Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Петров, Иван Халачев, Стефан Еленков, Йоцо Йоцов, Лъчезар Еленков и Петър Хаджипетров - изключително значими хора на изкуството учили във видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Този понеделник за последен път ви представяме видни личности учили във видинската гимназия. В съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин ученици от гимназията подготвят и представят биографиите на знаменити ученици и учители на гимназията. Поводът е нейната 140-та годишнина, която бе отбелязана през месец май. 

Днес в рубриката "Памет нашенска" единайсетокласничката Яница Иванова ще ни разкаже за шестима души - хора на изкуството, учили във видинската гимназия.

Ще започнем с двама художници. Никола Петров е художник, за когото не веднъж сме ви разказвали в ефира на Радио Видин, познат със званието "баща на българския импресионизъм". Повече подробности за него, както и за художника Иван Халачев разказа Яница Иванова:

"Никола Петров още от ученик проявява склонност и необикновена възприемчивост към изобразителното изкуство, но със семейството му били принудени да живеят в немотия и мизерия. Все пак успели да го изпратят в София, където да продължи образованието си във военно училище, но 18-годишният Никола твърдо решил, че иска да постъпи в новооткритото Рисувално училище. Става ученик на Ярослав Вешин, Иван Мърквичка и Иван Ангелов. Две години по-късно участва в международна изложба в Париж. Едва 22-годишен Министерството на просвещението го изпраща в Рим като представител на България във връзка с международна експозиция. Има участия в изложби из цяла Европа. През летата гостува на родителите си във Видин, където рисува река Дунав и градски пейзажи. Видинската галерия носи неговото име от 1975 насам. За съжаление туберкулозата го застига през 1916 и умира само на 35, но до последните си дни не спира да твори с всяка сила, която има. Следващата личност, която искам да Ви представя е Иван Панайотов Халачев. Той освен ученик е бил и учител в нашето училище. Той е художник, творящ в областта на пейзажа, портрета и натюрморта. Провежда изложби в София, Плевен, Видин, Враца, Оряхово и др. По-известни негови творби са Портрет на Кольо Фичето, портрет на Боян Чонос, Завод за панели, Натюрморт, Автопортрет, Перуники, Зима в Балкана и много други. Във видинската художествена галерия "Никола Петров" се съхраняват някои от маслените му творби. Носител е на наградата "Учител на годината по рисуване" два пъти. В нашата гимназия можете да видите много от неговите портрети".

Оперния певец и почетен гражданин на Видин Стефан Еленков също е учил във видинската гимназия, продължава разказа си Яница Иванова:

"Като младеж се увлича по спорта, но музиката се оказва най-значимата му страст. Още като студент в консерваторията е назначен за редовен артист в Софийската народна опера. Същата година дебютира в операта "Риголето" от Джузепе Верди. През 1969 година става носител на първа награда на Пето общобългарско състезание за певци и изпълнители, а на шестото печели лауреатско звание. През следващата година е изпратен на специализация в Италия при големия музикален педагог Джина Чиня. Освен на родна сцена, той гастролира в още над 80 града и 22 страни по света. За повече от 30 години на оперната сцена е реализирал над 150 роли в репертоара си. Често гостува и във Видин с участия в концерти и музикални тържества. Носител е на най-високите държавни отличия, а посмъртно му е връчен орден "Стара планина" за изключителния му принос за развитие на българската култура. Умира през 1997 година в София, но по изричната му молба е погребан във Видин".

Писателите Йоцо Йоцов, Лъчезар Еленков и Петър Хаджипетров също са възпитаници на видинската гимназия. Повече за тях разказва отново Яница Иванова:

"Писателят Йоцо Иванов Йоцов има над 300 публикации в местния и централен печат, както и в специализирани издания. Пише по проблемите на икономиката, обществените отношения, историята, етиката и морала. Автор е на книгите "Черно-бели времена", "Викове на пещерата", "Обратни пътища", "Градът на завоя", "И дяволът се кръстеше" и "Когато маските падат". В съавторство със Славчо Николов издават сборника "Над Гургулово кладенче. Първа и втора книга за Видин и Видинско". Следващата личност, която ще Ви представя е тази на Лъчезар Еленков. Той е български поет, творящ през социалистическия реализъм. Създава и редактира множество вестници. Автор е на 28 стихосбирки, като първите му публикации са от младежките и студентските му години. Стиховете му се преведени на всички европейски и славянски езици и са издавани в Русия, Испания, Турция, Индия и Чехословакия. Член е на перуанската академия на поетите. Получава множество награди и високи държавни отличия. Следващата личност, за която ще Ви разкажа е Петър Хаджипетров. Петър Хаджипетров е журналист, писател и общественик. Публикува множество статии, очерци и дописки във вестник "Червено знаме". Дългогодишен ръководител на литературния кръжок "Михалаки Георгиев" в читалище "Цвят" и меценат на десетки правещи първите си стъпки в поезията и прозата видински творци, чиито творби намерят място в литературната притурка на вестник "Червена знаме", националния литературен печат или в авторски книги. Автор е на три книги и пиесата "Срацимир – отломки от короната". Член е на Съюза на българските журналисти и Дружеството на писателите във Видин".
 
С това съвместната ни инициатива с видинската гимназия "Цар Симеон Велики" приключи. В рубриката "Памет нашенска" през последните няколко седмици ви представихме над 30 видни личности - хора на науката, хора свързани с медицината, с културата, с изкуството, със спорта, военни. Всички те преподавали или учили в гимназията, останали безспорно като емблеми в българската история.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15