Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенсионирана учителка извеза гоблен, посветен на Белоградчишкото въстание

Автор:
2
Снимка: Йорданка Велева

Дни преди да бъдат отбелязани 172 години от Белоградчишкото въстание, бивш директор и учител в училището на монтанското село Василовци извеза гоблен, посветен на героичния акт. Автор на паното е Йорданка Велева, която разказа как се е родила идеята: 

"Аз по принцип се занимавам с гобленарство и един мой ученик, Иван Божинов, веднъж ми се обади... миналата година, след първи юни ми се обади и каза: "Госпожо, нека да направим нещо да се знае, че и нашият край е участвал в борбата по време на турското робство". Викам: "Иване, аз освен да направя някакъв гоблен - друго не бих могла да направя. Това ми е хобито, това ми е релаксата и необходимостта по някой път". Така че, от там дойде идеята, фактически идеята е на Иван. Да се знае, че е имало такова въстание и в нашия край... Започнах да го правя, но първо ми трябваше да прочета, да видя точно как стоят нещата, как е организирано, кои са участвали... Нямах схема и всичко трябваше да бъде в главата ми, имената си записах на инициаторите, на ръководителите на отрядите, които са започнали въстанието... Защо се съгласих - защото, фактически, моето потекло е някъде там от Балкана, от Боровица и от страната на баща ми, и от страната на майка ми са пак от Боровица. И съм ходила там, обичам, Белоградчик много ми харесва, още от дете. Водили са ме там много пъти, водила съм там деца на екскурзия много пъти. Харесвам си го нашия край, харесвам си Белоградчик и затова".

На гоблена е избродирана картата на България, извезани са имената на инициаторите на въстанието, вградени са снимки. Показани са и трите града, които са участвали във въстанието, разказа Йорданка Велева:

"На инициаторите са имената, там и е показано, така като гледаш, в горния ляв ъгъл, са показани трите града Видин, Лом и Белоградчик, които са участвали фактически във въстанието. И каква е била целта - да се превземат тия градове и да се освободят, да се премахнат издевателствата, които турците са си позволявали. Това е фактически записано вътре в картата. Вътре в картата още е записано къде се е взело решението. Взело се е още предишната зима - 1849 година зимата в Раковишкия манастир и отстрани, отдясно, е показан точно Раковишкият манастир... на снимка. Снимките са залепени там. От другата страна- отляво , са портретите на Цоло и на другите участници, които са инициаторите на въстанието. След това вдясно под снимката на Раковишкия манастир е снимката на обсадата на десетте дни, когато Белоградчик вече е обсаден... Първите трима, които са инициаторите, са пленени и са измъчвани доста, в калето са затворени, измъчвани са и накрая са обезглавени. Главите им са отнесени във Видин, за да се разпространява в цялата област - за назидание на другите. И последната снимка вдясно, черно-бяла, която е, това са главите на убитите въстаници и специално на тези тримата инициаторите".

Идеята е гобленът да бъде дарен на Раковишкия манастир, където при подготовката за бунта кнезовете (кметовете) са определили план и окончателната дата за започване на бойните действия.

Въстанието в Северозападна България, Видинското въстание или Белоградчишкото въстание срещу османската власт, е най-масовото и организирано въстание от многогодишните селски бунтовни движения в Северозападна България. Подготовката за бунта започва в края на 1849 г. и обхваща Видинско, Ломско, Белоградчишко. Първите сражения стават още на 27 май, но масово въстанието избухва, както е определено, на 1 юни. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10