Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато хората, които участват в политиката, си поставят мръсни цели, тя непременно ще бъде много мръсна игра

Михаил Миков: Когато има тежка политическа криза, единственият изход са избори

БСП вече не е лява партия и трудно може да представлява интересите на левите хора в България

Михаил Миков
Снимка: БГНЕС

"Очевидно е, че конфигурацията на политическите партии в България е достигнала такова равнище, че без коалиционно управление, без търсене на някакви разумни решения, трудно може да се върви напред и да се постига консолидирано управление. Но това, в същото време, е непостижимо, доколкото партиите очевидно не могат да примирят противоречията си, защото те са на първо място противоречия не политически, а противоречия междуличностни, противоречия персонални, а на второ място партиите изгубиха капацитета си да представляват широки маси от граждани. Типичен пример в това отношение е и БСП. БСП вече не е лява партия и трудно може да представлява интересите на левите хора в България", това каза в "Посоките на делника" бившият председател на Народното събрание и на БСП Михаил Миков в коментар за политическата обстановка преди вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков.

"Ако БСП беше на мястото си, трудно би трябвало да приеме конфигурация, в която тя е младши партньор, а всички останали партии са десни, исторически противници на лявото и на БСП. За БСП участието в това управление е негативно и аз го заявих още когато БСП се включи в това дясно управление. Негатив, който още повече ще намали общественото ѝ влияние. След това управление БСП трудно ще може да има претенцията да представлява левицата на България", заяви Миков и добави, че е очаквал ИТН да напусне коалицията:

"Във всеки един момент при такава коалиция може да се очаква някой от коалицията да напусне и по този начин да се отиде към ескалация на напрежението, респективно към политическа криза, защото прекалено много отговорности се възлагат на една такава крехка конструкция, която всеки един момент може да се срути. Дори сега да запазят мнозинство, няма да могат да решават големите въпроси пред България, да не говорим даже за това, че правителството шести месец управлява без управленска програма и без законодателна програма, а законодателната му продукция е твърде оскъдна, твърде постна."

Михаил Миков не очаква сериозни размествания в парламентарното представителство при предсрочни избори.

"Може би ще се появи някой нов с малко присъствие, колкото да осигури някаква подобна коалиция на сегашната. Но това не значи да не се провеждат избори. Когато има тежка политическа криза, единственият изход са избори. Или пък ще има някакво временно закрепване, което, при това ниво на обществено доверие, едва ли ще даде възможност на правителство, на парламент да реши тежките предизвикателства пред България- инфлация, предстояща рецесия, все по-голямо противопоставяне между обществени групи и в същото време все по-малко възможност, капацитет за обединяване, за сплотяване на гражданите."

"Когато хората, които участват в политиката, си поставят мръсни цели, тя непременно ще бъде много мръсна игра", отговори бившият председател на парламента на въпроса дали българската политика е мръсна игра.

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45