Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пенсионирана учителка извеза гоблен, посветен на Белоградчишкото въстание

Автор:
2
Снимка: Йорданка Велева

Дни преди да бъдат отбелязани 172 години от Белоградчишкото въстание, бивш директор и учител в училището на монтанското село Василовци извеза гоблен, посветен на героичния акт. Автор на паното е Йорданка Велева, която разказа как се е родила идеята: 

"Аз по принцип се занимавам с гобленарство и един мой ученик, Иван Божинов, веднъж ми се обади... миналата година, след първи юни ми се обади и каза: "Госпожо, нека да направим нещо да се знае, че и нашият край е участвал в борбата по време на турското робство". Викам: "Иване, аз освен да направя някакъв гоблен - друго не бих могла да направя. Това ми е хобито, това ми е релаксата и необходимостта по някой път". Така че, от там дойде идеята, фактически идеята е на Иван. Да се знае, че е имало такова въстание и в нашия край... Започнах да го правя, но първо ми трябваше да прочета, да видя точно как стоят нещата, как е организирано, кои са участвали... Нямах схема и всичко трябваше да бъде в главата ми, имената си записах на инициаторите, на ръководителите на отрядите, които са започнали въстанието... Защо се съгласих - защото, фактически, моето потекло е някъде там от Балкана, от Боровица и от страната на баща ми, и от страната на майка ми са пак от Боровица. И съм ходила там, обичам, Белоградчик много ми харесва, още от дете. Водили са ме там много пъти, водила съм там деца на екскурзия много пъти. Харесвам си го нашия край, харесвам си Белоградчик и затова".

На гоблена е избродирана картата на България, извезани са имената на инициаторите на въстанието, вградени са снимки. Показани са и трите града, които са участвали във въстанието, разказа Йорданка Велева:

"На инициаторите са имената, там и е показано, така като гледаш, в горния ляв ъгъл, са показани трите града Видин, Лом и Белоградчик, които са участвали фактически във въстанието. И каква е била целта - да се превземат тия градове и да се освободят, да се премахнат издевателствата, които турците са си позволявали. Това е фактически записано вътре в картата. Вътре в картата още е записано къде се е взело решението. Взело се е още предишната зима - 1849 година зимата в Раковишкия манастир и отстрани, отдясно, е показан точно Раковишкият манастир... на снимка. Снимките са залепени там. От другата страна- отляво , са портретите на Цоло и на другите участници, които са инициаторите на въстанието. След това вдясно под снимката на Раковишкия манастир е снимката на обсадата на десетте дни, когато Белоградчик вече е обсаден... Първите трима, които са инициаторите, са пленени и са измъчвани доста, в калето са затворени, измъчвани са и накрая са обезглавени. Главите им са отнесени във Видин, за да се разпространява в цялата област - за назидание на другите. И последната снимка вдясно, черно-бяла, която е, това са главите на убитите въстаници и специално на тези тримата инициаторите".

Идеята е гобленът да бъде дарен на Раковишкия манастир, където при подготовката за бунта кнезовете (кметовете) са определили план и окончателната дата за започване на бойните действия.

Въстанието в Северозападна България, Видинското въстание или Белоградчишкото въстание срещу османската власт, е най-масовото и организирано въстание от многогодишните селски бунтовни движения в Северозападна България. Подготовката за бунта започва в края на 1849 г. и обхваща Видинско, Ломско, Белоградчишко. Първите сражения стават още на 27 май, но масово въстанието избухва, както е определено, на 1 юни. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17