радио ВИДИН

Днес отбелязваме Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
На днешната дата 24 май, темата за грамотността е особено актуална. Най-общо казано за грамотен може да се смята човек, който може да чете и пише на ниво, достатъчно за осъществяване на писмена и устна комуникация, също така и да борави с аритметика. Нивото на грамотност е изключително важно за успешното участие във всички сфери на съвременното общество. Какво е нивото на грамотност на българите в днешно време, защо е важно да сме грамотни, по тези и други свързани въпроси Генади Вельов разговаря с видинчани от всички възрастови групи:
"Аз живея в Германия и тук съм живяла. Немците не са много образовани, те имат съвсем друга училищна система. Като цяло някак си по-изпълнителни, по точни са. И са много работни. Но и там е както и тук, който иска си е ученолюбив... Относно грамотността има много крайности, като по-рано не е имало чак такива крайности. Много неграмотни и останалата част много знаещи. Има много умни деца...
За нас децата 24 май ни напомня за славните години, за миналото, за азбуката, за всичко. По разказите от родители смятам, че преди е било по-трудно и по-строго обучението. От колкото сега по ни жалят ни не знам... Според мен не ни напрягат толкова в училище и затова има по-неграмотни деца. За нас е важно да сме грамотни, за напред с това трябва да успеем... Мога да ви кажа имам малки внучета само седят с тези телефони и таблети и очите им се развалят от това, че непрекъснато гледат на малкото екранче. Получават едностранчива информация..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18