Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът Петков предаде протеста, който го качи на власт

Андрей Вълчев: Време е за управление, което мисли за хората, бизнеса и общините

Предстои да решаваме огромни предизвикателства

Снимка: личен архив

Приключиха консултациите при президента Румен Радев за връчване на проучвателен мандат за съставяне на правителство. Дотук се стигна след като правителството на Кирил Петков подаде оставка в резултат на първия успешен вот на недоверие в новата ни история. Защо отново сме в политическа криза и на хоризонта все по-ясно се очертават предсрочни парламентарни избори? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".

"Правителството на Кирил Петков реално продаде протеста, който всички ние направихме през 2020 година и днес използва нашите искания като свой кризисен PR. Реално, вместо демократично, почтено, отговорно, прозрачно управление, което да бъде отворено към проблемите на гражданите, отново получихме премиер, който е "безгрешен", има по-голямо "аз" от това на Борисов, ако това изобщо е възможно. Вместо да отчита интересите на българските граждани, на българския бизнес, на българските общини, да покаже това правителство някаква социална чувствителност, имаме една самодовослност, имаме отново война с президента...", коментира Андрей Вълчев, участник в протестите през 2020 година, родили новите партии, които тръгнаха със заявка за промяна в управлението на страната. Вълчев, който бе и депутат от Враца в 45-ото Народно събрание, добави:

"Ценностите, които бяха в основата на протеста през 2020 година, бяха точно демократично, отговорно, социално, солидарно управление, а не управление от джипката, не управление на зависимостите, на кюлчетата. Какво обаче получаваме? По време на дебатите за вота на недоверие се оказа, че на 10 септември 2021 година финансовият министър в служебния кабинет Асен Василев предлага актуализация на бюджета и вместо да извършат проверки, предлага на пътните фирми да се изплати всичко сега и веднага. И всичко това да стане на ръба на процедурите по Закона за обществените поръчки. Ние не сме искали това, когато протестирахме. Искахме съдебна реформа, а вместо това получаваме опити да се овладяват институции, защото, видите ли, тази власт нямала свои бухалки. Другото, което много ме притеснява, е финасовата стабилност на държавата. 9 млрд. лева са изхарчени в края на 2021 година. Едва сега започва Министерството на финансите да дава някакви отчети, под някаква форма да даде поне минимална прозрачност за какво точно се изхарчиха парите, след като нито българските граждани, нито българският бизнес реално усетиха подкрепа. Цитират се огромни средства, милиарди се хвърлят в публичното пространство, но реално подкрепа от българската държава в най-тежките моменти никой не получи."

Според Андрей Вълчев кабинетът Петков е повторил в немалка степен грешките в управлението на ГЕРБ:

"Тези порядки и обичаи, които в рамките на 6 месеца бяха установени от кабинета Петков, заздравиха и в някои посоки надминаха "постиженията", които направиха ГЕРБ, може би и заради сбърканата коалиционна формула, която реално разпарчетоса изпълнителната власт между четири коалиционни партньора и нямаше дори техен взаимен контрол какво се случва в поверените им ведомства, камо ли да бъдат отворени за граждански контрол."

Бившият народен представител от Враца призна, че е бил изненадан от нелицеприятните обвинения, които си отправят доскорошните коалиционни партньори.

"От края на февруари очаквах, ако не бъде въведен някакъв диалогов режим между формациите, да се стигне до напрежение, дори и до разпад, но признавам, че не съм очаквал с толкова кал, с толкова мърсотия да приключи този процес. Само в рамките на час-два, управлявали до момента коалиционни партньори, започнаха едните да си казват корупционери, другите да казват мафия, третите- търгаши. Това е симптом за ниска не само политическа, но и лична култура. Всеки укор, който е направен на база личността, а не е аргументиран, не е обективен, показва ниска степен на политическа, а и на лична култура. Това замеряне с епитети затваря пътища. Няма политически субект, който да е пощаден от тази "кал", която в момента някой хвърли във вентилатора с идеята, че той ще остане единствен чист, бял и неопетнен. Но същите тези хора от властта, които днес са с претенцията, че са "святото начало" и че са само те единствените изразители на гражданските протести от 2020 година, сега търпят критики за начина, по който управляват."

Протестната енергия все още е достатъчно силна, за да бъде коректив на всяка бъдеща власт, смята Вълчев.

"Категорично протестът, макар и разочарован, е със съпротивителни сили, които няма да позволят връщането на бял кон нито на Бойко Борисов във властта, нито на неговите гласни или негласни коалиционни партньори. Това трябва да бъде ясно. Но трябва да бъде и ясно, че има граници, които българското гражданско общество няма да допусне да бъдат преминати. Това е прозрачно, почтено, честно управление, което е основано на демократични принципи. Имам една молба към управляващите- ако е възможно, нека тези, които ви пишат опорните точки, да излязат от Министерски съвет, да се поразходят по улиците и да чуят хората, които са изумени как, както предишните управляващи, така и тези, чертаят някакви апокалиптични картини, ако не са те във властта и да видят недоумението у нормалния българин защо всяка власт се страхува от избори."

Андрей Вълчев прогнозира, че няма да бъде съставено ново правителство в рамките на 47-ото Народно събрание.

"Здравият политически разум диктува, че отиваме на предсрочни избори с уговорката, че участниците в политическите процеси в момента не се ръководят само и единствено от здрав политически разум, но явно има и много емоции, явно има и зависимости. Когато си загубил управляващото си мнозинство, когато си тръгнал да атакуваш с разговори, SMS-и, телефонни обаждания депутати, за да те подкрепят, както прави Кирил Петков (Бойко Борисов също пишеше SMS-и, също се обаждаше), оставяме с впечатлението, че има някакви ходове, граничещи с отчаянието, на всяка цена да се създаде управляваща конфигурация. Тези хора се покатериха на рейтинга на президента и след това се обърнаха срещу него по причини, които трудно могат да бъдат обяснени. Когато бяха служебни министри, управляваха добре, но това може би е в резултат и на контрола, упражняван върху тях. Видяхме как, когато липсва контрол, се стига до извращаване. Факт е, че голяма част от тези хора не участваха в протеста."

Надявам се да извлечем нещо положително от поредната криза, каза още Вълчев:

"Очаквам много кризи и предизвикателства пред държавата ни, пред нас, като общество, и те не са само заради изборите, които рано или късно ще се осъществят. Огромни предизвикателства трябва да решаваме, като държава, като общество, като нация. Като започнете с липсата на национална кауза, като отчетете продължаващия военен конфликт на ок. 500 километра от държавните ни граници, като отчетете, че видни икономисти се колебаят дали предстои чудовищна инфлация или още по-лошо- стагфлация, което ще изяде доходите и ще направи непосилно оцеляването на огромни части от обществата в отделните държави... Реалностите не дават повод за оптимизъм, но в същото време виждам във всяка една потенциална криза възможност. Това е възможност най-накрая ние, като граждани, да осъзнаем отговорността от изборите, които правим, тези избори да са информирани, да изискваме от кандидатите за доверие ясни, конкретни ангажименти, срокове за тяхното реализиране и да не бъдем неприятно изненадани от поредните, които идват с очакванията, че ще решат нашите проблеми. Властта е само един медиатор в гражданското общество, но не бива да бяга от своите отговорности. Трябва да виждаме демократично и отчетно управление. Време е за управление, което да постави в центъра на своето внимание българските граждани, подкрепата за българския бизнес, подкрепата за развитие и надграждане на постигнатото от българските общини."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28