Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 29 юни 2022 година

Река Дунав
Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

На 29 юни отбелязваме Деня на река Дунав. От 1994 година 14-те държави от Дунавския басейн заедно честват една от най-големите речни системи на Европа, както и хората и дивата природа. Във Видин Денят на Дунав ще бъде отбелязан с различни събития. 


Социалната пенсия за старост ще се увеличи от 170,00 лв. на 247,00 лв. от 1 юли, реши правителството на днешното си заседание. Промяната ще доведе до ръст на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност, тъй като по закон техният размер се определя в зависимост от социалната пенсия за старост. Това са пенсиите за военна и гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия. Ще се повишат и размерите на нормативно установените добавки към пенсиите - за чужда помощ и за ветерани от войните.

Данък добавена стойност за хляба и брашното ще бъде нула процента до юли догодина. Това реши окончателно парламентът при второто четене на актуализацията на държавния бюджет. Народните представители отхвърлиха предложенията за намаляване на ДДС ставката за олио, плодове и зеленчуци. 

За 30-процентно увеличение на заплатите настояват служителите на Българската агенция по безопасност на храните и на Изпълнителната агенция по горите. Те организираха днес протест пред парламента. След среща с представители на изпълнителната власт, имаме уверението, че исканията ни ще бъдат удовлетворени, каза за Радио Видин д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областната дирекция по безопасност на храните във Видин.


Почистването на паднали дървета и клони след бурята във Видин ще отнеме време. Щетите са големи, особено в Крайдунавския парк, но според директора на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство" Емилиян Евтимов, служителите на предприятието ще работят с удължено работно време.


Отломка от противоградна ракета удари стъкло на междуетажна площадка и падна върху гараж във Видин. Инцидентът е станал вчера по време на разразилата се в града бури, при която падна и градушка.


Среща с протестиращите жители от кв. "Бистрец" инициира областният управител на Враца Стефан Красимиров. Повод за нея стана възникналото във вчерашния ден напрежение и депозирана в администрацията подписка от жителите на квартала относно необходимостта от предприемане на незабавни действия за подобряване на жизнената среда и справяне с кризисната ситуация, в която се намира пътната инфраструктура


Засилени проверки за спазване на правилата за движение по пътищата извършиха полицаите от Монтана в Националния ден на безопасността на движение по пътищата - 29 юни. На един от най-натоварените булеварди в Монтана, "Трети март", униформени спираха колите и раздаваха листовки на шофьорите. 


Приключи Осмият симпозиум по скулптура "Мездра 2022". Изработените по време на биеналето скулптури са експонирани в зелените площи на ул. "Христо Ботев" над автогарата и от моста на река Моравишка до стария пазар. Следващият симпозиум по скулптура ще се проведе през лятото на 2024 г. 


30 юни е крайният срок за плащане на първата вноска на данък недвижими имоти, такса битови отпадъци и данък превозни средства за 2022 г., напомнят от Община Белоградчик. От 01 юли върху задълженията за тази вноска започва да се начислява лихва. Местните данъци и такси могат да се плащат на две равни вноски - първата до 30 юни, а втората до 31 октомври. Невнесените в срок данъци и такси се събират заедно със съответните лихви за просрочие. 


Целият екип на библиотеката при НЧ "Просвета 1925"- Мездра се стяга усилено за заниманията за "Забавно лято в библиотеката", които ще започнат от началото на месец юли всеки понеделник, всяка сряда и всеки петък от 10 до 12 часа в залите на библиотеката.


Православната църква почита днес паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Двамата апостоли се завещали в своите послания основните правила на християнската вяра, а животът им е бил белязан от страдания и гонения.


Петровден - 29 юни, е празник на видинското село Кутово. Местните ще почетат своите духовни покровители - светите равноапостоли Петър и Павел, с тридневна програма. 


Във видинското село Дружба ще отбележат храмовия празник на църквата "Св. ап. Петър и Павел" в селото. От 19 часа ще има служба, ще бъде раздаден и курбан.  

Жители и гости на мездренското село Ребърково се събраха на Петровден, за да почетат храмовия празник на православния храм "Св. ап. Петър и Павел", чиито патрони са двамата Христови ученици и следовници, наричани от Църквата първовърховни първопрестолници и вселенски учители. По този повод водосвет за здраве отслужи енорийският свещеник на селото отец Пламен Кръстев. 


Благотворителна инициатива ще събира средства за ремонт на Детското отделение на видинската болница. Благотворителният коктейл ще се проведе днес, от 19 часа, във фоайето на Симфониета Видин. Между 50 и 60 хиляди лева са необходими за ремонта. 

Пещерата "Венеца" става декор на фолклорния събор "Жива вода". Занаятчии и изпълнители от цялата страна са заявили участие в събитието през почивните дни край село Гара Орещец, Община Димово. Това е 12-тото издание на фолклорния събор, който освен на ново място ще очаква гости и с нова по-богата програма.


Първи по рода си фолклорен фестивал ще се състои в Ново село, област Видин. Фестивалът ще се проведе на 1-и и 2-и юли, като в програмата през първия ден е организирано състезание по риболов. За фолклорната програма през втория ден се очакват участници от цялата Видинска област. Домакините се надяват фестивалът "Равнината на лозите и Дунава пее и танцува" да се утвърди като едно от най-значимите културни събития в Област Видин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 20 февруари 2025 година

В  Монтана  предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. От днес започват проверки на всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти. Това съобщават от..

публикувано на 20.02.25 в 18:05
Снимката е илюстративна.

Хипермаркетите в Монтана запазват клиентите си, въпреки бойкота

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота . "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах каквото..

публикувано на 20.02.25 в 16:38

Църквата в Ослен Криводол отваря врати за Голяма Задушница

По случай отбелязването на Голяма Задушница на 22 февруари (събота), църквата в село Ослен Криводол ще бъде отворена от 8:30 ч до 11:30 ч. Желаещите да почетат паметта на своите близки и да се помолят за упокой на душите им могат да посетят храма и да запалят свещ. Църквата "Св. Николай Чудотворец" продължава да се оборудва благодарение на..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Преизбраха ръководството на БЧК-Видин за следващ мандат

Д-р Пеко Пеков е преизбран за председател на областната организация на Българския червен кръст във Видин, а д-р Пламена Вълчева за заместник-председател. На проведеното днес отчетно-изборно събрание присъства заместник-генералният директор на БЧК д-р Славита Джамбазова. Тя изтъкна ролята на организацията, както за справяне с бедствени ситуации,..

публикувано на 20.02.25 в 16:01

Заместник-кметът на Видин Найден Йонов е с обвинение в длъжностно престъпление

Окръжна прокуратура – Видин води разследване за длъжностно престъпление срещу заместник-кмета по строителството на Община Видин Найден Йонов , съобщиха от Апелативната прокуратура. Той е задържан на Летище София при пристигането си от държава извън Европейския съюз. Според обвинението той е нарушил служебните си задължения, за да осигури облага за..

публикувано на 20.02.25 в 15:19

Пострадал от катастрофата край Видин е превозен със спешния хеликоптер до София

Един от пострадалите в тежката катастрофа , станала вчера на главен път Е-79 край Видин, бе транспортиран с хеликоптер до София. Спешната помощ по въздуха не е осигурена вчера, защото е забранено да се лети по тъмно, информира директорът на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Станислав Поломски : "Още снощи се създаде организация,..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Вършец отчете най-ниската температура в област Монтана

Във Вършец е било най-студено тази нощ в област Монтана. Отчетени са минус 12.2 градуса . Най-ниската измерена температура в област Монтана тази сутрин е във Вършец. Термометрите са показали минуси 12.2 градуса, съобщиха от Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана. Следващото най-студено населено място в региона е село Долно Церовене, където..

публикувано на 20.02.25 в 11:45