От днес спира действието на мярката за настаняване на бежанци от войната в Украйна в хотели у нас. След тази дата те трябва да бъдат пренасочени към държавните, общинските и междуведомствени бази в страната. Каква е ситуацията в Северозапада?
Потърсихме становището на Областна администрация Видин, откъдето ни отговориха, че към момента ситуацията е динамична и няма конкретика, но се работи на ниво Министерски съвет по организацията- административно и оперативно за реорганизиране престоя на украинските бежанци.
Отправихме въпроси към пресцентъра на община Видин: Предвижда ли се украинските бежанци във Видин да бъдат преместени в общински жилища, какви са условията в жилищата и всички сметки като разходи ли се плащат от община Видин, колко са като брой към момента украинските граждани, има ли вече такива, които работят в града ни и има ли такива, които се отказват от общински жилища.
От община Видин ни отговориха, че към момента се предвижда 20 украински граждани, настанени в голям хотел в града, да бъдат преместени в Центъра за подкрепа за личностното развитие - Градско ученическо общежитие във Видин. Там се извършват ремонтни дейности, за които са гласувани средства от Общински съвет - Видин. За другите разходи - храна и нощувка, Община Видин е подала заявление за финансиране след 1.06.2022 г. по Националната програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България. На територията на Община Видин има 65 украински граждани, от тях 32 души са настанени в хотел "Ровно", а 17 - в хотел "Вивал". Част от тях мат намерение да се върнат в град Киев, Украйна. 4 лица са настанени в жилище в ж.к. "Химик", 2-ма в жилище на аптеки "Рени", 7 души са в частни жилища в с. Иново и 3- в с. Симеоново.
На 30.05 общо 10 украински граждани са отпътували за град Одеса. Двама от украинските граждани вече са намерили работа и работят. Отказали се от общински жилища няма, посочват още от Общината.
В област Монтана украинските граждани няма да се настаняват в държавни бази. От началото на войната в Украйна в област Монтана са настанени в хотели 42-ма бежанци- на територията на град Монтана, Берковица, Вършец и село Боровци, съобщи областният управител Ванина Вецина:
"Нито един от посочените хотели не са заявили, че искат настанените у тях украински граждани да напуснат от 31 май. Това преместване или напускане е или по собствено желание, или по вътрешно разбирателство между хотела и настанените. Всички реакции са положителни от украинските граждани, не е имало конфликт, удовлетворени са от престоя си. И всеки от тях възпитано и без никакви проблеми намери своето решение, знаейки, че програмата изтича".
На територията на област Монтана има заявени 9 държавни и общински бази, които могат да приемат бежанци, които напускат хотелите, допълни областният управител:
"Три от тях не са годни за настаняване, две от тях са заети с предварителни резервации, и в останалите четири са определени ремонтни дейности, за да се случи подобно настаняване. Капацитетът ни е малък".
Негодни за настаняване на хора са базата на "Расника" на екоинспекцията в Монтана, във Вършец - Учебен център "Чинарите" на "Водоснабдяване и канализация" - Враца и самостоятелни стаи за гости в Учебен център на "Водоснабдяване и канализация"- Монтана.
Община Монтана предоставя общинско жилище на украински бежанци, които в момента са настанени в хотел във Вършец. Марина Атанасова е подала молба до кмета на общината с искане да им бъде отпуснато жилище, в което да живеят три жени и две деца. Едно от децата ще посещава училище. Молбата й е одобрена на заседание на ОбС - Монтана.
На територията на област Враца няма украински граждани, които са настанени в хотели.
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..
Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..
Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..
Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..
Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..
Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..