Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Борисов: "Предметите ми дават живот, не аз на тях!"

Как да си изработим марионетка

4
Снимка: личен архив



За марионетиста Теодор Борисов сме разказвали неведнъж. Той изработва сам своите марионетки, които бързо навлизат в света на театралното изкуство и радват публиката със своята оригиналност. Прави куклите си от дърво, но споделя, че видът дърво се определя според куклата и това, което иска да каже с нейната история:

"Класическата марионетка, която се изработва в България, се изработва от липа. За мен това е дървото, което стои най-добре на сцената и най-добре се ръководи... Примерно- ако е балерина - краката трябва да са много здрави и там се използва европейски бук, в който жилката вътре позволява крака на балерината да бъде еластичен и в същото време твърд".



Кукла марионетка може да се изработи и от други материали, казва Теодор. . 

"Може да се използват импровизирани материали, примерно вестник и скоч хартиен. Да се види каква е структурата на марионетката, колко елемента са, мисля че са 22, и да ги направи поотделно- глава, крака, рамене, подбедрици, всичко се прави и после да ги съедини с конче и пак може да се направи за един ден".

Конците са другият важен материал, с който трябва да разполагаме, за да може да се върже марионетката на водач. 

"Също така, може и плат за костюмите, или кожа, която аз предпочитам - да работя с натурални елементи, а може и да си ги скулптира дрехите на дървото".


Времето, което вложим в изработването на една марионетка, е много относително, в зависимост от това, което искаш да кажеш с нея и къде ще я представиш, споделя Тео:

"Може да я направиш и за три дни, за пет дни, за един месец - зависи какъв детайл има, ако ръката е механична, ако очите се движат, устата се движи, ако корпуса се отваря - торса, вътре ако има механика, зависи".

Тео изпълнява и поръчки. Изработил е марионетка за ресторанта на една дама в Швейцария. Височината на куклата е 2 метра и 40 см. В торса на куклата има прозорче, което се отваря и вътре има бутилка с ракия:

"То не е нищо сложно - това е просто една скулптура марионетка Ангел, която хората, които минават, да могат да я движат и да не бъде опасна. И сега на всеки три месеца ходя да й променям местоположението в градчето".

В момента Тео работи по други две скулптури марионетки, които да са статични:

"Това са движещи се скулптури, така ги наричат в Швейцария и в Италия, влезнаха от преди 10 години... И сега ще правя марионетка, която да се задвижва от вятъра. И другия проект, който подготвям с нея, е да направя музикална къща от олуци за вода, които издават звуци, когато вали".

На фестивала на изкуствата във Видин Тео имаше театрални куклени представления. В програмата бяха включени и арт работилници за деца и възрастни, в които той демонстрираше как се изработват кукли марионетки от хартия. В работилницата се включиха много деца, които бяха много развълнувани, но и съсредоточени върху напътствията, които Тео им даваше, стъпка по стъпка: 

"Смачкахме топчета вестник и ги облепихме с много тиксо, после ги смачкаме за устата... да ги зашием с конец, за да стане на уста и да говори.... Сега ще направим тялото на куклата... Пръчки използвах- 4 са - две, за да мога да залепя двете глави, които направих и за ръцете две, за да мога да ги залепя да се крепят, да не падат и да са като истински ръце. Няма да могат да се движат, но нали това е кукла... Аз по принцип много се занимавам с хартия, но за първи път правя такива кукли - много ми харесва!"

Тео е и професор в Болоня, където преподава "микродраматургия" и в момента е почти на края да изпълни един проект, свързан с учебника "Teatro delle marionete di Teodor Borisov". Това всъщност ще бъде първата техническа книга в Италия- само за марионетки:

"Преди 5 години имах запитване за евентуален учебник... 20 години научна работа, защото куклите, които ги правя, това са прототипи и системата вътре, която представям във всяка една кукла е уникална, водачът е уникален. Аз нямам една кукла еднаква с другата. Повечето автори в България работят с една форма от 20, 30 или 40 години - едно изражение на марионетката. Последните 5-6 години има нови творци на марионетки. В България няма марионетист, има кукловоди".

Според Тео, не той е този, който дава живот на своите марионетки:

"Предметите ми дават на мен живот, не аз на тях. Аз обичам тази обратна психология на моите професори. Мисля, че те ни провокират да им дадем живот, а не ние. Всъщност, всяко едно нещо, което е около вас, ако ви накара да го докоснете по малко по-различен начин, то приема вашата светла или тъмна енергия и оживява".

Чуйте цялото интервю в звуковия файл*



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05