Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Лишков, Максим Младенов, Стефан Младенов и Трифон Иванов - учени, завършили видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

И през тази седмица продължаваме да ви представяме видни личности, учили във видинската гимназия. Поводът е нейната 140-та годишнина, която бе тържествено отбелязана на 11 май. В съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин ученици от гимназията ни запознават с биографиите на знаменити ученици и учители на видинската гимназия. Днес ще ви представим още четирима български учени, завършили най-старото училище във Видин. 

Христо Лишков остава в паметта на Видин като най-изявеният краевед във видинската история, започва разказа си Ради Асенов: 

"Завършва видинската гимназия и веднага започва да се занимава активно с обществена дейност. Организира множество мероприятия, свързани с историята и културата на родния Видин. За периода 1955-2006 г. има над 670 издания и публикации в местния и централния печат, посветени на видинската история, култура, спортни заслуги, биографични данни за видински известни личности. Решава да прекрати писателската си дейност през 2006 г. Книгата, с която избира да го направи, е сборник, посветен на художника Никола Петров. Христо Лишков е член на Балканската и Европейската федерация по история на спорта. За големия си обществен принос е награден с медал "1300 години България". Обявен е посмъртно за почетен гражданин на Видин през октомври 2014 година".
 

Професор Максим Славчев Младенов е учен в областта на диалектите и наш известен езиковед, започва разказа си за него Ивана Богданова:

"Роден е на 3 февруари 1930 г. в село Ново село. Основното си образование завършва в град Никопол, но по-късно се премества във Видинската гимназия, която завършва с отличен успех през 1948 г. През 1956 г. участва за първи път в диалектоложката експедиция, която е и първата експедиция по Българския диалектен атлас. Проф. Максим Младенов води специализирани курсове и групи и чете лекции в Учителския институт в Кърджали, Софийски университет във Факултета по славянски филологии. Ръководител е на над 150 дипломни работи по българска диалектология на дипломанти от Софийския университет, на Великотърновския университет и на двама аспиранти в Етнографския институт. Един от фундаменталните му трудове е "Говорът на Ново село, Видинско", който може да се намери сега в читалището. На 11 май 2021 г. името на проф. Максим Младенов, по инициатива на читалищното настоятелство, е изписано върху паметната плоча на будителите в село Ново село".


Академик Стефан Младенов също е един от най-значимите български езиковеди, който завършва средното си образование във Видинската гимназия. Повече за него разказа за Радио Видин десетокласника Кирил Янев:


"Той е роден през 1880г. в град Видин. Още тогава се проявява неговата дарба лесно да усвоява чужди езици. След завършване на гимназията ,той вече свободно владее немски език, усвоява добре френски и започва да учи английски език. По това време  превежда на български език две драми на Хенрик Ибсен. След конкурс печели стипендия и следва "Славянска филология" в Софийския университет. Изучава главно славянски езици, без да изоставя заниманията си с другите езици. Когато получава званието академик, той вече знае перфектно 18 езика, а общо ползва 27. Става първият ръководител на секцията по езикознание на новосформирания Институт по български език на БАН. Стефан Младенов е учен и езиковед от световна величина, с широка международна известност. Той има над 1000 научни публикации. За него пишат рецензии  от целия свят. Автор е на над 150 статии и бележки по въпросите на българския правопис. Преподавателската дейност на академик Стефан Младенов е доста обширна - основните дисциплини, които той преподава са: история на българския език, българска диалектология, български синтаксис и български литературен език. Академик Стефан Младенов умира на 1 май 1963 г. в София. Във Видин има улица, носеща неговото име".


За "бащата на българското шампанско" проф. Трифон Първулов Иванов, разказва Виктория Петрова:

"Професор Трифон Иванов е автор на много научни трудове и множество пъти е награждаван за тях. Сред специалистите е известен като "бащата на българското шампанско", защото създава първото шампанизирано вино в страната. Франция осъжда България заради използването на патентованото име "шампанско" и затова българският му аналог е наречен "Искра". Близки на проф. Трифон Паунов споделят, че Тодор Живков много е обичал билковото вино "Биляна", което също е създадено по технология на бележития наш ученик Трифон Иванов".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Господ е невидим за телесните, но видим за духовните човешки очи

Четиринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че трябва да пристъпваме винаги с постоянство към Него, особено когато Му се молим и просим да удовлетвори нашите нужди. "А когато Той се приближаваше до Иерихон, един слепец седеше край пътя и просеше; и като чу да минава край него народ,..

публикувано на 01.12.24 в 08:00
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03