Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибар от Монтана стана световен вицешампион

4
Снимка: личен архив

България стана световен шампион по спортен риболов на плувка, категория „Мастърс”, на възраст от 55 до 60 години. Състезанието се проведе на гребния канал в унгарския град Сегед. Българските рибари оставиха след себе си Италия и Франция. Капитан на националите е Румен Витков от Монтана:

"Още на тренировките отвяхме конкуренцията. Ловехме между 20 и 30 килограма шарани, а останалите - 10-15 килограма. Никога досега не се е случвало зад нас да са италианци, французи, англичани. Световни шампиони да снимат и да гледат как ние ловим, а те не могат. Още в първия ден на състезанието ги отвяхме с едно първо, едно второ, едно трето и едно пето място с 11 наказателни точки, като вторите след нас са с 21 наказателни точки. Досега България е печелила веднъж трето място, но в клубно световно първенство, пак с мое участие. А при националните световни шампионати сме имали само едно шесто място. Сега за пръв път сме шампиони и то с фрапираща разлика."

В индивидуалното класиране Румен Витков остана втори след Ратко Ристич от Сърбия. Трети е Атила от Унгария. На четвърто и пето място са Тони Исаков от Кюстендил и Мишел Димитров от Бургас. Ивайло Христов от София е на 11-то място.

"В първия ден станах първи с 32.5 кг, но втория ден се паднах на много лошо място и първите два часа имах само канални сомчета и каракуди. Наложи се да мина на много тънък повод, за да ловя шарани. Започнах да ги ловя, но 20 минути преди края един шаран около 3 килограма ми скъс повода, което ми отне и световната титла."

Лично председателят на Световната федерация по спортен риболов ФИПС професор Уго Клаудио Матоели връчи купата на Световния шампион по спортен риболов на плувка, категория „Мастърс” България. За Румен Витков от Монтана това бе 23-то световно по риболов.

"Понатрупах опит, и след като няколко пъти вече влизам в тройката на света, видях, че не са непобедими. Надявам се вбъдеще да ги бием по-редовно", закани се Витков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Локомотив" (Мездра) спечели контрола

Навлизайки във финалната фаза на своята зимна подготовка " Локомотив" (Мездра)   се наложи на свой терен с 3:2 в поредната си контрола над "Ком" (Берковица) .  Железничарите стартираха силно през първото полувреме и вкараха два гола до почивката. Васил Сапунджиев откри резултата в 18 минути игра, а в 36-тата Сергей Георгиев удвои резултата...

публикувано на 20.02.25 в 13:51

Баскетболният "Монтана" се справи със "Студио Загреб"

Баскетболистките на "Монтана" победиха с 80:66 точки, като гост хърватския "Студио Загреб" в отложена среща от 7-ия кръг на Адриатическата лига. Така в рамките на два дни момичетата на треньора Преслав Пешев постигнаха две успеха в Загреб. Предишният бе над Трешневка. Срещу "Студио Загреб" Пешев не използва една от чужденките си. Венецуелката..

публикувано на 20.02.25 в 12:01

Защитник напусна "Ботев" (Враца)

Централният бранител на "Ботев" (Враца)  Стефан Цонков е напуснал клуба, съобщиха близки до футболиста.  30-годишният играч донякъде потвърди информацията с пост в своя профил в социалните мрежи, където написа: „Благодаря и успех!", публикувайки своя снимка с екипа на отбора.  От клуба още не са потвърдили или отрекли информацията, че са се разделили..

публикувано на 20.02.25 в 11:02

"Бдин-Вида" бие наред на турнир в Бяла Слатина

Отборът на Волейболен клуб "Бдин-Вида" записа три категорични победи в турнир за класиране в следващия етап на регион "Хемус" на Държавното първенство за момичета под 16 години. В зала "Чавдар" в Бяла Слатина възпитаничките на треньорката Снежка Гечева победиха последователно с по 3:0 гейма "Тони Спорт" Берковица, "Олимпиец" Плевен и домакините от..

публикувано на 19.02.25 в 16:49

"Монтана" би с 16 точки "Трешневка"

Баскетболистките на "Монтана" победиха с 81:65 точки "Трешневка" при гостуването си в Загреб в среща от 15-ия кръг на Адриатическата лига. До почивката домакинките имаха превес и се оттеглих с 6 точки преднина. През втората част "Монтана" излезе напълно променен и спечели срещата с 16 точки преднина. За успеха американката Сара Бут завърши с 24 точки и..

публикувано на 19.02.25 в 09:52

"Ботев" /Враца/ привлече мароканец

Ботев /Враца/ представи Хамза Аит Алал като най-новото си попълнение. 25-годишният мароканец е роден в Сале и започва професионалната си кариера като десен защитник. През годините той се утвърждава като надежден бранител и записва значими успехи с досегашния си клуб. Аит Алал е бил част от гранда Уидад Казабланка, с който печели два пъти шампионата..

публикувано на 19.02.25 в 08:29

"Монтана" тръгна с победа

Футболистите на "Монтана" победиха с 2:0, като гост столичния ЦСКА 1948 II на рестарта на първенството на Втора лига. Монтанци вкара по един гол в двете полувремена. След пропуск Иван Коконов коригира мерника си и в 22-та минута с удар по диагонала отбеляза за 0 на 1. Владислав Цеков беше близо до нов гол, но шутът му мина до гредата. В 56-та..

публикувано на 19.02.25 в 08:13