Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В защита на един български учител

| обновено на 23.05.22 в 17:37
Снимка: Радио ВИДИН


Броени часове след като Радио ВИДИН публикува новината за инцидента с ударения ученик в Математическата гимназия във Видин инж. Ивайло Дичев написа имейл до нас. Работещият като трафик инженер за голяма американска компания мъж преди години е бил ученик на преподавателя Валери Цветков и се обърна към нас, за да подкрепи своя учителГосподин Цветков е велик човек, пише Дичев, когото потърсихме за телефонен разговор:

"Той ни накара да заобичаме математиката. Знаете, дисциплината не е най-харесваната от всички ученици, но човекът даде всичко от себе си и успя да направи математиката интересна. Впоследствие много от нас продължихме в реномирани учебни заведения в България, а в момента се занимаваме с инженерни дейности, работим на инженерни позиции. Това не би могло да стане, ако ние нямахме добра основа и добра подготовка".

Ивайло написал мейла, защото се почувствал зле, когато разбрал за случилото се:

"По никакъв начин не ми стана хубаво, особено след като знам човекът какъв е в действителност и какво му е коствало през годините да ни обучи, да ни изтърпи. В крайна сметка сме били деца, не светци, човекът винаги търпеливо подхождаше с разбиране...  Никога не си е позволявал да се държи по такъв начин, когато ни е преподавал. Не ми го побира главата. Никога не сме го виждали в такава светлина. Човекът е усмихнат, лъчезарен. Това не му е нормалното състояние".

Дичев посочва, че учителят винаги е проявявал индивидуален подход към всеки ученик.
"Контролните бяха с отделна задача за всеки. Дори преди толкова години, когато принтери и скенери не бяха разпространени, той подготвяше за всеки отделна задача. Представете си колко време му е коствало да подготви, след това да провери. Не мисля, че това би го направили човек, който не се интересува от учениците си".

Бившият възпитаник на Математическата гимназия потвърди подкрепата си за своя бивш учител:

"Просто да не обръща внимание на това, което ще се изпише по негов адрес. Знам, че няма да е лесно, но всички го подкрепяме. В Интернет не видях мнение на хора, които да го упрекват. Всички са с него".

След публикуването на новината за инцидента на страницата на Радио Видин във Фейсбук тя бе коментирана от стотици и болшинството от коментарите са в подкрепа на учителя, което ни провокира да си зададем въпроса - учителят или ученикът е жертва в случая? Защото обикновено говорим за ученици, подложени на тормоз от свои съученици, но има една тиха агресия и тормоз, за които не се споменава - тази от ученик към учител. Моделът "Парите следват ученика" направи учениците недосегаеми и често учителите са подложени на унизително отношение, срещу което нямат реални полезни ходове, освен, може би, търпението, което понякога се изчерпва и складираната с години горчивина се излива. 

Агресията в училище обикновено става важна обществена тема единствено след случаи, които са публично отразявани. Когато се говори за агресия, фокусът е основно върху санкциите, но без да се коментират нейните първопричини и как тя да бъде предотвратена, каза Юлия Найденова, училищен психолог на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин:

"Във всяко едно училище има разписана процедура, според която се действа в такива ситуации. Изслушват се двете страни, спрямо процедурите се действа. Всеки един случай е различен. За същността е твърде повърхностно да се каже "това и това" е причината. Този проблем е наболял, все по-често се случва във все повече училища. Ако трябва да разсъждаваме от психологически гледна точка, корените на проблема започват може би от съвсем ранното развитие на ученика/детето и как родителите стоят като авторитети за него, каква е неговата привързаност, каква ценностна система изгражда, за да се стигне до онзи момент, който прекрачва границата на уважение спрямо възрастния.

Никой няма да право да посяга физически и вербално, да обижда и да вика, обясни закона още тя.

"Често разговарям с нашите учители на тази тема. Наистина има много трудности относно мотивирането, относно задържането на вниманието, запазването на интереса към конкретен урок. Често сме си говорили какви може да са причините, какво се случва със съвременните деца, какъв е проблемът. Аз не мисля, че проблемът е в едните или другите. Получава се така, че съвременните деца са по-различни от ние, които сме били като ученици. Може би подходът на нашите педагози има нужда от адаптация спрямо тези промени".

Как може да се процедира срещу агресията в училище?

"Аз мисля, че от няколко години образователната система е започнала стъпки. Има доста промени в справянето с такива проблемни ситуации. Училището стои вече не само като институция, която да дава знания, но се вкарва и постепенно елемент на подкрепяща към развитието на учениците. Мога да визирам Механизма за приобщаващо образование. Много училища вече развиват клубове по интереси. Стъпките са много, но ще дадат резултат".

За да бъде прекъснат порочния кръг на насилие, се изисква екипна работа от страна на училищния психолог и тази на педагозите, както и да е налице съдействие от страна на родителите.

Припомняме, че случаят от ППМГ Видин се оказа "режисиран": учениците са провокирали учителя, за да си направят шоу. Шоу, което излезе доста солено на един от най-обичаните преподаватели. И изобщо не беше смешно.

Повече - в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00

Съботният пазар във Видин – място за търговия и приятелски срещи

Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..

публикувано на 12.11.24 в 13:00
Румяна Димитрова

Румяна Димитрова: Готови ли сте с празничните визии през декември?

Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..

публикувано на 11.11.24 в 16:00

Съюзът на младите писатели в Монтана обяви конкурс за комичен разказ

За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е:  "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза  Димитър Петров ,..

публикувано на 11.11.24 в 15:00
Милан Миланов- Революцията

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало.  Точно по тази причина, той..

публикувано на 11.11.24 в 14:29

Читалището в Козлодуй празнува

В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..

публикувано на 11.11.24 в 14:08