"Много топло ни посрещнаха партньорската организация и публиката на град Ниш, защото танцов клуб "Бързия" и Фолклорен танцов състав "Ситница" от Монтана представиха България на този форум, като изнесоха една красива програма."
Присъстващите на панаира в Ниш се насладиха на изящните ръчно изработени фигурки и предмети украсили "коритото" на река Нишава. Импровизираната занаятчийска алея водеше непринудено хората до амфитеатралната сцена на речния бряг. Във вечерните часове под звуците на фолклорната музика на българи и сърби се проведе концертна програма. В близост до сцената на две грънчарски колела, под ръководството на майстор Драган, гости на събитието се докоснаха до изкуството на точене на глина.
"Децата се докоснаха и до тяхната атмосфера, която те са създали. Много емоционално подходиха към грънчарството и грънчарските колела, разбира се, и фигурките, които бяха изработени от други хора, посетили грънчарското студио в Ниш."
Лично консула на България в Сърбия Илия Бонджолов подкрепи българското участие на събитието, допълни Тодор Тодоров:
"Това беше едно от нещата, които дадоха голям стимул и голямо удовлетворение на всички участници в българската група, защото за пореден път, особено при участието на танцов клуб "Бързия" в Сърбия присъства консул на тяхна изява."
Целта на дейностите е увеличаване на туристическия поток към Бързия и Ниш, който да е базиран на фолклор и занаятите.
Община Мизия се похвалиха с нов ученически автобус. По силата на подписан договор с Министерство на образованието и науката, местната управа в Мизия вече разполага с нов ученически автобус с капацитет 32+1 места. Моторното превозно средство ще бъде използвано единствено за превоз на деца и ученици от училищата и детските градини в..
Община Видин и Бюрото по труда работят по съвместна програма за млади хора. Това каза заместник кметът Мартин Дончев. "Заедно с Бюрото по труда сега стартирахме една прогрома, по която взимаме млади хора до 29 години. Бюрото по труда им плаща заплата, а тук се плаща на хората, които ги обучават. Доколкото виждам, има голям интерес. Ние част от..
В землището на село Шишенци, община Бойница, с народен ритуал дадоха старт на гроздобера. Облечените в национални носии берачи по стар обичай, с кобилици на рамо и кошници,под зоркото око на чорбаджията бе белязан един от най-вълнуващите ритуали в създаването на вино- гроздоберът. В миналите времена началото на гроздобера се е превръщало в..
Общо 33 точки са заложени да бъдат разгледани на предстоящото заседание на Общинския съвет във Видин. То е свикано на 16 октомври - четвъртък, от 9:30 часа . В проекта за дневен ред е включено и предложението за отпадане или намаляване на таксите за преминаване на Дунав мост 2 от жители на общините Видин и Калафат. Това обясни за Радио Видин..
Национално състезание по речеви и комуникативни умения на английски език бе проведено в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Мездра. В него участваха ученици от 6-ти и 7-ми клас, които се представиха отлично със своите есета и впечатлиха с познанията и езиковите си умения. Състезанието премина при голям интерес и активност от страна на участниците...
На 11 октомври отбелязваме Международния ден на донорството и трансплантацията на органи. Инициативата е на Съвета на Европа и се подкрепя от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Целта е да се насърчи обществената осведоменост относно значението на донорството на органи, тъкани и клетки. В знак на съпричастност към благородната кауза,..
"Фестивал на трънката" започва днес в белоградчишкото село Салаш. Това каза за Радио Видин кметският наместник Георги Никитов и обясни, че той се провежда за втора поредна година. "Ще има изложение, на което ще представим сладка, сладкиши и сокове осново от трънка, но и от други плодове. Ще има и музикална програма. Самодейци от читалищата в района..