Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП - Видин се обяви против увеличение на цената на водата

Снимка: Радио ВИДИН

Група общински съветници от БСП във Видин днес се обявиха против подкрепа за бизнес плана на ВИК - Видин, предоставен за разглеждане от Общинския съвет. В бизнес плана е включено повишение на цената на водата. 

"Никой не мисли хората как ще изкарат зимния сезон и дали такова поскъпване на водата, което е близо двойно, което се предлага в бизнес плана, ще бъде поносимо за гражданите. Смятаме, че това нещо не трябва да се случва сега, смятаме, че трябва да има други начини, по които да се финансира държавното ВиК- дружество. Вместо да се мисли за други начини за компенсиране на цената, като например намаляване на загубите. Като пример ще ви дам, че през годините, последните 5 години, загубите на ВиК дружеството варират около 46 до 48 процента", заяви общинският съветник и председател на групата на БСП Димитър Велков.

Общинският съветник посочи, че ВиК дружеството въпреки тежките условия и по-високи цени на тока е завършило 2021 година с 34 000 лева печалба. На печалба е и предходните години - 2020 е 137 000 лева, 2019 година печалбата е 61 000 лева, 2018 година- 167 000 лева, 2017 година е 156 000 лева. 

В един от видинските квартали събираемостта е под 10%, съобщиха още на пресконференцията общинските съветници. По данни на НСИ за 2020 година, посочени в предложението за увеличение на цената на водата, средно месечният доход на лице от домакинство в област Видин е 396 лева, за Северозападния регион е 475 лева, за страната е 579 лева. 

"При това положение и на фона на галопираща инфлация, на непрекъснато увеличаване на цените, се иска още една тегоба на това население, което по данни на статистическия институт е най-бедното в страната и в Европа. Ако има стоки и услуги, без които можем да преживеем или такива, които може да си ги позволяваме по-рядко, то водата е от тези продукти и ресурси, без които никое живо същество не може. И би следвало управляващото мнозинство във Видин да се замисли за други начини за решаване на проблема, а не най-лесният такъв", заяви общинският съветник Борислав Василев.

Сега цената на водата е 2,74 лева. Предложението е поетапно цената да стане 4,39 лева до 2026 година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Музеят във Враца отчете ръст на посетителите

Регионалният исторически музей  (РИМ) във Враца е бил посетен от 22 251 души през миналата година, сочи отчетът на институцията, който беше представен от директора Георги Ганецовски. Това е ръст от 28% в сравнение с посетителите през 2023-а.  През миналата година са реализирани 75 събития и 56 временни експозиции и мобилни изложби. Увеличена е..

публикувано на 03.02.25 в 13:00

Дрогиран шофьор блъсна пиян пешеходец в село Студено буче

Пешеходец е пострадал, след като е бил ударен от кола на пътя в монтанското село Студено буче . Инцидентът е станал вчера, 2 февруари, вечерта. Пробата на 36-годишния шофьор, местен жител, е положителна за канабис. Тестът за алкохол на 34-годишния пешеходец от област Враца е отчел 2,25 промила. Шофьорът е закарал пострадалия до болница, където е..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Полицията иззе незаконно оръжие в Кула

Криминалисти иззеха незаконно притежавана пушка и патрон за нарезно оръжие в Кула . Претърсването е извършено в  частен имот , обитаван от 40-годишен местен жител.  Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 03.02.25 в 10:44

Учениците в област Монтана преминават на дистанционно обучение

Учениците в  област Монтана  минават на  онлайн обучение  от днес. Решението бе взето от медицинския щаб при областния управител. Увеличаващият се брой на болните ученици и учители в област Монтана е причината от днес, 3 февруари, учениците да остават по домовете си.  Директорите на училищата са предупредени да осигурят лаптопи на учениците,..

публикувано на 03.02.25 в 09:48

Общински съветници в Макреш сигнализират за проблеми с ремонт на улици

Общинските съветници в Макреш се събраха на първото си редовно заседание за 2025 година. Те заседаваха по 5 точки като най- дискутирана бе точка "Разни". Дебатите бяха за проведеното извънредно заседание на създадената временна комисия за проверка на строително-монтажните и пътно строителни дейности извършени с капиталови средства на община..

публикувано на 03.02.25 в 07:30

Започна данъчната кампания във Враца

Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..

публикувано на 02.02.25 в 13:45

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са двамата претенденти за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си  Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..

публикувано на 02.02.25 в 13:37